Verta perskaityti: romanas „Šaltienos bistro“ apie buities absurdą

 Verta perskaityti: romanas „Šaltienos bistro“ apie buities absurdą

Rūta Švedienė

Kodėl pasiėmiau skaityti šią lietuvės autorės Ievos Dumbrytės knygą? Nes ji pretenduoja tapti Jurgos Ivanauskaitės premijos laureate. Jurgos Ivanauskaitės premijai šiemet pateikta 18 knygų. Nuo 2008 metų teikiama premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“.

Jau kai skaitysite šį mano knygos pristatymą, bus išaiškėję, ar ši knyga išrinkta. Galbūt bus. Knyga man pasirodė įdomi, netikėto siužeto. Patiks tiems, kas mėgsta juodąjį humorą.
Kūrinio moto: tikrovė ir pa saka, realybė ir išmonė, – tiesa ir melas, siela ir mėsa yra neatskiriami, jie visada drauge.

Joje kalbama, kad kasdienybė kartais peržengia tokias absurdo realybės ribas, kad kone tampa magiška, o paprastas žmogus pavirsta herojumi.

Neseniai studijas baigęs vaikinas bando ištrūkti iš dievotos vaikystės, tėvų globos, numalšinti pilko studentiško gyvenimėlio šleikštulį ir galop pradėti iš tiesų gyventi. Pirmai progai pasitaikius jis stačia galva neria į tikrą pragaro virtuvę: įsidarbina mėsos ir kremzlių nuo kaulo gremžėju Šaltienos bistro.

Čia bus priverstas „išmokti gyvenimo“ ir suprasti, kad pakilti iki vyriausiojo virėjo, kuriam leistų pasiūlyti savo receptą, gali būti ne taip jau ir paprasta.

Ieva Dumbrytė patiekia skaitytojams savo pirmą romaną – gardžiausią farso ir grotesko šaltienos kąsnį. Nuogą kąsnį, kurio sudėtyje – keistuolis istorikas ir dar keistesni jo bendradarbiai, svetimšaliai golodai, Mėsijaus misija ir kiti nuostabą, krizenimą ar žagsulį sukeliantys ingredientai. Subalansuota turintiems stiprų skrandį ir mėgstantiems juodą kaip nemiegota naktis humorą.” Jurga Tumasonytė, rašytoja.

„Klokite ant stalų staltieses, neškite gaivą, raugintus agurkus ir garuojantį guliašą! Pasikalbėsim apie tai, kokie mes būname naivūs, nesuprasti, perdėtai entuziastingi, apie tai, kaip mylime, ir apie tai, kaip slapčiausiai mokame neapkęsti. Bus tų, kurie garsiai traukia užstalės dainas, bus ir tų, kurie verkia.“ Ieva Dumbrytė, autorė.

Autorė apie save
„Mokyklos laikraštyje, kuriame troškau rašyti, gavau tik piešti. Svajojau studijuoti lietuvių filologiją, bet pavyko įstoti tik į istoriją. Norėjau išleisti poezijos knygą, bet atsispausdinusi savo eilėraščių bukletėlį padalinau jį tik kaimynams. Svajojau būti žurnaliste, bet pasisekė parašyti tik porą straipsnių apie parduotuvių tinklą „IKI“ portale „Delfi“. Aš – nieko nepasiekusi autorė, tačiau visada gyvenanti šalia svajonės.

Mano Tėtė taiso variklius ir visada man liepė gyventi įdomiai, o Mama – lietuvių kalbos
mokytoja – visada liepė rašyti be klaidų. Myliu gyvenimą, myliu žmones ir savo kalbą. 20 metų
mane augino Panevėžys – štai kas geriausiai gali apibūdinti mane kaip visada rašiusią, bet
tik dabar pradedančią kūrėją.“

Knygą išleido leidykla „Kitos knygos“. Knygą galite rasti mūsų bibliotekoje. Medos Norbutaitės kūrinys viršelyje labai gerai atspindi knygos esmę.

1 Komentaras

  • Ta knyga išrinkta kaip 2021 metų kūrybiškiausia

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video