Vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas suteiks pagalbą – tereikia kreiptis

 Vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas suteiks pagalbą – tereikia kreiptis

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kėdainių PSPC teikiamos vaikų ir paauglių psichiatro, psichologo, socialinio darbuotojo paslaugos nepilnamečiams asmenims, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (PAM), ir jų artimiesiems, gali būti atliekami šlapimo tyrimai PAM nustatyti. Psichikos sveikatos skyriuje dirba dvi vaikų ir paauglių psichiatrės – Inga Domskytė ir Irena Siniauskaitė.

Tėvai dažnai žiūri atlaidžiai

Vaikų ir paauglių psichiatrė Irena Siniauskaitė atkreipia dėmesį, kad jauni žmonės, tarp jų ir vaikai, dažnai vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, bet šis reiškinys neretai lieka neatpažintas.

„Juo labiau kad ir visuomenės nuostata apie psichoaktyviąsias medžiagas nėra labai radikali, kiek griežtesnė kalbant apie vaikų amžių, vaikams augant, laisvėja ir požiūris. Juk tenka išgirsti teiginių iš tėvų: „Jeigu jau vaikas rūko, tegu rūko prie manęs“ ar pan.

Iš tiesų vaikai ir paaugliai PAM išbando dažniausiai su bendraamžiais ar kitais ne artimiausios aplinkos asmenimis. Pats PAM vartojimas gali būti skirtingas pagal savo dažnį, įpročius, poreikį: eksperimentavimas, rekreacinis vartojimas, žalingas vartojimas, priklausomybė. Pagal poveikį sveikatai – intoksikacija (ūmus apsinuodijimas), žalingas vartojimas, priklausomybė.

Tai – skirtingi etapai, skirtingos situacijos, skirtingos priežastys, skirtingi poreikiai – ir kiekviena situacija individuali“, – teigia vaikų ir paauglių psichiatrė.

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas – tarsi savigydos priemonė

Pasak I. Siniauskaitės, neretai PAM vartojimas tampa tam tikra savigydos priemone nuo liūdesio, nuo nerimo, nuo įtampos, nuo varginančių minčių, nesutarimų su tėvais ir bendraamžiais ar mokytojais, nepriėmimo kolektyve, nepasisekusių romantinių santykių ir kitų gyvenimiškų situacijų.

Bet daugybė tų situacijų gali būti įveikiamos kitomis priemonėmis: pokalbiu, psichoterapija, elgsenos pokyčiais, pasirūpinimu savo poreikiais, fiziniu aktyvumu ir reguliaria mityba, kartais pasitelkiami medikamentai. Tokia užsitęsusi ,,savigyda“ gali peraugti į priklausomybę, todėl labai svarbu ją atpažinti ir laiku kreiptis pagalbos.

Pas vaikų ir paauglių psichiatrę registruotis galima Pediatrijos skyriaus (vaikų registratūros) tel.: +370 347 61 555; +370 347 61 130 arba internetu https://ipr.esveikata.lt

Parengta pagal Kėdainių PSPC inf.

2 Komentarai

  • Padarys išrašus ir sušiksite paskui vaikams ar patiems gyvenimus kaip reikės medicininę komisiją pereiti ir dėl tų įrašų nepraleis.

  • Kokios dar konsultacijos ir ligoninės?!?! Lietuvos įstatymuose aiškiai parašyta kad už disponavima nuo dviejų metų kalėjimas, o jei vartoja reiškia disponavo, tai vienareikšmiškai tokius „pagalbos“ atėjusius ir prisipažinusius kad vartojo iškarto į kalėjima, ten per du metus tikrai atpras nuo narkotikų.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video