Verta perskaityti: DAGILIS – įsimintina knyga

 Verta perskaityti: DAGILIS – įsimintina knyga

Rūta Švedienė

Labai stora ir labai įdomi knyga. Malonumą skaityti kelia ne greitų siužeto vingių gaudymas, o pasinėrimas į kūrinio pasaulį pajuntant, kad skubėti nesinori, – tai yra lėtojo skaitymo malonumas. Donna Tartt yra tikra siužeto kūrimo meistrė. Meistriškumas užburiantis – tai liudija ir visas naratyvas, kompozicija, ir atskirų scenų plėtotė, ir personažai, ir dialogai, galų gale visa kūrinio kalba.

Įsimintina knyga. Įtikinamai sukurti charakteriai. Herojaus jausmams, savijautai, mintims skaitytojas negali būti abejingas.

Per visą knygą einanti „Dagilio“ linija palaiko įtampą, turi simbolinę prasmę. Gaila buvo, kai baigiau skaityti knygą. Tarsi reikėjo išsiskirti su gerais pažįstamaisiais, prie kurių spėjau prisirišti. Perskaičius knygą kyla daug minčių.

Apie gėrį ir blogį, apie žmogaus likimą, apie kiekvieno mūsų gyvenimą, kuriame daug ką nulemia atsitiktinumas. Apie malonius ir nemalonius netikėtumus. Puikus, vientisas pasakojimas.

Trylikametis niujorkietis Teo Dekeris stebuklingai išgyvena katastrofą, kuri pasiglemžė jo mamą. Tėvo paliktą paauglį į savo namus priima turtinga jo draugo šeima.
Nesavas naujuosiuose namuose, trikdomas bendramokslių, nežinančių, kaip su juo bendrauti, o užvis labiausiai kamuojamas begalinio mamos ilgesio, Teo ištikimai saugo vienintelį ją primenantį daiktą: nediduką paslaptingą paveikslą, kuris įtraukia jaunuolį į turtingą ir uždarą meno mylėtojų bendruomenę.

Suaugęs Teo mikliai sukasi turčių salonuose ir dulkėtuose antikvariato, kuriame dirba, labirintuose. Vienišas, įsimylėjęs ir – pavojingų įvykių sūkuryje…

Įspūdingo pasisekimo sulaukusios knygos „Slapta istorija“ autorė Donna Tartt naują šedevrą brandino daugiau nei dešimtmetį. 2013 m. dienos šviesą išvydęs „Dagilis“ iš karto sulaukė  išskirtinio literatūros kritikų ir skaitytojų dėmesio.

„Amazon“ šį romaną pripažino absoliučiai geriausia metų knyga, o 2014 m. autorė buvo apdovanota prestižine Pulitzerio premija.

Daugialypiame, nežabota energija pulsuojančiame romane autorė įtaigiai ir suprantamai kalba apie meilę ir nusivylimą, jaunatvišką maištą, kovą dėl išlikimo, žmogiškos laimės paieškas bei ryžtą pasipriešinti gniuždantiems likimo kirčiams.

„Dagilis“ yra literatūrinė retenybė, nutinkanti gal tik keletą kartų per dešimtmetį. Tai sumaniai parašytas romanas, sukrečiantis ne tik širdį, bet ir protą.

Esminė siužeto gairė yra „Dagilis“ – XVII a. olandų dailininko Karelio Fabricijaus nedidelis paukščio paveikslas: šis iš tiesų egzistuoja, ramiai kabo muziejuje Olandijoje, parodoje Niujorke yra viešėjęs, bet jokio sprogimo ten nepatyręs.

O įmantrioje Donnos Tartt fikcijoje sprogimą išgyvenęs berniukas, pats to gerai nesuvokdamas, vogčia išsineša „Dagilį“, iš pradžių apie jį mažai tegalvoja, bet nusprendžia taip: „Jeigu pagal oficialiai skelbiamą versiją mano paveikslas sunaikintas, vadinasi, turėjau [– turiu] galybę laiko nuspręsti, ką su juo daryti“. Paveikslas yra svarbus veiksnys – ilgą pasakojimo laiką slaptai glūdintis, o pabaigoje tampantis katalizatoriumi, ne tik veiksmo, bet ir meninio įprasminimo.

1 Komentaras

  • labai gera knyga, su detektyviniais elementais

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video