Tyrimo užgesinti jo net nepradėjus – nepavyko

 Tyrimo užgesinti jo net nepradėjus – nepavyko

Politikui Sauliui Grinkevičiui etikos svarstymų maratoną teks atlaikyti nepaisant Etikos komisijoje dirbančių kai kurių jo kolegų pastangų užgesinti tyrimą jo net nepradėjus./BNS Šarūno Mažeikos nuotr.

Kristina KASPARAVIČĖ

Kėdainių rajono Etikos komisija svarstys politiko Sauliaus Grinkevičiaus elgesį ir aiškinsis, ar šis nepažeidė Vietos savivaldos įstatymo, valstybės politikų etikos kodekso ir rajono tarybos veiklos reglamento. Į etikos sargų akiratį S. Grinkevičius pateko už rajono tarybos posėdyje viešai ištartą frazę kolegai Sauliui Sinickiui: „Blogai, Sauliau, balsuoti reikia „prieš“ ir viskas, nu tai dabar irgi duodi tu.“ S. Grinkevičiui etikos svarstymų maratoną teks atlaikyti nepaisant šioje komisijoje dirbančių kai kurių jo kolegų pastangų užgesinti tyrimą jo net nepradėjus.

Į prašymą nekreipė dėmesio

Frazę, kurioje nuskambėjo nurodymas, kaip balsuoti, S. Grinkevičius ištarė dar lapkričio 26-ąją vykusio rajono tarybos posėdžio metu.

Gruodžio mėnesį rajono tarybos nariai Alfredas Hofmanas, Romualdas Gailiūnas, Paulius Aukštikalnis ir Aušrelė Kaminskienė pateikė prašymą rajono savivaldybės administracijos direktoriui Arūnui Kacevičiui ir merui Valentinui Tamuliui, kad Etikos komisija įvertintų, ar toks politiko elgesys atitinka įstatymus, politikų elgesio kodeksą ir rajono tarybos reglamentą. Tačiau šis prašymas taip ir liko dūlėti valdininkų stalčiuose.

Prašymo autorius pasiekė tik S. Grinkevičiaus įmonėje dirbančio Etikos komisijos pirmininko Virmanto Pikelio elektroninis laiškas, kuriuo jis pranešė vienasmeniškai nusprendęs, kad prašymas nebus nagrinėjamas – esą tiesiogiai dėl to į pačią komisiją nesikreipta.

Tik priminus, kad Etikos komisija gali svarstyti politikų elgesį ir be oficialaus kreipimosi, (pavyzdžiui, kaip kažkada buvo svarstytas vienas politikas ir be jokio kitų asmenų prašymo, o vien tik dėl to, kad vienoje publikacijoje jam buvo mesti įtarimai dėl galimų pažeidimų) ledai pajudėjo.

Praėjus daugiau kaip mėnesiui, vasario 1 dieną vykusiame Etikos komisijos posėdyje jau buvo iškeltas klausimas dėl S. Grinkevičiaus elgesio.

Į etikos sargų akiratį S. Grinkevičius pateko už rajono tarybos posėdyje viešai ištartą frazę kolegai Sauliui Sinickiui: „Blogai, Sauliau, balsuoti reikia „prieš“ ir viskas, nu tai dabar irgi duodi tu.“

Aut. past.

Kai kurie net nematė reikalo pradėti tyrimą

Etikos komisijos pirmininkas Virmantas Pikelis, pats vengdamas viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto, nes priklauso ne tik tai pačiai partijai, kaip ir S. Grinkevičius, bet ir dirba jo įmonėje, nuo klausimo svarstymo nusišalino ir posėdį toliau teko vesti jo pavaduotojai Vilmai Samaitienei.

Pristačius klausimą, Etikos komisijos narė Indrė Fiodorova pasiūlė pradėti tyrimą: „Dokumente yra svarūs argumentai tyrimui pradėti. Sukūrėme tokią praktiką, kuria, manau, mes turėtume vadovautis ir šiam raštui nagrinėti.“

Tai pačiai komisijai priklausantis Algimantas Kižauskas paprašė, kad būtų sudarytos sąlygos nedelsiant išklausyti tarybos posėdžio įrašą, kuriame S. Grinkevičius galimai padarė pažeidimus,  tačiau paaiškėjus, kad nėra jokių techninių galimybių įrašą surasti ir ištransliuoti tą pačią minutę, A. Kižauskas pageidavo, kad tokiu atveju net nebūtų svarstoma, ar pradėti tyrimą dėl S. Grinkevičiaus elgesio.

„Bet mes dabar nežinom faktinių detalių, kaip ten buvo – prieš balsavimą, po balsavimo – pradedam tyrimą nežinodami. Tai čia mes sėdėsim per naktis Etikos komisijoj. Gerbkim savo laiką ir kitų laiką“, – sakė A. Kižauskas.

Posėdžiui pirmininkavusi V. Samaitienė patikslino, kad įrašas bus peržiūrimas tokiu atveju, jei komisija tyrimą nuspręs pradėti, o I. Fiodorova A. Kižauskui priminė: „Aš tik noriu pažymėti, kad taip pat, Algimantai, mes turėjom tokį incidentą ir mes neklausėme tų įrašų ir nevykdėme jokio tyrimo tol, kol nepriėmėme sprendimo, kad vykdome tyrimą. Jei priimtume sprendimą, kad tyrimą pradedame, tai tada ir klausytume tos medžiagos.“

„Dokumente yra svarūs argumentai tyrimui pradėti. Sukūrėme tokią praktiką, kuria, manau, mes turėtume vadovautis.

I. Fiodorova

Pabudo gėdos jausmas?

A. Kižausko kolegių paaiškinimai ir priminimai nepaveikė.

„Per brangus laikas man, rodos, būtų visų, kad mes taip va pradėsim dabar kaip ant smėlio dėžės – kiekvienas pasakymas – tyrimas, kiekvienas pasakymas – tyrimas.

Nu tai yra gėda. Gėda savivaldybei, gėda tarybos nariams, jeigu nesugeba normaliai elgtis per posėdžius“, – sakė A. Kižauskas.

Diskusijas užbaigė komisijoje dirbantis Alvydas Ardavičius: „<…>.  Vardan to, kad išsiaiškintume tiesą ir iš tikrųjų būtų viskas aišku ir suprantama, siūlau pradėti tyrimą ir nesivelti į nereikalingas diskusijas.“

„Per brangus laikas man, rodos, būtų visų, kad mes taip va pradėsim dabar kaip ant smėlio dėžės – kiekvienas pasakymas – tyrimas, kiekvienas pasakymas – tyrimas. Nu tai yra gėda. Gėda savivaldybei, gėda tarybos nariams, jeigu nesugeba normaliai elgtis per posėdžius.

A. Kižauskas

Tyrimą vis tik pradės

Klausimą pateikus balsavimui, Etikos komisija vis tik nusprendė pradėti tyrimą S. Grinkevičiaus atžvilgiu.

Balsams pasiskirsčius po lygiai, balsavimo rezultatus nulėmė komisijai pirmininkavusios V. Samaitienės balsas, kuri buvo už tai, kad S. Grinkevičiaus elgesį reikia tirti.

Nusižengė pasakydamas, kaip reikia balsuoti?

Taigi, dabar etikos sargams teks aiškintis, ar S. Grinkevičius nepažeidė įstatymų ir etikos, kai lapkričio mėnesio nuotoliniame rajono tarybos posėdyje svarstant klausimą dėl vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialiojo plano keitimo tvirtinimo, S. Sinickiui viešai pasakius, kad jis už sprendimą nebalsuoja, iš karto po tokio pareiškimo S. Grinkevičius viešai pasakė: „Blogai, Sauliau, balsuoti reikia „prieš“ ir viskas, nu tai dabar irgi duodi tu.“

Pasigirdus tokiam S. Grinkevičiaus pareiškimui, sprendimo projekto procedūra dar nebuvo baigta, o po šių žodžių S. Sinickis pakeitė savo nuomonę ir balsavo taip, kaip sakė S. Grinkevičius.

Kitoje panašioje situacijoje tyrimą pradėjo nedelsdami, bet sprendimą vertins jau teismas

Panaši situacija rajono taryboje buvo susiklosčiusi jau ir anksčiau, kai į eterį pateko privataus Nijolės Naujokienės ir Indrės Fiodorovos pokalbio fragmentas, kuriame N. Naujokienė I. Fiodorovai, kaip ir S. Grinkevičius S. Sinickiui, aiškino, kaip reikia balsuoti.

Tačiau tąkart Etikos sargams nekilo pernelyg daug dvejonių ir tyrimas N. Naujokienės atžvilgiu buvo pradėtas nedelsiant, nors tuomet privatus politikių pokalbis jau vyko po balsavimo ir I. Fiodorova, skirtingai nei S. Sinickis, savo apsisprendimo balsuojant nepakeitė.

N. Naujokienė nesutiko su Kėdainių etikos komisijos sprendimu ir apskundė jį Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Ši skundą nagrinėti atsisakė – esą tai ne jos kompetencija, todėl N. Naujokienė kreipėsi į teismą.

Galiausiai ši komisija nusprendė, kad liepos mėnesį rajono taryboje nagrinėjant klausimą dėl narkotikų kontrolės komisijos pirmininko skyrimo, N. Naujokienės veiksmai neatitiko teisės aktuose nustatytų valstybės politiko elgesio principų ir reikalavimų.

N. Naujokienė nesutiko su tokiu Kėdainių etikos komisijos sprendimu ir apskundė jį Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Ši skundą nagrinėti atsisakė – esą tai ne jos kompetencija, todėl N. Naujokienė kreipėsi į teismą.

Taigi dabar jau ne etikos sargai, o teisėjai išsiaiškins, ar N. Naujokienė padarė pažeidimus ir ar Etikos komisijos priimtas sprendimas yra teisingas.

6 Komentarai

  • Va čia ir paaiškėja, kas čia ir su kuo.

  • Tai cia jau senai buvo aisku, kaip bus nuspresta, lansberginiu gauja sau nepalankiu sprendimu nepriims, sau i kojas nesaudys, nes butu uzversti isieskojimais

  • Ra apie Grinkevičių, liberalus ir K. Štelmokaitę rašo kuo blogiau, lyg jie būtų priešai kėdainiečiams, Kėdainiams. O skvernelinius ir uspaskinius garbina ir liaupsina. Lyg jie būtų neklystantys ir klaidų nedarytų. Ar Kasparavičei Ra šališkumas akių nebado?

  • RINKOS aikšte tik šlovina Žentą- trydą, pačią mokyklų,,reformatorią“, kuri svajojo jau senai padaryti reformas, kaip ir bibliotekas, kurias uždarė, dar šiandien ir Kaupienę, mokytoją, neduok dieve.

  • GRINKEVIČIUS laIMĖS, nijolė su savo šutve pastoviai nori padaryti tipo blogėtį, visvien meras bus Grinkevičius, ne Žentas, kuris yra labai negabus, tik šypsosi ir neturi ką pasakyti.

  • Meras bus Rimošaitis ir taškas!

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video