Verta perskaityti: Kėdainių dvaras. Sustabdytos akimirkos

 Verta perskaityti: Kėdainių dvaras. Sustabdytos akimirkos

Rūta Švedienė

Knyga pasirodė 2021 metų pabaigoje. Kėdainiams tai įvykis. VšĮ Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centras įgyvendino Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos finansuotą nekilnojamojo kultūros paveldo leidybos projektą – išleido mokslo populiarinimo leidinį. Knygą „Kėdainių dvaras. Sustabdytos akimirkos“ parengė istorikas Vaidas Banys. Apimtis – 96 psl., tiražas – 500 vnt. Dalis tiražo skirta parduoti. Knygą galima įsigyti VšĮ Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centre (Didžiosios Rinkos a. 6–3).

Knygoje pasakojama Kėdainių dvarvietės istorija iki jos sunaikinimo 1944 m. Pateikiami trumpi pasakojimai apie dvaro rūmų ir jų gyventojų likimus, atkuriami epochiniai įvykiai, kuriuose dalyvavo dvaro šeimininkai, pastarieji buvo svarbūs kuriant savitus, gyvenamąjį laikmetį simbolizuojančius parko paminklus (kai kurie išlikę iki mūsų dienų, tarp jų – ir mįslingasis minaretas). Skaitytojai supažindinami ir su dvarininkų palikuonių šeimų istorijomis.

Knygoje nepamirštamas laikotarpis, kai dvaro sodyba atiteko valstybei ir rūmuose įsikūrė švietimo įstaigos – mokytojų seminarija ir kultūrtechnikos mokykla. Knygoje pirmą kartą publikuojamos dvarininkų ir jų šeimos narių nuotraukos, esančios įvairių šalių šeimų albumuose, archyvuose ir kolekcijose.

Senasis Kėdainių miesto parkas buvusioje dvaro sodyboje šiandien yra gausiai lankomas miestiečių ir miesto svečių. Praėjusiais metais jis buvo atnaujintas: atkurtas buvęs rūmų parteris, pažymėti rūmų kontūrai, restauruotos vazos, įrengta estrada.

Pastatytoje pergolėje šiuo metu įsikūrusi kavinė „Radvilų sodas“, įrengtos žaidimų, parkūro aikštelės vaikams, laipiojimo kalneliai, todėl parką pamėgo ir jaunos šeimos su vaikais. Knyga padės skleisti šios išskirtinės kultūros paveldo vietovės vertę ir unikalumą, paskatins tausoti ir saugoti išlikusius dvarvietės paminklus ir vertybes.

Mokslo populiarinimo knyga skiriama Kėdainių istorija ir Lietuvos dvarų kultūra besidomintiems skaitytojams.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video