Verta perskaityti: „Kriaušių laukas“ – apie rupų gyvenimą

 Verta perskaityti: „Kriaušių laukas“ – apie rupų gyvenimą

Rūta Švedienė

Nanos Ekvitimišvili – Tbilisyje gimusios Sakartvelo kino kūrėjos ir rašytojos pirmasis romanas. Knyga nestora, greit perskaitoma. Tekstas labai kinematografiškas. Negaliu pasakyti, kad labai patiko, bet perskaityti visgi verta.  Knyga pelnė įvairių apdovanojimų arba buvo jiems nominuota, tarp jų – „International Booker Prize“, „Warwick Prize for Women in Translation“, EBRD „Literature Prize“, „Saba Literary Prize“ už geriausią debiutą.

XX a. pabaigos Tbilisis. Santvarkų pervartą patiriančio miesto gatvėse vyksta rupus, laukinis gyvenimas, o tolimame jo pakraštyje tebeveikia vadinamoji Idiotų mokykla – oficialiai skirta protiškai atsilikusiems mokiniams, bet tapusi namais daugybei beglobių vaikų.

Kiekviena diena Idiotų mokykloje – tai kova už išlikimą, kurio jos auklėtiniai siekia kiekvienas savaip, kartu atrasdami draugystę ir vienas kito palaikymą bei vienintelę šeimą, kurią jiems tenka pažinti.

Aštuoniolikmetė Lela ką tik pabaigė Idiotų mokyklą, bet dar pasilieka joje gyventi – kol apsispręs, ką nori veikti toliau. Ir kai į mokyklą kreipiasi pora iš JAV, norėdama įsivaikinti devynmetį Iraklį, mergina supranta privalanti padaryti viską, ką gali, kad padėtų berniukui.

Net jei geriau nei kas kitas žino, kokias paslaptis saugo prie mokyklos žaliuojantis gražių, bet vaisių niekada  nesunokinančių kriaušių laukas ir su kokiais pavojais jai teks susidurti bei kokius šiurpius dalykus turės iškelti į dienos šviesą.

Knygos vertėja Kotryna Garanašvili rašo: „Jei reikėtų knygą rekomenduoti draugui, ją apibūdinčiau pirmiausia kaip labai įdomią pažintį su Sakartvelu. Autorė atskleidžia neįtikėtinai detalų, autentišką, nuoširdų ir nepaprastai realistišką XX a. paskutinio dešimtmečio Sakartvelo paveikslą.

Ir suderina beveik neįmanomus dalykus – labai sudėtingas, jautrias, aktualias, dėmesio  reikalaujančias temas ir lengvumą, žaismingumą, optimizmą, kurie „Kriaušių lauką“ paverčia lengvai skaitomu feel-good nuotykių romanu, kuriančiu įtraukiantį savo pasaulį, labai savitą tikrovę ir kartu nagrinėjančiu aktualiausias problemas“.

Knygą išleido leidykla „Tyto alba“. Knygą turi mūsų biblioteka.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video