Vaikams skiriama per mažai pinigų
Rasa Jakubauskienė
Nors vasara baigėsi ir dabar ne poilsis ir stovyklos visiems galvoje, o mokslai bei kaip teks su jais šiemet tvarkytis, tačiau kita vasara vis tiek ateis, o jau kitų metų pavasarį daugelis tėvų suks galvas, kur ir vėl saugiai palikti savo atžalas. Apie tai svarsto ir vicemeras Paulius Aukštikalnis, kuris, dar vasarą apsilankęs keliose vaikų vasaros užimtumo stovyklose, pamatė, kad joms skiriamas finansavimas yra ženkliai per mažas.
Aplankė stovyklas
Nors nuo 2019 metų finansavimas iš Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto padidėjo 7 tūkst. eurų, nuo 18 tūkst. iki 25 tūkst., tačiau kelerius metus iš eilės skiriama suma, pasak vicemero, yra per maža.
„Iš tų stovyklų, kurias aplankėme, susidarėme labai gerą įspūdį. Savivaldybės biudžeto lėšomis dalinai dengiamos tik tos stovyklos, kurių programą geriausiai įvertina komisija.
Visoms vaikų vasaros stovykloms jau trejus metus skiriama ta pati suma, t. y. 25 tūkst. eurų. Tačiau tai neatitinka realios situacijos, – pripažino vicemeras. – Paskutiniu metu kainos labai stipriai išaugo.
Maitinimui nebeužtenka kelių eurų per dieną, autobuso kainos taip pat padidėjusios, o jei tai stacionari stovykla, t. y. su nakvyne, tai šiuo metu kainos kaimo turizmo sodybose ypač didės. Ir ne tik dėl eksploatacinių kaštų, bet ir dėl to, kad pandemijos akivaizdoje daugelis lietuvių renkasi poilsį Lietuvoje, o tai didina ir kaimo turizmo sodybų, viešbučių kainas.“
Kainos auga kasmet
Žvelgdamas į Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus pateiktą statistiką, P. Aukštikalnis komentuoja, jog kainų augimas joje labai gerai atsispindi: „Tarkim, 2018 metais iš savivaldybės biudžeto lėšų buvo skirta 28,04 Eur vienam vaikui, 2019 metais – 36,16 Eur, 2020-aisiais – 33,80 Eur, o 2021-aisiais – 48,50 Eur.
Taigi, matome, jog suma, skiriama vienam vaikui, kiekvienais metais vis auga, todėl mažėja ir vasaros ir poilsio stovyklų, kurias gali finansuoti savivaldybė“.
P. Aukštikalnis mato ir daugiau priežasčių, kodėl reikia didinti finansavimą vasaros ir poilsio stovykloms.
„Dar vienas faktas, kuris rodo, kad reikia šią eilutę didinti, tai, kad mokytojai ir treneriai yra pilni idėjų ir paraiškoms teikiami prašymai prisidėti savivaldybei yra daugiau kaip 90.000 Eur kiekvienais metais, – pabrėžė vicemeras. – Pavyzdžiui, praeitais metais, kai dėl karantino neįvyko dainų šventė, Vyriausybė skyrė šiuos pinigus savivaldybių stovykloms. Visi pinigai buvo be vargo įsisavinti. Tokios progos daugiau nebus, todėl ši pareiga prisidėti lieka savivaldybei.“
Sieks didesnio finansavimo
Vienas iš miesto vadovų įsitikinęs, jog vasaros ir poilsio stovyklų nauda yra neginčijama, todėl visiems reikia stengtis, kad į jas galėtų patekti kuo daugiau norinčių vaikų.
„Manau, kad vaikams vasaros stovyklose praleistas laikas išties yra naudingas. Ir ne tik vaikams, taip pat dirbantiems tėvams patogu suderinti darbą su vaiko dieninėmis ar ilgesnėmis stovyklomis, – pastebėjo pats du vaikus auginantis vicemeras. – Tačiau vaiko stovyklai skirti 200 eurų ar daugiau savaitei yra tikrai problema ne vienai šeimai, tai yra brangu, todėl, manau, teisinga būtų skirti iš savivaldybės lėšų.
Turint omenyje, kad tai investicijos ne tik į mūsų vaikus, į jų talento vystymą, bet tai ir investicijos ir į mūsų darbuotojus, kurie organizuoja tikrai geras stovyklas.“
Bendrojo ugdymo mokyklose mokinių kasmet mažėja: nuo 5 908 mokinių (2015 m. rugsėjo 1 d.) iki 5 269 (2019 m. rugsėjo 1 d.), todėl natūraliai kinta ir stovyklų, ir jose dalyvaujančiųjų skaičiai: 2016 m. buvo 30 vaikų vasaros poilsio ir užimtumo stovyklų (jos mažiausiai vyksta 5 dienas), stovyklavo 779 vaikai; 2017 m. – 26 stovyklos, 631 vaikas; 2018 m. – 27 stovyklos, 642 vaikai; 2019 m. – 30 stovyklų, 711 vaikų; 2020 m. 28 stovyklos, 740 vaikų; 2021 m. 20 stovyklos, 515 vaikų (šis skaičius – pagal paraiškas, bet bus didesnis).
1 Komentaras
Teisingos mintys. Tikrai reikia daugiau stovyklų. Mano vaikas buvo .Monkutės Marks muziejaus stovykloje. Superinis reikalas. O “ anonimams“ šmeižti kitus yra žema. Dugnas. Kam jūs tokie reikalingi. Nebent patys sau . Ir tai tik kaip anonimai. Juk gėda prieš save.