To, ką išgyveno vedamas sušaudyti – niekada nepamirš

 To, ką išgyveno vedamas sušaudyti – niekada nepamirš

Policininką Jurijų Čerkašiną pirmą karo dieną okupantai suėmė ir vedė sušaudyti./Eldorado Butrimo nuotr.

Eldoradas Butrimas, specialiai iš Cirkūnų, Charkovo regionas, Ukraina

„To, ką išgyvenau vedamas sušaudyti, neįmanoma pamiršti. Tai buvo pirmoji karo diena, todėl bet kokie žodžiai apie vasario 24 man ir dabar, praėjus dvejiems metams, sukelia skausmingą nerimą“, – pasakojo policininkas Jurijus Čerkašinas.

38 metų vyriškis iš pradžių dirbo kelių policininku Charkove, o paskutinius septynerius metus palaikė tvarką Cirkūnų seniūnijoje. Cirkūnų miestelis yra nutolęs vos du kilometrus nuo visame pasaulyje karo metu išgarsėjusio Charkovo mikrorajono Saltovkos.

Išgarsėjo todėl, kad tai arčiausiai Rusijos esantis mikrorajonas, nuo pasienio nutolęs vos 25 kilometrus ir todėl per priešo puolimą patyręs didžiausius suniokojimus. Okupantams nepavyko užimti šio antro pagal dydį Ukrainos miesto, tačiau iš pusantro milijono gyventojų jame tuo metu buvo likę vos penktadalis.

Šiuo metu į Charkovą spėjamai yra grįžę apie pusę gyventojų. Panašiai tiek sugrįžo ir į Cirkūnus, kuriuose prieš karą gyveno šeši tūkstančiai žmonių, o per du mėnesius užsitęsusią okupaciją jame buvo likę vos keli šimtai drąsuolių.

Cirkūnų komendantas Mikola Sikalenka net ir gąsdinamas sušaudyti nesutiko dirbti okupantams./Eldorado Butrimo nuotr.

Dauguma buvo pabėgę, mat nepavykus užimti Charkovo fronto linija nusistovėjo būtent ties Cirkūnais. Tuomet čia užvirė tokie mūšiai, per kuriuos buvo sugriauta arba apgadinta 80 procentų pastatų.

Pasitraukdami okupantai specialiai susprogdino mokyklą, ligoninę, seniūnijos administraciją, paštą, prekybos centrą bei didžiausią Ukrainoje sraigių veisyklą. Įmones bei privačius namus priešai apiplėšė – krovininėmis mašinomis gabenosi viską, kas patiko.

Vertingų daiktų čia buvo daug, mat pušynų ir vandens telkinių apsuptuose Cirkūnuose firmas steigė bei namus su baseinais statėsi pasiturintys miestiečiai, o seniūnija garsėjo, kaip turtingiausia regione.

„Žinojau, kad prasidėjo karas, bet vykau į darbą, nes norėjau padėti organizuoti žmonių evakuaciją. Vos išvažiavus iš Charkovo kelią užtvėrę rusų kariai liepė nusirengti iki apatinių ir nuvedė prie laukymėje stovinčio būrelio suimtų ukrainiečių karių“, – pasakojo J. Čerkasinas.

Okupantai policininką nuogai išrengė spėjamai norėdami pažiūrėti, kokias jis turi tatuiruotes, mat tuos, kurie buvo išsitatuiravę Ukrainos armiją ar turėjo kovas su Donecko separatistais aukštinančias tatuiruotes, žiauriai sumušdavo.

Pasitraukdami okupantai specialiai susprogdino mokyklą, ligoninę, seniūnijos administraciją, paštą, prekybos centrą bei didžiausią Ukrainoje sraigių veisyklą. Įmones bei privačius namus priešai apiplėšė – krovininėmis mašinomis gabenosi viską, kas patiko.

Aut. past.

„Pasakė, kad sušaudys, o ar ketino tai daryti, ar tik gąsdino, to nežinau. Netrukus po to, kai mane atvedė prie savų karių, aplink pasigirdo šūviai ir sprogimai, suimtieji sukritome ant žemės. Aš kažkuriam laikui praradau sąmonę, nes arti sprogusi bomba mane kontūzijo“, – pasakojo J. Čerkasinas.

Tai buvo pirmas karo mūšis Charkove, kurį laimėję ukrainiečiai išvadavo suimtus saviškius ir privertė priešą atsitraukti.

„Nurimus ugniai neturėjau supratimo, kas laimėjo tol, kol neišgirdau karius kalbant ukrainietiškai. Nusvirduliavau prie kelio ir pakeleivinga mašina nuvežė į greitąją. Tris paras pragulėjau reanimacijoje, o po to dar dešimt dienų praleidau ligoninėje“, – prisiminė J. Čerkasinas.

Policininkas prasitarė, kad iki pat dabar naktimis jį kankina košmariški tų įvykių sapnai, o keičiantis orams skauda galvą, sukyla kraujo spaudimas, nors iki karo buvo visiškai sveikas.

Pasisekė ir 63 metų Cirkūnų seniūnui Mikolai Sikalenkai. Jį okupantai suėmė ir pareikalavo, kad toliau vadovautų seniūnijai, bet kaip Rusijos administracijos atstovas. Seniūnui atsisakius okupantai jį tris paras laikė įkalinę rūsyje, grasino sušaudyti, jei nesutiks bendradarbiauti.

M. Sikalenkai nenusileidus okupantai jį paleido, mat pirmas karo dienas Cirkūnuose jiems buvo įsakyta elgtis draugiškai. Priešai tikėjo, kad Ukrainą užims per kelias dienas, o žmonės juos sveikins kaip išvaduotojus.

Neįgaliu tapęs karys Andrejus Ševcovas nesigaili savanoriu išėjęs ginti tėvynės ir sako dar kartą padarytų tą patį./Eldorado Butrimo nuotr.

Maskvos kariai maisto paketus turėjo vos kelioms dienoms, tad nepavykus skubiai užimti Charkovo jie pradėjo plėšti parduotuves, degalinėse savintis kurą, o netrukus ėmė plėšti ir pabėgusių žmonių turtą.

„Kai girdi, kad tiek daug vyrų už pinigus išsisuka nuo armijos, kad tiek daug slapstosi, ar nesigaili, kad tapai savanoriu, o po sužeidimų liksi raišas bei nebegalėsi su 14 metų dukra pažaisti krepšinio?“ – paklausiau iš Cirkūnų kilusio Andrejaus Ševcovo.

„Nieko nesigailiu, o jei galima būtų pasukti laiką atgal, viską daryčiau taip pat. Į armiją įstojau 2016 metais tam, kad kovočiau su okupantais – tai buvo asmeninis apsisprendimas, pajutau, kad privalau įsitraukti į kovą“, – pasakojo vyriškis.

Pagal profesiją A. Ševcovas yra autošaltkalvis, iki karo dirbo Barabašovo turgaus statyboje Charkove. Vėliau įstojo į armiją ir tapo profesionaliu kariu. Kontraktas su armija baigėsi karo išvakarėse, tad teko skubai tarnybą pratęsti.

„Gyniau gimtąjį miestą, po to vadavome Kupianską, kovojome Bachmute. Kupianske du kartus skeveldros mane perskrodė, bet nepalietė gyvybiškai svarbių organų, tad išsikapanojau. Per trečią sužeidimą Bachmute keliose vietose lūžo pėdos ir kelio kaulai“, – kalbėjo karys.

A. Ševcovas kovojo 92 brigadoje slapyvardžiu „Barzda“. Sunkiausi momentai vaikinui buvo regint draugų žūtis bei laukiant evakuacijos iš priekinės linijos. Mat priešas specialiai „medžioja“ rotacinius karių susibūrimus ir audringai apšaudo, tad per evakuaciją dažnai neišvengiama aukų.

Sušaudymo 2014 metais išvengęs komendanto pavaduotojas Igoris Kuzmenka rodo raketą, kuri sugriovė kaimynų namą./Eldorado Butrimo nuotr.

„Nelengva buvo ir pusantrų metų nematyti žmonos bei dukros. Tėvų neturiu, o žmoną ir dukrą labai myliu, dėl mažosios ateities tikrumoje ir kovojau – noriu, kad jos vaikams, mano anūkams, tokio košmaro nebetektų patirti“, – pasakė karys.

„Perduok padėką savo tautiečiams, jūsų šalis nedidelė, tačiau procentiškai Ukrainai padedate labiausiai iš visų. Mūsų seniūnijoje lietuviai parėmė gyvūnų prieglaudą, atsiuntė rūbų, o medikai iš organizacijos „Blue/Yelow“ kelis kartus nemokamai gydė bei dalijo vaistus“, – kalbėjo karo komendanto pavaduotojas Igoris Kuzmenko.

Šis 46 metų vyriškis su šeima stebuklingai išsigelbėjo 2014 metais, kai bėgo iš Rusijos separatistų užimtos Gorlivkos šalia Donecko. Vaikų akivaizdoje separatistai tada sušaudė kitos mašinos keleivius, tačiau jo pasigailėjo, nors jau buvo pastatę prie sienos sušaudymui.

Po Cirkūnų išvadavimo I. Kuzmenka surengė gyventojų talką sutvarkyti miestelio centrą, tačiau viską teko mesti, mat pakraupo pamatęs, kad šiukšles renkantys suaugę bei vaikai neša į krūvą priešo išmėtytas prieštankines minas. Šių buvo tokia daugybė, jog kai kuriuose kaimuose ir dabar draudžiama dirbti daržuose bei eiti į pievas, miškus.

„Mes viską atkursime ir atstatysime, dabar svarbiausia padėti armijai. Ryžto kovoti ir laimėti nepraradome nei kariškiai, nei civiliai, svarbu, kad jūs Vakaruose tesėtumėte žodį mums padėti“, – sakė I. Kuzmenka.

19 Komentarai

 • Pergalė bus, tik aišku ne banderovcai ją šves. Vien vakar mirus 2050 ukru karių, jau pradeda mobilizuoti daktarus, policija, gaisrininkus, net gi sklando gandai kad sius i frontą jau tuos iš karinių komisariatų, kurie dabar gatvėse gaudo vyrus ir prievarta varo patrankų mėsai, net neparodę ir neapmokę, kaip užtaisyt automatą. Jau prasidejo begimas policajų ir jau tepa slides tie kurie gaude žmones gatvėse. Taip kad tokiais tempais rusų pergale jau manau ne už kalnų.

 • Eik tu , seni mozaji, ant pečiaus savo utėlėtų kiaušų raklinėti. Pergalę pasieks ukrainiečiai, o ne susmirdę ruskiai. Pasidomėk kas toks buvo S.Bandera, o paskui lok , prorusiškas šunie.

  • Ale kiek cia tada rusu.. kazin,Lietuvoje,pagal tave,aplamai lietuviu dar like?? Tu tai tikrai ne lietuvis, lietuviai nera bukagalviu tauta..

   • Ne Andrius, o Andrejus ir ruskių Lietuvoje yra pakankamai. Prorusiškas, nebūtinai ruskis- yra ir lietuvių prorusiškų. Lietuvoje ir ruskių, ir prorusiškų sutvėrimų yra nemažai.

    • Privežė sovietų laikais šitų ruskių kaip šūdo, tai nėra kur jų dėti dabar. Sovietų laikais keikė jie sovietų valdžią, dabar lietuvių, nes jiems niekada nebuvo gerai. Niekada dirbti nenorėjo, tik kad valdžia viską nemokamai duotų reikalavo.

     • Tu čia apie save rašai ar apie atsibasčiusius ukrus?
      Tu tur būt pašalpininkas, o bastūnai ant chaliavos gyvena, jiems duok viską veltui, kaip ir tau!

     • Dar ne vienas xoxolas nepasake – mes pastatysime, mes sukursime,
      mes atstatysime, mes dirbsime, ne vienas
      Visi tik šaukia – mums pades, mums duos, mus pamaitins,
      mus priims, cia ir yra visa xoxolu esme…

  • Šaunuolis.Kacapui praputimų davei👍

 • kai ir taip matosi aprašomos ukrainiečių ,,pergalės“lyginant fronto linijas.Kai Adolfas kadaise ėmė gaut į kaulus,jis taip pat,, pergalingai lygino “…Yra kaip yra ir Jauropa kartu su Amerika stipriai buksuoja prieš sumestą ivano kepurių kupetą…

 • centrų (TCC) darbuotojai ėmė papirkti pensininkus, kad jie išduotu gudruolius. Apie tai žurnalistams pasakojo liudininkai.
  „Mobilizacija tapo griežtesnė, netinkamas žodis, o kariniai komisarai tapo vis įkyresni, jie ateina pas pensininkus, verbuoja juos, įtikinėja išduoti gudruolius, žada atlygį“, – interviu TASS sakė vienas iš jų .
  Kitas agentūros pašnekovas, neįvardytas Kijevo gyventojas, teigė, kad priėmus skandalingą mobilizacijos įstatymą, baimė ir pasipiktinimas Ukrainos visuomenėje pasiekė ribą, o dabar supranta, kad piliečiams transliuojamas melas labai skiriasi nuo tikrosios padėties fronte. Be to, valdžia tai supranta ir „visus meta į ugnies katila“.
  Po JAV valstybės sekretoriaus Antonijaus Blinkeno vizito Kijeve „žinantiems žmonėms“ tapo aišku, kad įstatymas yra karinio tiekimo tęstinumo sąlyga ir dabar Kijevas pradės be atodairos šaukti jaunus ukrainiečius, juos svaidydamas. be treniruočių į fronto liniją. Kijevietis pažymėjo, kad tokie atvejai jau žinomi.

 • Kodėl sako, kad geras rusas yra negyvas rusas? Todėl, kad nepuola ir negrasina. Ukrainiečiai geri todėl, kad naikina tuos koloradinius vabalus.

  • Chacholai angelai?
   Dar ne vakaras, dar pajusit jų gerumą!
   Taip ir tau pasakys – geras labusas negyvas labusas!

   • Čiumodanas, vokzalas -> burliokynė paRaša. Nėra ką kacapams veikti Europoje, niekad čia nepritapsit, laukiniais žvėrimis buvot visais amžiais – jais ir liksite.

    • Buciavai tu senas cekistas(e) burliokas ir buciavai sovietu veliava isrietes subine, dabar kazka bandai irodyti prasmirdes(us) kumuniaga, rauodonas iki trusiku esi kacape

 • Senai akivaizdu, kad Zelenskis tik marionetė, eilinį kartą Jav ir vakarų galvos plauna smegenis visiems kam tik imanoma, ką jau ką bet tą tai moka, kaip ir su covidais. Gera aktorėli išsirinko, jau ir prie vaidmens prisitaikė pilnai. Kirtot Rusams per nugarą, kai galėjot kišdamiesi į Ukrainos vyriausybę ir sukeldami rytams pavojų, priartėdami prie jų sienų, ko ir norėjot, žinojot kad nebus pasirinkimo, kaip tik Rusams pult ir dabar nori tie vakarų velniai pasimt du zuikius vienu metu, tik galvojo, kad sugebės visus nuteikti prieš Rusus, nes pradėjo karinius veiksmus ir liks jie vieni tada bus daug lengviau. Nesitikėjo tik, kad neis visus nuteikti, vieni iš karto suprato, kiti dar tik supras eigoje, o treti supras kai viskas baigsis.
  Scenarijus senai aiškus, Vokietija jau irgi panašu pradeda atsipeikėti, kas iš tikro vyksta.

 • Kai išrinko Zelenskį mano motina,( jai 80 ) kažkur kažko prisiskaičius man komentavo jog tai žydų statytinis žydų reikalams daryti.Ir prašom…aš netikėjau…Galvojau peza mano baba nesąmones.O prašom jo koks elgesys .Kuo tolyn tuom darėsi naglesnis,įžulesnis ir reiklesnis.Kažkaip nemandagu reikalauti babkių ginklam.Bet ponui artistui gerai liežuvis darbuojasi.Tam ir turi būti toks žmogus kuris aktorius ,moka įsijausti į rolę ir daryti įtaką žmonėms.Su visu tuom karo žiaurumu veikiant taikių žmonių samonę galima milijardus išmelžti…Tai yra baisu…Klausimas o kur keliauja visi tie ginklai ir milijardai…..Paskutiniu laiku per Btv roro šviežų šių laikų serialą apie ukrainos mentus….Tai Ukraina kaip ant delno…Babkės,šaudymas didnos metu gatvėse.Be jokiu rusų.Tiesiog banditų kariškių mentų reikalai.Turtuoliai ir prostitutės….Ne mūsų mentslitetas…O mūsų debilų valdžia skalambija -„broliai mes broliai,“ kokie broliai.Debilai jūs .Ukrainiečiai yra kazokai.Ir tuom viskas pasakyta.

 • Naikina ukrainiečiai strateginius ruzu bombonešius, skandina paskutinius maskaliu laivus juodojoje jūroje. Kai tik atvyks F 16 , nešdinsis puslaukiniai fufaikiniai iš Ukrainos. Slava Ukraini !

  • tik viską atvirkščiai!
   Tai ukrai taip gauna į kailį!

  • O su F-16 bus kaip su ir abramsais degs ir kris labai greitai. Kiek jų gyvų dar liko?
   Paskelbtas konkursas ir rusai uždirbs po keletą milijonų už kiekvieną numuštą F-16.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video