Ukrainiečių išlaikymas Kėdainiuose šiemet jau atsiėjo beveik dvigubai brangiau

 Ukrainiečių išlaikymas Kėdainiuose šiemet jau atsiėjo beveik dvigubai brangiau

Kėdainių pagalbos šeimai centre šiuo metu gyvena 15 ukrainiečių – 9 suaugę ir 6 vaikai./Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Kol vieni Ukrainos karo pabėgėliai bando kabintis į gyvenimą svetimame krašte – norintys dirbti, dirba, ypač vasaros sezono metu, nuomojasi būstą rinkos kainomis, mokėdami nuo 100 iki 300 eurų per mėnesį, patys viskuo apsirūpina, kiti jų tautiečiai jau ilgiau nei metus gyvena Kėdainių rajono savivaldybės suteiktose patalpose, nemoka už nuomą ir komunalinius mokesčius, kai kurie iš jų nesugeba susirasti darbo, kai kuriems to nesiseka padaryti, o yra ir tokių, kurie negali dirbti dėl vienokių ar kitokių problemų. Tuo metu Kėdainių rajono savivaldybė, uoliai stengdamasi padėti nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams, per šiuos metus jų išlaikymui jau išleido beveik dvigubai didesnę pinigų sumą nei pernai, kurią savivaldybei kompensuoja Finansų ministerija. Bene sudėtingiausioje situacijoje atsidūrė ukrainiečių vaikai, kurie nuo rugsėjo vėl turės minti mokyklų, kuriose mokoma svetima kalba, slenksčius. Kiek tiksliai jų Kėdainių rajono mokyklose bus šiais mokslo metais, paaiškės tik prasidėjus rudeniui.

Integruotis nelengva, bet yra dėkingi lietuviams

„Kėdainių rajono švietimo įstaigose mokslo metus užbaigė 160 vaikų iš Ukrainos (t. y. karo pabėgėliai iš Ukrainos). Kiek ukrainiečių vaikų nuo rugsėjo vėl pradės lankyti Kėdainių rajono mokyklas, galėsime atsakyti tik po rugsėjo 1 dienos“, – „Rinkos aikštę“ informavo V. Dobrovolskienė pažymėdama, jog praėjusių, 2022, metų rugsėjo 1-osios duomenimis, ukrainiečių moksleivių Kėdainių rajono mokyklose buvo 156.

Janina Ladygienė: „Pabėgėliai dėkingi už teikiamą pagalbą. Čia jie jaučiasi saugūs. Beveik visi vienbalsiai sako, kad vos tik jų Tėvynėje taps saugu, grįš į Ukrainą“.

Paklausta, kaip apskritai vaikams sekasi mokytis lietuviškose mokyklose, integruotis į Kėdainių rajono bendruomenę, Švietimo skyriaus vedėja kalbėjo: „Manome, kad nėra lengva, nes kita šalies kultūra, kalba ir pan.“.

Bendrai apie ukrainiečių integraciją į kėdainiečių bendruomenę kalbėjusi J. Ladygienė antrino kolegei ir sakė: „Į šį klausimą geriausiai atsakytų patys ukrainiečiai. Kiek su jais kalbėta, tai dauguma neslepia, kad jie yra psichologiškai sužaloti: jiems sunku, nuolat prisimena karo baisumus, neramina artimųjų likimas. Ypač sunku paaugliams. Tačiau pabėgėliai yra dėkingi už teikiamą pagalbą. Čia jie jaučiasi saugūs. Beveik visi vienbalsiai sako, kad vos tik jų Tėvynėje taps saugu, grįš į Ukrainą“.

„Šiuo metu Kėdainių rajone savo gyvenamąją vietą yra deklaravę 818 Ukrainos piliečių, iš kurių 180 nepilnamečiai. Prieš metus jų buvo 912, iš kurių 235 buvo nepilnamečiai.

Registrų centras

Turi įveikti nemažai kliūčių

Pašnekovės teigimu, Kėdainių rajone apsigyvenę nuo karo Ukrainoje pabėgę asmenys stengiasi kiek įmanoma greičiau integruotis į vietos bendruomenės gyvenimą.

„Tačiau visi gerai suprantame, kad jų integracijos procesas nėra lengvas ir paprastas. Ukrainos piliečiai išgyvenę psichologines, materialines, socialines problemas, turi įveikti nemažai kliūčių, lemiančių jų sėkmingą integraciją. Ir tai kiekviena šeima išgyvena ir jaučiasi individualiai, – supratingai kalbėjo J. Ladygienė. – Mūsų rajono žmonių susitelkimas padėjo ir padeda nuo karo bėgantiems žmonėms įsitvirtinti ir jaustis kiek įmanoma saugiau mūsų rajone.“

Kaip sakė savivaldybės vyr. specialistė, šiuo metu svarbu dirbti ties ilgalaike integracija, veiksminga ir tvaria pabėgėlių poreikius atliepiančia įtrauktimi.

„Yra ne vienas projektas. Daug su ukrainiečiais dirba nevyriausybininkai, M. Daukšos viešoji biblioteka, Kultūros centras, švietimo įstaigos“, – vardijo J. Ladygienė.

Vilma Dobrovolskienė: „Kėdainių savivaldybėje vykusiose vaikų vasaros stovyklose pageidavo dalyvauti tik 5 vaikai, tačiau dviejų iš jų planai pasikeitė ir stovyklose nedalyvavo“./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Per metus ukrainiečių sumažėjo

Kad vaikai lengviau išgyventų karo baisumus ir patirtų bent kažkiek džiaugsmo, jau antrą vasarą iš eilės jiems buvo siūloma nemokamai dalyvauti vasaros stovyklose. Tačiau norinčių Kėdainių rajone beveik neatsirado.

„Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) skelbtame konkurse vaikų vasaros stovyklų organizatoriams, kurie planuotų rengti bendras ukrainiečių ir lietuvių vaikų vasaros poilsio stovyklas, tarp mūsų rajono švietimo įstaigų, norinčių dalyvauti konkurse, neatsirado. Todėl ir Kėdainių savivaldybėje vykusiose vaikų vasaros stovyklose pageidavo dalyvauti tik 5 vaikai, tačiau dviejų iš jų planai pasikeitė ir stovyklose nedalyvavo“, – apie vasaros stovyklų situaciją kalbėjo V. Dobrovolskienė.

Pasidomėjus, kiek ukrainiečių šeimų (žmonių) yra likę gyventi Kėdainių krašte, J. Ladygienė sakė tikslios informacijos neturinti. Lygiai taip pat pašnekovė atsakė ir paklausus, ar visiems atvykusiems pavyko įsidarbinti: „Mūsų žiniomis, yra dirbančių, yra ir nedirbančių“. Tačiau tikslaus skaičiaus ji nežinojo.

Tuo metu Registrų centro „Rinkos aikštei“ pateiktais duomenimis, „šiuo metu Kėdainių rajone savo gyvenamąją vietą yra deklaravę 818 Ukrainos piliečių, iš kurių 180 nepilnamečiai. Prieš metus jų buvo 912, iš kurių 235 buvo nepilnamečiai“. Tačiau atkreiptinas dėmesys, jog šie skaičiai galimai nėra tikslūs, nes deklaruota gyvenamoji vieta gali būti vienoje vietoje, bet fiziškai asmenys gali gyventi kitoje.

Per 2022 m. IV ketvirtį ir 2023 m. I ketvirtį Kėdainiuose apsistojusių ukrainiečių išlaikymui išleista kone dvigubai daugiau mokesčių mokėtojų pinigų – 19 tūkst. 109 eurai. 

Aut. past.

Dauguma būstą nuomojasi patys

Kaip aiškino pašnekovė, tiksliai žinoti, kiek ukrainiečių gyvena mūsų rajone, sudėtinga dar ir dėl to, kad šie apie savo išvykimą dažnu atveju niekam nepraneša, bet yra ir tokių, kurie praneša.

„Ukrainiečių judėjimą sekti labai sudėtinga. Jie nelinkę nieko informuoti, kai išvyksta iš Lietuvos. Yra gyvenančių nuo pat atvykimo praėjusiais metais. Yra ir dabar atvykstančių. Žinome, kad atvyksta ir socialiniuose tinkluose sužinoję apie galimybę įsidarbinti mūsų rajone“, – į klausimą, ar yra naujai atvykstančių ukrainiečių šeimų, ar likę tik tie, kurie atvyko su pirmąja karo pabėgėlių banga, atsakė J. Ladygienė.

Tačiau tie, kurie vis dar čia gyvena, dauguma būstą nuomojasi patys.

„Savivaldybė suteikusi patalpas: Kėdainių pagalbos šeimai centre, kuriame šiuo metu gyvena 15 asmenų – 9 suaugę ir 6 vaikai. Iš jų 4 asmenys pensinio amžiaus, 1 moteris nedirba – registruota Užimtumo tarnyboje, 4 asmenys – dirba, – detalizavo vyr. specialistė. – Vaikai nuo 5 iki 14 m. amžiaus. Visi lanko ugdymo įstaigas. 4 vaikai lanko Centro vaikų dienos centrą, dalis iš jų yra projekto „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“ veiklų dalyviai. Ukrainiečiams Centre skirti 5 kambariai.“

Taip pat, pasak J. Ladygienės, savivaldybė suteikusi patalpas Kėdainių ,,Spindulio“ mokykloje. Čia jiems skirti 3 kambariai. Juose gyvena vyras ir moteris su vaiku. Vaikas lanko ,,Spindulio“ mokyklą.

Kėdainių ,,Spindulio“ mokykloje ukrainiečiams skirti 3 kambariai. Juose gyvena vyras ir moteris su vaiku. Vaikas lanko
,,Spindulio“ mokyklą./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Taip pat mokykloje gyvena viena studentė bei moteris su mažamečiu vaiku. Moteris dirba, o vaikas lanko ugdymo įstaigą.

Gyvenamosios patalpos suteiktos ir Kėdainių profesinio rengimo centre. Jame skirti 4 kambariai. Gyvena 4 asmenys, iš jų vienas moksleivis.

2022 m. Kėdainių rajono savivaldybė išleido 10 tūkst. 078 eurus ukrainiečių, gyvenančių savivaldybės suteiktose patalpose, komunalinėms išlaidoms padengti. Tokia suma išleista per  II ir III praėjusių metų ketvirčius.

Per 2022 m. IV ketvirtį ir 2023 m. I ketvirtį Kėdainiuose apsistojusių ukrainiečių išlaikymui išleista kone dvigubai daugiau mokesčių mokėtojų pinigų – 19 tūkst. 109 eurai. 

33 Komentarai

 • Kuo daugiau paramos Ukrainos zmonems, kad mes liksim ubagai nesvarbu, svarbu baytaktarum, radarum!

  • Tu jau dabar esi ubagas – proto ubagas.

  • Pripirkom radaru kurie neveikia, tai kaip suprast? Bairaktaras senai susprogdintas.

 • As labai patenkintas esu ,kad mūsu valdžia padeda Ukrainai ,bet labai liūdna kai esa du seni ligoti ir neturi artimu ,paprašius paramos siuntineja iš vienur kitur ,nors mato ,kad tu su lazdom nepaeini ir tavo artimas gulintis ,galu gale nusispjauni ir išeini apsiverkes.Sako kodel žmones žudosi .Todel ir gavosi depresija ,nepasitikejimas ir pagalvoji geriau man išeiti iš to pasaulio.

 • Lauk tuos pjokus is lietuvos. Tegul kariauja, o ne kavinese ir baruose uliavoja. Slykstukai tikri. Ukrainieciai bet kalba rusiskai. Geri ukrainieciai. Plius kiek ju kartu su rusais lietuva puole sausio13? Jie gai ukupuot mus norejo, o mes gelbejam. Debilu lietuva

  • Kiek Jolanta moka tau už komentarus?

  • Mūsų miestelyje ukrės vienos alkašės,moterys pasileidusios.Ir koki čia ukrai,jei šeimose kalba vien rusiškai!Prisileidom visokio brudo,dabar verkiam,kad savivaldybių pinigai baigiasi,smaugia vietinius mokesčiais.Reikia padėt,bet ir saiką reikia turėt,pagal šalies,gyvenyojų skaičių reiktų atsižvelgt.Gera širdelė-nuoga šik….lė!

 • Vargeli vargeli, kokia atmatu duobe virsta Rinkos Aikste. Vatniku patvoriniu marsistu prieglobos zona.

  • Pasiziurek feisbuke, vien neigiami komentarai apie ukrainiecius, niekas ju nekencia. Paskaityk po Rinkos straipsniu. Ukrainiecius dievina tik koncervai. Cia verslas. Greiciau nudvestu senis ozysz anukas bus pasimetes

  • Neaisku ka Tamsta norite pasakyti. Ir kitose vietovėse remia: kelionė nemokamai, vaistai nemokamai ir t.t. Tokie esam , tuo didžiuojamės. O Baltarusijos tipo prezidente …koks lietuvis kitur nuvykęs būtų taip palaikomas?
   S

 • Tai mink i pedofilu susirikimus, galesi rasti bendraminciu tarp susmirdusiu konservu, kur vien kacapai vaidenasi.

 • Jei kacapai ir vatnykai nepatenkinti, reiškia dabartinė valdžia tvarkosi labai gerai, nes niekam čia to kacapyno Lietuvoje nereikia, tik kacapams, kurie tik sugeba šiukšlinti, loti ir bezdėti. Tegul geriau tai daro Ruskyne. Jiems patiems ten geriau. Vienas su valtimi jau perplaukė sėkmingai. Va matot kacapai kaip galite ir jūs lengvai tai padaryti.

  • Gerai tvarkosi matom, kaip tvarko vaikus, tau hormoniniui ir psichiskai nestabilem tinka tokie konservatos, plaukt gali i visas puses durneli

  • Tavo susmirde konservai kgbistai, kacapams syknas laize, dabar bijo dokumentus atversti, isslaptino ir vaidina, kad yra patriotai!

  • Paskaitai komentarus ir supranti kiek neadekvačių ir žiaurių dar esama.Didžiausia užuojauta Ukrainai ir visiems ukrainiečiams ginant savo laisvę nuo teroristų,išnaudotojų, žudikų ir grobuonių.

 • Atsibodo visiem jau tie ukrainieičiai ir jų bėdos. Geriau parašykit kaip sekasi žinomam kėdainiečiui raseiniuose direktoriauti.

 • Paskambinkit taxui ir pasakykit kad norit vienos nakties nuotykiu. Nuves jus i zemaite arba i melioratoriu gatve arba i setos gatve pas ukrainietes. Dirba moteriskes issijuosusios. Karstos jos eina kalbos geros jojikes

  • Polma yra uz bonke jokiu pinigu nereikia. Bonke rukyt zakuskes paimt ir megaukis. Nafig dar 30 ar 50 euru leisti uz mineta

 • Pasidomėkit Krakių ukrainiečių šeima. Visas miestelis kalba kokie apsileidę. Vyras viską prageria. Pažiūrėkit kaip apleista sodyba. Žolės per pjokystes nesigeba nusišienaut. Padėk Dieve toliau nuo tokių ukrainiečių. Ačiū. Pakaks. Geriau gyvūnų prieglaudai paaukosiu, bet ne šitiems gyvuliukams

 • Pasiimk pas save i uki ukrainiecius vergaut, gales uz dyka dirbt, tokie jums juk patinka kur apipist galit

 • As Nefnefas nafnafas debilas komentuoju nuo ryto iki vakaro nes esu bedaebis dar su dvirwciu bazineju kaip daunas nes nieko nesugebu esu liurbys

  • Gaidy, as uztvanku priziurejas!

 • Iš penkių ,susiruošusių stovyklaut pedofilų praktiką naudojančiose stovyklose,du ukrainiečiai atsisakė.Nedurni matomai ,kad nepasiduoda peredastinei propagandai.A lietuviams viskas dzin-bile už dyką kur valgyt duoda…

 • Demidavicius gali papasakot apie patirti su ikrainieciais. Padek Dieve

  • Tas tavo demidavicius toks botas kiauras, kad kiauresnio jau neįmanoma rasti. Net per savo politinę reklamą sakinio ryšlaus nesugebe suregzti iš spargalkes! Toki debila dar reikia neleilinio gebėjimo atrasti į seimą.

   • Kaip ir tavo byrzdiene, nesurezga sakinio, eis jin seimo uzkariaut matai 😃 Tik melioratoriaus pavedimus gali daryti ir dvareli alu gert, bei kojas buciuoti 😃

 • Vyt padlas is Lietuvos!!!

 • Parama išaugo dvigubai…. Gal soc. tarnybos taško tuos pinigus neatsakingai ?

 • Šlikštynės.
  Kada nustosit dergt viemi kitus. Visus komentatorius išaiškint ir į psic.uškę To verti.

  • Pačiulpk

 • Per neatsakingą mūsų valdžios politiką greit visi susipyksime ir pasidalinsime į dvi tarpusavyje besipjaunančias puses.Aha,kaip Anglijoje kadaise- Raudonųjų ir Baltųjų Rožių .Jau net šeimoje ėmė kilt kai kurie prieštaravimai,o ką jau ten bekalbėt apie visuomenę.Veptelėjau netyčia apie ,,chocholą“,per kurį pod fanfary į disbatą vos nepapuoliau,tai sūnus tokį moralą atskaitė…Žodžiu,dabar apie juos kaip apie mirusius- tylim ir visai neprasitariam kažką matę,girdėję ar patyrę.Ir visai nesvarbu,kad čečėnus ir gruzinus prisiminę dar pučiam beaušindami išplikusias burnas.

 • Tiek daug čia neigiamų komentarų pastoviai seni nuopisos rašo, prie ruso vargo varguoliais buvę, vergavę už grašius, įpratę už dyką gauti iš ruskių valdžios ar pasivogti, tai dabar visiems visko pavydi, kad kiti kažką daugiau turi užsidirbę laisvoje Lietuvoje nei jie. Tai varykit į Ruskyną, ten niekas nepasikeitę, jūsų labai laukia išskėstomis rankomis.

 • Kai rusija sako, kad nori mus sunaikint, tai nėra blefas ir tai nėra gasdinimas – jie iš tikro nori mus sunaikint. Kitas dalykas yra, ar jie naikindami mus nauduos karą kaip įrankį, ar ne. Gal karo nebus, bet jie mūsų nekenčia iš esmės, egzistenciškai, Baltijos šalių sėkmės istorija netinka rusijos legendai apie didingą praeityje imperiją, kaip buvusios imperijos dalys gali gyvent geriau už maskvą? Negali. Iš principo negali. rusija myli Lietuvą, kaip visiškai integruotą į savo kultūrą ir į savo imperiją, dalelę. Sūris Džiugas – jo, Lietuviškas alus – jo, kiti maisto produktai – jo, kaip įvairovė jų imperijos lentynoje, bet kaip nepriklausomos sėkmingos valstybės, kurios vykdo savo ne rusišką politiką – ne. Čia būtent svarbus kiekvienas žodis: SĖKMINGA ir NEPRIKLAUSOMA. Pagal rusiją, jei mes galim būt sėkmingi, tai tik BŪNANT SU RUSIJA, o NEBŪNANT SU RUSIJA – mes NESĖKMINGI. Dėl to įmetama tiek daug pinigų kuriant istorija apie nesėkmingus 30 metų nepriklausomybės – emigracijas, nusivylusias žmonių nuotaikas ir t.t. Nors ekonominiai rodikliai nuo nepriklausomybės yra objektyviai geri, net jei žiūrint labai kritiškai ir norint prisiknist. Buvusi kolonija negali gyvent geriau už šeiminką, bent jau oficialioje propagandoje.
  Dabar rusija naikina Ukrainą ir sėkmingai mažina Ukrainos ekonominius rodiklius, populiaciją ir emocini šalies klimatą. Nors fronte rusija nepatiria pergalių, bet ne toks ilgalaikis tikslas: rytietiškos rusijos tikslas: jokia buvusi kolonija negyvens gerai – ypač Ukraina. Ukraina paimta kaip pagrindinė simbolinė auka, kuri rodama visiems kaip pvz „ar jus to norit?“. Deja, mes esame tam pačiame sąraše.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video