Apklausa: ar ir Jums Kėdainiuose smirda? (PAPILDYTA)

 Apklausa: ar ir Jums Kėdainiuose smirda? (PAPILDYTA)

„Rinkos aikštės“ archyvo/ Aldo Surkevičiaus nuotr.

Lifosa“ ramybės neturi – darbai įmonėje tai vyksta pilnu pajėgumu, tai staiga stabdomi. Nestabilus darbo grafikas lemia gamybos pakitimus, o tai, panašu, lemia ir gerokai suintensyvėjusį nemalonių kvapų išmetimą tiesiai kėdainiečiams po nosimis. Gyventojai guodžiasi jau nebežinantys kur besidėti – kvapas riečia nosį taip, kad negalima šiltomis dienomis nei langų prasiverti, nei lauke pabūti.

Tuo tarpu kontroliuojančios institucijos kol kas, rodosi, daug ko padaryti nelabai gali, nors ir pripažįsta, kad kvapai greičiausiai eina būtent iš šios įmonės, ir kad jie išties stiprūs ir nemalonūs.

Kol kas laukiame „Lifosos“ komentaro apie tai, ar iš tiesų nemalonūs kvapai gali būti siejami su jų nestabiliu gamybos grafiku.

Kaip sakė Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas Justinas Vinciūnas, vien vakar buvo gauti du pranešimai apie tai, kad lauke tvyro baisi smarvė, tad aplinkosaugininkai iškart nuvyko ieškoti oro taršos šaltinio.

„Nuvažiavome, apžiūrėjome, apuostėme, ir taip, kvapas jautėsi. Užuodėm tą patį aitrų, sunkiai nusakomą kvapą. Man labiau panašu į transformatorinės alyvos kvapą, kitiems panašu į dujas, dar kitiems – į mazuto kvapą.  Nuvykome prie galimo oro taršos šaltinio, iš visų pusių buvome, ir jautėme kvapus, tad padaryta išvada, kad kvapas eina būtent iš „Lifosos“. 

Mano duomenimis, kažkas pasikeitė „Lifosos“ veikloje, gamyboje“, – sakė specialistas.

Jis teigė dar vakar po pranešimų ir patikrinimų informavęs Kauno aplinkos kokybės kontrolės skyriaus vedėją, mat būtent šis skyrius tikriną įmonę. 

Kol kas iš skyriaus atsakymo apie tai, kokių veiksmų buvo imtasi, dar negavome. 

Paaiškėjo, kad pagal kompetenciją kvapų kontrolė yra Nacionalinio visuomenės sveikatos centro jurisdikcija. Apie tai, ko ėmėsi NVSC, atsakymų dar laukiame ir pasidalinsime, vos tik juos gausime. 

Tuo tarpu kėdainiečius kviečiame dalyvauti apklausoje, kurią rasite paspaudę šią nuorodą. Nurodykite, ar ir jums Kėdainiuose smirda ir jei taip, kaip dažnai ir kaip stipriai. 

PAPILDYTA 17.28

NVSC yra gavusi tris skundus, veiklos pažeidimų nenustatyta

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informavo, kad Kėdainių skyrius gavo 3 skundus, kur AB „Lifosa“ nurodytas kaip galimas oro taršos šaltinis.

„Pirmasis gautas skundas yra pasiekęs III kvapų kontrolės atlikimo etapą, kiti gauti vėliau apjungti į bendrą nagrinėjimą. Šiuo metu gauta informacija ir sudarinėjamas planas oro mėginiams kvapo emisijos (koncentracijos) rodikliams nustatyti“, – atsakyme sakė NVSC atstovė spaudai Vilda Bajoriūnienė.

III etapas reiškia, kad nustatyta, jog įmonė, vykdydama ūkinę veiklą pažeidimų nepadarė, bet jei kvapas ir toliau išlieka, tuomet atliekamas kvapo koncentracijos vertinimas.

Taip pat NVSC teigė, kad skundus centrui pateikti galima atvykus į instituciją, siunčiant prašymą paštu, bet abiem atvejais reikia patvirtinti savo tapatybę. Skundą pateikti galima ir el. paštu, skundas turi būti pasirašytas elektroniniu parašu. Dar vienas skundo pateikimo būdas – per Elektroninius valdžios vartus epaslaugos.lt, pasirinkus formą „Klaidų taisymas ir incidentų aiškinimasis“, kurioje bus patvirtinta asmens tapatybė.

Savivaldybė skundų negavo

Tuo tarpu Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus l.e.p. vedėja Gintarė Kundrotaitė-Kozins sakė, kad skyrius jokių nusiskundimų iš gyventojų net nėra gavęs. Tačiau bendradarbiauja su NVSC ir kartu dalyvavo vasario 15 d. posėdyje, kuris vyko po vieno oficialiai pateikto kėdainiečio skundo.

„Paskutinį kartą kvapų kontrolės komisija buvo sudaryta 2023 m. vasario 15 d. dėl gauto pareiškėjo skundo. Komisiją sudarė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijos atstovai.

Todėl Kėdainių rajono savivaldybės administracijos funkcijos kvapų vertinimo procese yra griežtai apibrėžtos – įvertinta, ar pareiškėjų gyvenamosios aplinkos ore buvo jaučiamas kvapas ir ar šis kvapas gali būti siejamas su skunde nurodyta ūkine veikla“, – teigiama atsakyme.

Aplinkosaugos skyrius taip pat pateikė užklausą ir AB „Lifosa“, tačiau pastaroji atsakė, kad technologinio proceso emisijos yra stebimos nuolatos ir jokių leistinų parametrų neviršija.

16 Komentarai

 • Smirda sitas laikrastis

  • As viska issiaiskinsiu, prisamaninsiu

 • Baikit nuodyt gyventojus. jei jau aplinkosaugininkai pripažino“ Nuvykome prie galimo oro taršos šaltinio, iš visų pusių buvome, ir jautėme kvapus, tad padaryta išvada, kad kvapas eina būtent iš „Lifosos“.

  Mano duomenimis, kažkas pasikeitė „Lifosos“ veikloje, gamyboje“, – sakė specialistas.“ , tai situacija baisi. Ačiū, kad padedate išsiaiškinti, nes per tuos pisdukus klapčiukus nieko nesužinosi.

  • Pabandyk tai pasakyti paskolose paskendusiam ir štuką du į rankas gaunančiam lifosiečiui… tokių pasakų prisiklausysi, kad Andersenas, broliai Grimai rūko pavėsyje.

   • Būk geras atsipisk nuo Ligos.

 • Smirda vienas kvapas nuo lifosos, smirda šūdais iki pykinimo iš kitos pusės, degino visa žiema šlamšta individualūs namai. Žodžiu smirduku miestelis, retai geri kvapai būna 😊

 • Tamului kvepia jis savo skraiste uosto

 • O man tai eilę metų šlykščiai smirda nuo valymų irengimų.

 • man tai smirda nuo Basanaviciaus 36

 • Aha,kai reisuodavome į Klaipėdą,tai grįždami atgal pas Ruginį ant Ančios tiltuko paimdavome litrą kitą žemaitiškos ruginukės.Tai po samogeno paperdus vien jazminų kvapas sklisdavo…Ir skundų jokių nebuvo.

 • nes su pertrūkiais dirbančioje Lifosoje dėl tokių stabdymų technologinėje grandinėje matomai ir atsiranda nenumatytos perversijos ,pasireiškiančios nemaloniais kvapais.

  • ka tu cia sneki??? gi smirdedavo dar gerokai pries sankcijas! jau daug metu taip smirda, ir pries visus karus, cia sena problema ir niekas nieko “neranda“, o gal net neiesko!!!!! tik straipsniai kasmet apie ta pati, kaip“nieko neranda “ ir kaip niekas “neaisku“

 • Iš kur mes ir nuo kada pasidarėm tokie ponai, ateina žiema-Lifosa mažai šildo, parduotuvėje brangi mėsytė-blogai dirba Krekenavos mėsa. Visi norim būti ponai, bet kad ponu būti reikia ir savo vartojamų gėrybių gamybos rezultatais džiaugtis- juk dabar jau tokia technologija gamyba be atliekų tad ir viską turim suvartoti. Na o dar tiksliau, nusileiskit ant žemės ir pamastykit ką patys padarėt gerto, kad ir avys būtų sveikos ir vilkas sotus.

 • Lietus nulijo ir nebesmirda. O kai karsta ir seniai lyta, tai pro kiekviena degaline praeinant smirda dyzeliu ypač prie tos kur centre.

 • Mėgstu dažnai papersti, gal ir smirdi, ką aš žinau…

 • žinoma smirdi nuo lifosos supuvusių kiaušinių kvapu. vasarą kai karšta, kartais smirdi nuo kauno regiono sąvartyno, kurį muntians būdams meru pavarė kaunui. dar smirdi šio smirdinčio laikraščio bendrasavininkių krekenavos agrofirma važiuojant link josvainiu. beje josvainiuose, kaip ir aristavoie pasmirdi ir kiaulių ūkiai. bet ne tiek daug, kiek vasarą smirdėdavo kėdainių vandenų valymai. nors visuomenės sveikatos specialistai tų kvapų užsuosti nesugeba, apie kurį kvapelį teiraujasi straipsnio autorius (beje to autoriaus straipsniai taip pat smirdėjo rinkimų laikotarpiu) gal kam buvo nenuobodu ir skaitėt?

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video