Ūkininkų protestas davė vaisių: sumažintas akcizas už dujas

 Ūkininkų protestas davė vaisių: sumažintas akcizas už dujas

BNS/ Josvydo Elinsko nuotr.

Ūkininkų protestas pradeda nešti vaisius. Valdžia atsitraukia ir ruošiasi ženkliai sumažinti akcizą suskystintoms naftos dujoms. Jis ženkliai mažėja ne tik ūkininkams, bet ir visiems žmonėms. Tikėtina, kad prie valdžios apsisprendimo prisidėjo ir verslininkai bei gyventojai, kurie garsiai kalbėjo apie visišku nesusipratimu tapusį lietuviams didžiausią pasaulyje nustatytą akcizą suskystintoms dujoms.

Buvo nustatę 304 eurus, dabar reikės mokėti 41 eurą

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui gyventojams ir verslui sumažinti suskystintų naftos dujų akcizą iki 41 euro už toną. Šiam sprendimui dar turi pritarti Seimas, tikėtina, kad jau kitą savaitę, mat projektas teikiamas svarstymui skubos tvarka.

Seimas dar pernai priėmė Akcizų įstatymo pataisas, pagal kurias jau nuo sausio pirmosios dienos buvo panaikinta akcizo lengvata naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams. Dėl to gerokai pabrango dujų balionai, o kartu galima buvo tikėtis ir maisto pabrangimo, nors pastarasis šiaip ar taip jau vienas brangiausių Europoje, o kainomis lenkiame šalis, kuriose minimali alga viršija mūsų šalies vidutinį atlyginimą.

Lietuvoje valdžios nustatytas akcizas dujoms jau siekė 304 eurus už toną. Palyginimui Jungtinėse Amerikos Valstijose jis siekia apie 5,5 dolerius už toną, Rusijoje akcizas nulinis, Latvijoje tokio akcizo nėra, Didžiojoje Britanijoje – apie 31 svarą už toną. Trumpai tariant, pasaulyje nėra kitos tokios šalies, su tokiomis kainomis buitiniams vartotojams dujoms – dalykui, kuris reikalingas šildyti namus ir gaminti maistą.

Siūloma leisti žymėtą kurą vėl naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams sunkvežimiuose ir kitose transporto priemonėse./BNS Valdo Kopūsto nuotr.

Akcizą suprato kaip nuobaudą gyventojams

Kalbos apie tai, kad planuota naikinti akcizo dujoms lengvatą, sklandė jau seniai. Tiesa, žmonės vylėsi, kad kalbos kalbomis ir liks, mat tokio mokestinio šuolio prieš pat rinkimus net iš konservatorių valdžios nesitikėta.

„Šį mokestį daugelis suprato ne kaip taršos mažinimo priemonę, o kaip nuobaudą didžiajai daliai Lietuvos regionų gyventojų, apmokestinant juos papildomai. Jiems net neturint kito energijos šaltinio pasirinkimo, tik priverstinai elektros energiją, nes, gamtinių dujų infrastruktūra Lietuvoje iš esmės yra išvystyta tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose“, – pranešime spaudai teigė AB „Suskystintos dujos“ generalinis direktorius Valdas Budukevičius.

Apie tai, kad Lietuvos konservatorių valdžia jaučia nepaaiškinamą meilę elektros tiekėjams ir visai negailėdami didina kainas tiems, kurie renkasi kitokį energijos šaltinį, jau seniau yra rašęs Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Tiesa, tada jo, kaip persona non grata Seime nuomonės mažai kas paisė.

„Susidaro įspūdis, kad Lietuvoje tikslingai proteguojama viena verslo grupė (gamtinių dujų tiekėjai) kito analogiško verslo (suskystintųjų naftos dujų tiekėjų) atžvilgiu. Lietuvoje suskystintųjų naftos dujų buitiniams poreikiams vidutiniškai sunaudojama apie 5 tūkstančius tonų per mėnesį, per metus – apie 60 tūkst. tonų. Šiame versle dalyvauja keli tūkstančiai dirbančiųjų.

Lieka apgailestauti, kad Vilniaus komikai, kurie vis dar balsuoja už Lietuvos naikintojus Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus, Liberalų sąjūdį bei Laisvės partiją, nebeturės jokios galimybės minti į kaimuką pas savo babą ir valgyti skanaus močiutės pyrago, nes jų babos jau neįpirks dujų! Kartu atkreiptinas dėmesys, kad tai labai gerai apgalvota vertelgų „Ignitis“ su ministru Dainiumi Kreiviu užmačia, kaip priversti žmones atsisakyti dujų ir pereiti prie jų brangios elektros energijos, taip visus Lietuvos žmones paverčiant zombiais ir narkomanais, priklausančiais nuo valdžios malonės“, – yra rašęs politikas.

„Šį mokestį daugelis suprato ne kaip taršos mažinimo priemonę, o kaip nuobaudą didžiajai daliai Lietuvos regionų gyventojų, apmokestinant juos papildomai.

V. Budukevičius

Aplinkos ministras nepatenkintas: Lietuva jau gavo pylos iš EK

Tuo tarpu aplinkos ministras Simonas Gentvilas siūlė taikyti 70 eurų siekiantį akcizą suskystintoms naftos dujoms ir sakė, kad akcizo mažinimas kone dešimt kartų yra neproporcingas.

Tiesa, apie proporcingumą jis nekalbėjo tada, kai akcizas buvo padidintas iki 304 eurų.

S. Gentvilas pridūrė, kad Europos Komisija jau tarkuoja Lietuvą kaip šalį, kurioje nevykdomi tarptautiniai įsipareigojimai, o klimato srities valdymo planas nėra pakankamai ambicingas.

„Klimato kaitos įsipareigojimai nedingsta (…), turi būti motyvacija keisti (iškastinį kurą – red. past.) ir į atsinaujinančią energetiką – biodujas, biokurą, elektrą ar kitką“, – kalbėjo ministras.

Skaičiuojama, kad dėl šių pokyčių valstybės biudžetas šiemet neteks kone dešimties milijonų eurų pajamų.

Kitas ūkininkų prašymas, kuris buvo išgirstas, – taip vadinamojo žymėtojo kuro naudojimas.

Aut. past.

Ūkininkai lengvatinį dyzeliną galės pilti ir į lengvąsias mašinas

Kitas ūkininkų prašymas, kuris buvo išgirstas, – taip vadinamojo žymėtojo kuro naudojimas. Paskutiniai pokyčiai lėmė, kad žymėtą kurą ūkininkas iš esmės galėjo pilti tik į žemės ūkio techniką ir tik žemės ūkio darbams atlikti. Lengvieji automobiliai nėra laikomi žemės ūkio technika, tad ūkininkai savo ūkius apvažiuoti, gyvulius šerti ir pan. žymėtu kuru varoma mašina negalėjo.

Žymėto kuro negalima naudoti ir traktoriuose, kuriais nukasamas sniegas, nors visi puikiai žino, kad šį darbą ūkininkai ir šiaip daro be atlygio ir iš esmės yra vieninteliai ir pirmieji užpustytų kaimų ir atokesnių miestelių gelbėtojai. Už žymėto kuro naudojimą traktoriuje kasant sniegą ūkininkams net grėsė didelės baudos.

Dabar siūloma leisti žymėtą kurą vėl naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams sunkvežimiuose ir kitose transporto priemonėse.

„Šiais pakeitimais siekiama užtikrinti ūkininkams galimybę naudoti gazolius ne tik žemės ūkio technikoje, bet ir kitose transporto priemonėse, kurios naudojamos žemės ūkio veikloje ir žemės ūkio produktų gamyboje, taip pat nustatyti akcizo dydį, kuris atitiktų daugelio ES šalių praktiką, neturėtų neigiamos įtakos buitiniams vartotojams ir verslui“, – nurodo Vyriausybė. 

1 Komentaras

  • Pravažiavus Lježą arčiau Vokietijos keliskart buvau stabdytas belgų policijos patikrint ar nesu ,,užsigazavęs“žymėto dyzelino.Vadinasi,šis kuras įgyjamas kolonėlėse.Ir matomai žemesne kaina.Taip kad ši problema aktuali ne tik Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video