Unikali proga susipažinti su Šiaurės Amerikoje vykdytu projektu

 Unikali proga susipažinti su Šiaurės Amerikoje vykdytu projektu

E. S. Curtiso ekspozicijoje – ne tik Šiaurės Amerikos indėnų genčių vadai ar kiti aukštesnę socialinę padėti užėmę genčių atstovai, bet ir paprasti darbininkai. Fotografijose atsiskleidžia jų kasdienybė, buitis, ir, žinoma, kovos./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Džestina BORODINAITĖ

Kraštiečiai turi unikalią proga susipažinti su 30 metų trukusiu, 37 milijonus dolerių kainavusiu, 40 tūkstančių fotografijų apimties projektu, vykdytu Šiaurės Amerikoje. Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje veikia amerikiečių fotografijos pionieriaus, etnologo Edwardo Sheriffo Curtiso fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“, vaizduojanti turtingą pirmųjų Šiaurės Amerikos gyventojų pasaulį, jų būtį ir buitį, tradicijas, papročius, kultūrą, kovas ir apskritai gyvenimą, kurio šie žmonės jau nebegyvena. Unikalios parodos atidaryme dalyvavo ir ją pristatė Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas, parodos iniciatorius ir koordinatorius Darius Vaičekauskas ir JAV ambasados Lietuvoje Viešųjų ryšių skyriaus vadovė Sara Stealy.

Neprilygstamas darbas

XX amžiaus pradžioje dirbęs E. S. Curtisas grūmėsi beviltiškoje kovoje su laiku, stengdamasis išsaugoti, užfiksuoti – fotoaparatu, balso įrašymo prietaisu – Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius, dar nesunaikintus baltųjų ekspansijos.

Sumokėdamas didelę kainą savo šeimos ir sveikatos sąskaita, E. S. Curtisas daugybę laiko praleido tarp įvairių genčių indėnų, kol galų gale išleido neprilygstamą darbą „Šiaurės Amerikos indėnai“, vaizduojantį nemarią Šiaurės Amerikos indėnų kultūrą, vykstant nesustabdomai Amerikos ir moderniojo gyvenimo ekspansijai, negrįžtamai keitusiai indėnų gyvenimo būdą.

Pristatydamas E. S. Curtiso parodą, D. Vaičekauskas pabrėžė jo ypatingą indėlį į JAV kultūrą ir neslėpė džiaugsmo dėl JAV ambasados suteiktos galimybės suorganizuoti parodą Lietuvoje./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Išskirtinis įvykis

Pristatydamas E. S. Curtiso parodą, D. Vaičekauskas pabrėžė jo ypatingą indėlį į JAV kultūrą ir neslėpė džiaugsmo dėl  JAV ambasados suteiktos galimybės suorganizuoti parodą Lietuvoje: „Tai išskirtinis įvykis. E. S. Curtiso ekspozicijoje atsiskleidžia Šiaurės Amerikos indėnų genčių kasdienybė, autentiški genčių drabužiai, papuošalai.

Unikalios parodos atidaryme dalyvavo JAV ambasados Lietuvoje Viešųjų ryšių skyriaus vadovė Sara Stealy./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Ši paroda yra unikalus to laikmečio kultūros ir socialinio gyvenimo palikimas, kurį pažinti turi galimybę kiekvienas, apsilankęs joje“.

E. S. Curtiso paroda „Šešėlių gaudytojas“, spėjusi apkeliauti jau 23 Lietuvos miestus, J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje bus eksponuojama iki birželio 12 dienos.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video