Zabieliškio gyventojai nerimauja dėl elektrikų išardyto gandralizdžio

 Zabieliškio gyventojai nerimauja dėl elektrikų išardyto gandralizdžio

Zabieliškio kaimo gyventoja Dalė Lukšienė skaudančia širdimi stebėjo, kaip elektrikai ardo gandralizdį ir tikėjosi, kad jis bus atstatytas./Dalės Lukšienės nuotr.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Kėdainių rajono Pelėdnagių seniūnijos Zabieliškio kaimo gyventojai skambina pavojaus varpais. Neseniai ant vieno elektros stulpo kaime gandrai ėmė krauti gandralizdį. Žmonės, bijodami, kad paukščiai nukentės, kreipėsi į seniūniją, ši – į elektrikus. Visi tikėjosi, kad virš elektros stulpo bus iškeltas specialus apsauginis ratas ir gandrai galės toliau sukti lizdą. Tačiau žmonės sako esą apgauti, nes elektrikai lizdą tik išardė ir jokio rato neįrengia. Ar sulauks gandrai pagalbos?

Krovė lizdą

Ilgametė Zabieliškio kaimo gyventoja Dalė Lukšienė kreipėsi į redakciją. Moteris sako buvusi apgauta.

„Vieną dieną pastebėjau gandrą, nešantį žagarus lizdui, džiaugiausi kaip mažas vaikas, visada svajojau apie gandralizdį.

Tačiau sužinojusi, koks pavojus gali iškilti paukščiams, kadangi lizdas ant stulpo, pagalbos paprašiau Pelėdnagių seniūno Edvino Pagirsko.

Seniūnas sutiko padėti ir pranešė apie situaciją elektros tinklų vadovui.

Apsidžiaugiau, kad elektrikai įkels apsauginį ratą, kuriame gandrai galės sukti lizdą ir perėti jauniklius“,– kalbėjo vietos gyventoja.

Džiaugėsi neilgai

Tačiau moters džiaugsmas truko neilgai, nes vieną darbą elektrikai padarė, o kito – niekaip.

„Viskas pasisuko kita linkme, vietoj rato, atvažiavę elektros tinklų darbuotojai išdraskė sukamą lizdą ir išvažiavo, palikdami vargšą paukštį be lizdo. Suspaudė širdį, nepajutau, kaip pabiro ašaros. Gal galite padėti šitoje situacijoje“, – kreipėsi D. Lukšienė.

Gaila paukščių

Paukščių gaila ne tik poniai Dalei, bet ir kitiems kaimynams, kurie sutinka, kad gandralizdis kaime būtų.

„ESO išardė pusiau susuktą lizdą, vargšas gandras dabar suka aplink ratus, nors seniūnas sakė, kad jie gali įkelti apsauginį ratą. Aš ir kaimynai sutinkame, kad būtų gandralizdis Liepų gatvės 10-ojo namo kieme.

Dabar gandrai suka lizdą ant stulpo kaimynų teritorijoje, bet vis dar atskrenda į tą vietą, kur buvo lizdas.

Liūdna, kad jie sako viena, o daro kita. Jie sakė, kad paliks lizdą, o atvažiavę išdraskė“, – ašaras tramdė D. Lukšienė.

Moters džiaugsmas truko neilgai, nes vieną darbą elektrikai padarė, o kito – niekaip.

Aut. past.

Prašo susisiekti

„Rinkos aikštė“, norėdama pagelbėti savo skaitytojai, kreipėsi į bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atstovą Paulių Kalmantą. Šis paprašė, kad ponia Dalė susisiektų su bendrove.

„Gyventojai reikėtų kreiptis tiesiogiai į bendrovę „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

ESO savo eksploatuojamų elektros skirstomųjų tinklų zonoje gali atlikti tik tuos darbus, kurie yra tiesiogiai susiję su elektros tinklų technine priežiūra ir remontu.

Pastebėjus elektros tinklui grėsmę keliantį gandralizdį ir nurodžius konkrečią jo vietą, bendrovė saugiai jį perkeltų“, – pažymėjo P. Kalmantas.

Rudenį ir pavasarį

ESO informuoja, kad bendrovė prisideda prie saugesnės aplinkos gandrams – ant atramų tvirtinami specialūs metaliniai stovai, ant kurių paukščiai vėliau vėl suka savo lizdus.

„Nuoširdžiai rūpinamės kiekvienu gandru, siekiame, kad nacionalinis paukštis būtų tinkamai apsaugotas, o gyventojams galėtume užtikrinti patikimą elektros energijos tiekimą.

Gandralizdžių iškėlimo darbai vykdomi tuo metu, kai gandrai yra išskridę žiemoti“, – teigia ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius Virgilijus Žukauskas.

Tačiau, pabrėžia ESO atstovas, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinės vieta. Taip pat ir dirbtinų lizdaviečių įrengimas ant oro linijų atramų nėra tinkama išeitis ne tik elektros tinklui, bet ir gandrams.

Gandralizdžių perkėlimo darbus ESO vykdo jau ne vienerius metus. Bendrovė perkelia tik tuos lizdus, kurie kelia pavojų paukščiams, žmonėms ir elektros skirstymo tinklui.

Šalindama gedimus ir suderinus su Aplinkos apsaugos agentūra, bendrovė kasmet perkelia apie šimtą gandralizdžių.

Per 2020 m. ESO perkėlė 102, praeitais metais – 109 lizdus.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video