Kalbininkės skyrelis: 2-a įterpinių skyrybos pamokėlė
Rūta Švedienė, kalbininkė
Taisyklė: įterpinys gali būti išskiriamas kartu su sujungiamuoju jungtuku, išskyrus ar, arba, nei, jeigu jis su įterpinius sudaro prasminę bei intonacinę vienumą, pvz.: Pirma, Petras buvo įskųstas kaip didžiausias riaušių kaltininkas, antra, jis suimtas pabėgo, ir(,) trečia, jo knygelės ir dainos žandarams labai nepatiko. Ir(,) svarbiausia – mokykla buvo ką tik susiformavusi vidurinė, vyresnėms klasėms trūko vadovėlių, biblioteka pustuštė. Bet(,) žinai, kunige, yra moterų, kurios dėl tų dalykų labai išgyvena. Bet(,) pala, čia dar ne viskas!
Pastabos:
1. Įterpinys skiriamas kartu su jungiamosios paskirties neturinčiu jungtuku o, pvz.: Tai šiandienę visuomenę vis labiau verčia žinių, o tiksliau – žinojimo visuomene. Turi būti numatyta lėšų tam, kad galima būtų bent trečdalį, o tikriau, pusę tų lėšų padengti valstybės kaštais.
O kalbant apie adresus, tai reikia žinoti, kokia buvo ilgametė praktika. O kalbant apie atlyginimų ir infliacijos santykį, aš minėjau, kad darbo užmokesčiui numatyta 17,9 % daugiau.
O dėl žuvų, tai jau ir pats dvi savaites nebuvau čia, nežinau, kaip kimba.
2. Įterpiniai, einantys po tapatumą reiškiančių jungiamųjų žodžių arba, ar (arba reikšme) aiškinamosiose sakinio dalyse, gali turėti vientisą tapatumo su patikslinimu reikšmę, būti pasakomi vientisa su jungiamuoju žodžiu intonacija ir nuo jungiamojo žodžio gali būti neskiriami. Po tokio įterpinio rašomas brūkšnys arba kablelis, pvz.: Jis siejamas su daiktavardžiu, arba(,) tiksliau – su visu daiktavardiniu junginiu. Keliukas, arba(,) teisingiau, takas, buvo tik pėsčiomis arba raitam įveikiamas. Jis buvo suruoštas Amerikos draugų, ar(,) teisingiau pasakius, draugių. Dar vėliau, jau įsivyravus popieriniams ženklams, pinigus imta
dengti vyriausybių pažadais, arba(,) kitaip tariant, piliečių valia.
Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).
Apie kitus atvejus – kitą kartą.