11-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė
Rūta ŠVEDIENĖ, kalbininkė
Žinome, kad šalutinis prijungiamojo sakinio dėmuo išskiriamas kableliais, retai – brūkšniais. Pvz.: Jam be galo rūpėjo, kad viskas būtų padaryta laiku ir gerai. Būk toks, koks nori kitiems rodytis. Lauke vis tiek vėsiau, ypač tada, kai vėjas užgauna.
Kaip matome, skyrybos ženklas rašomas prieš jungtuką ar jungiamąjį žodelį. Būna, kad šalutinio dėmens jungiamasis žodis eina ne dėmens pradžioje. Tada skyrybos ženklas rašomas šalutinio dėmens pradžioje, o ne prieš jungiamąjį žodį.
Pvz.: Negaliu pasakyti, kiti kaip galės, aš tai mielu noru. Prisiminkime, per praėjusius rinkimus ar kėlė partija tiek kandidatų į merus. Tokia jungiamojo žodžio vieta būdinga laisvesniems stiliams.
Pagrindinis prijungiamojo sakinio dėmuo gali būti įsiterpęs į šalutinį. Tada ženklai rašomi abiejose pagrindinio dėmens pusėse, pvz.: Visi, aišku, kad negalės susirinkti. O žmonės, nesitikėk, kad imtų tavęs gailėtis.
Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).