Vasarą trūksta kraujo – kėdainiškiai pagalbos prašymui neabejingi

 Vasarą trūksta kraujo – kėdainiškiai pagalbos prašymui neabejingi

BNS Luko Balandžio nuotr.

Eivina Belousovaitė

Medikai skambina pavojus varpais – vasarą labai trūksta kraujo atsargų. Jų pagalbos prašymui neabejingi ir kėdainiečiai – Nacionalinio kraujo centro atstovams suorganizavus kraujo donorystės akciją Kėdainiuose, čia atsirado net 63 donorai.

Buvo būtina išankstinė registracija

Asmenims, norintiems padovanoti kraujo, buvo reikalinga išankstinė registracija.

„Nors karantinas Lietuvoje šiuo metu nutrauktas, bet privalome laikytis rekomendacijų bei saugoti save ir kitus. Būtent dėl šios priežasties buvo vykdoma išankstinė donorų registracija.

Svarbu, kad atvykęs padovanoti kraujo žmogus turėtų kuo mažiau kontaktų ir praleistų kiek įmanoma mažiau laiko pas mus“, – paaiškino donorystės akcijos organizatorė Sigita Vienažindienė iš VšĮ „Nacionalinio kraujo centro“ Panevėžio skyriaus.

Stipriai jaučiamas trūkumas

Dabartinė kraujo situacija šalyje nedžiugina.

„Lietuvos ligoninėse jaučiamas ženkliai išaugęs kraujo poreikis. Gydymo įstaigose esantiems pacientams kraujas reikalingas skubiai.

Labai svarbu visuomenės susitelkimas ir supratimas, kad svarbu neatidėlioti kraujo donorystės. Kraujas reikalingas šiandien, o rytojus gali būti per vėlu“, – sakė donorų organizatorė. – Šiandien ypatingai trūksta 0+, 0-, A+, A- kraujo grupių, tačiau kraujo grupių poreikis ligoninėse nuolat kinta, todėl visuomet labai laukiami visų kraujo grupių donorų.“

Prieš kraujo paėmimo procedūrą yra skiriamas dėmesys išsiaiškinti, ar donoras laikėsi rekomendacijų ir yra pasiruošęs duoti kraują, kad vėliau nekiltų komplikacijų. Pirmiausia kraujas yra paimamas iš piršto, skubiai atliekamas tyrimas ir tik nustačius, kad kraujas yra tinkamas, leidžiama tapti kraujo donoru.

Aut. past.

Ne visada kraujas yra tinkamas

Paklausta, ar dažnai pasitaiko atvejų, kada kraujas yra netinkamas arba jo negalima paimti dėl aptiktų ligų, S. Vienažindienė pripažįsta, kad tokių atvejų tikrai būna.

„Pasitaiko atvejų, kai atvykęs žmogus negali padovanoti kraujo dėl vartojamų vaistų ar turimų lėtinių susirgimų.

Tokiu atveju donorystė gali būti atidedama arba visai uždrausta.

Dažniausiai donorystė atidedama dėl per žemo hemoglobino kiekio kraujyje, tatuiruočių pasidarymo, auskarų vėrimo, tam tikrų vakcinų ar atliktų operacijų (atidėjimo terminas gali būti iki 6 mėnesių). Nutinka ir taip, kad donoras gali ir padovanoja kraujo, tačiau atliekant tyrimus yra aptinkami infekciniai žymenys: tokiu atveju donoras yra kviečiamas į pokalbį su gydytoju, o jo kraujo maišelis yra sunaikinamas.

Tik sveiko žmogaus kraujas gali būti perpilamas ligoniui.

Davus kraujo visada yra atliekami tyrimai nuo pagrindinių infekcinių ligų: sifilio, ŽIV (sukeliančio AIDS), hepatito B virusu ir hepatito C viruso“, – dėstė S. Vienažindienė, patikslinusi ir tai, kad ir Kėdainiuose suorganizuotoje kraujo donorystės akcijoje ne visi 63 donorai galėjo duoti kraujo. Jis paimtas iš 52 donorų.
Pasitaiko ir sunkių komplikacijų

Prieš kraujo paėmimo procedūrą yra skiriamas dėmesys išsiaiškinti, ar donoras laikėsi rekomendacijų ir yra pasiruošęs duoti kraują, kad vėliau nekiltų komplikacijų.

„Dažniausiai donorai po kraujo davimo jaučiasi gerai. Labai retai pasitaiko atvejų, kai donoras praranda sąmonę ar prireikia medikų pagalbos.

Dažniau pasitaiko atvejų, kai po kraujo davimo donorai jaučia lengvą galvos svaigimą ar lengvą silpnumą, bet tai yra trumpalaikė reakciją į staigiai netektą kraują.

Kai žmogus pajunta minėtus simptomus, tuomet prašome jo ilgiau pagulėti kėdėje ir po kelių ar keliolikos minučių jis vėl jaučiasi gerai.

Visada klausiame donorų, kaip jie jaučiasi po kraujo davimo, prašome pagulėti, neskubėti išeiti, atsigerti vandens.

Labai svarbu yra tinkamai pasiruošti kraujo donorystei. Prieš kraujo davimą reikia būti pailsėjus, išgėrus daug skysčių, pavalgius, nerūkius, išvakarėse ir donacijos dieną reikia būti nevartojus svaigiųjų gėrimų, nedirbus naktį“, – pasakojo S. Vienažindienė.

Dėkingi aktyviai dalyvavusiems donorams

„Esame labai dėkingi visiems Kėdainių krašto donorams. Jie noriai ir aktyviai dalyvauja akcijose ir dovanoja kraujo. Kiekvieną mėnesį kraujo dovanoja apytiksliai 60–70 donorų. Tai išties labai daug.

Esame labai dėkingi ir Kėdainių rajono savivaldybės vadovybei ir administracijai už bendradarbiavimą ir skiriamas patalpas. Kėdainių rajono savivaldybės darbuotojai taip pat noriai prisideda ir dovanoja kraujo“, – dėkoja S. Vienažindienė.

Kraujo donorystės akcijos Kėdainiuose vyksta kiekvieną mėnesį. Kraujo galima dovanoti praėjus ne mažiau kaip 60 dienų po donacijos. Vyrai gali duoti kraujo 6 kartus per metus, o moterys – 4.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video