11-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė

 11-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė

Rūta ŠVEDIENĖ, kalbininkė

Žinome, kad šalutinis prijungiamojo sakinio dėmuo išskiriamas kableliais, retai – brūkšniais. Pvz.: Jam be galo rūpėjo, kad viskas būtų padaryta laiku ir gerai. Būk toks, koks nori kitiems rodytis. Lauke vis tiek vėsiau, ypač tada, kai vėjas užgauna

Kaip matome, skyrybos ženklas rašomas prieš jungtuką ar jungiamąjį žodelį. Būna, kad šalutinio dėmens jungiamasis žodis eina ne dėmens pradžioje. Tada skyrybos ženklas rašomas šalutinio dėmens pradžioje, o ne prieš jungiamąjį žodį.

Pvz.: Negaliu pasakyti, kiti kaip galės, aš tai mielu noru. Prisiminkime, per praėjusius rinkimus ar kėlė partija tiek kandidatų į merus. Tokia jungiamojo žodžio vieta būdinga laisvesniems stiliams. 

Pagrindinis prijungiamojo sakinio dėmuo gali būti įsiterpęs į šalutinį. Tada ženklai rašomi abiejose pagrindinio dėmens pusėse, pvz.: Visi, aišku, kad negalės susirinkti. O žmonės, nesitikėk, kad imtų tavęs gailėtis. 

Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m.  lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content