To dar nebuvo – Lietuvoje rastos genetiškai modifikuotos gėlės

 To dar nebuvo – Lietuvoje rastos genetiškai modifikuotos gėlės

Augalai su pakeistu genetiniu kodu, netrukus nustelbsiantys kitas rūšis ir tapsiantys invazine rūšimi, kuri nuolat mutuos bei evoliucionuos. Tai, kas anksčiau skambėjo ir fantastinės apysakos ištrauka, dabar tapo realybe. Paaiškėjo, jog į Lietuvą buvo neteisėtai įvežtas nemažas kiekis genetiškai modifikuotų gėlių.

Valstybinė augalininkystės tarnyba gavusi informaciją iš Europos Komisijos apie kai kuriose Europos Sąjungos šalyse rastas genetiškai modifikuotas petunijas, patikrino abejones kėlusius augalus ir nustatė, kad į Lietuvą taip pat pateko genetiškai modifikuotų petunijų augalų. Jie į mūsų šalį pateko iš Lenkijos ir Olandijos.

Europos Komisija kreipėsi į visas bendrijos šalis prašydama patikrinti oranžinės spalvos žiedais žydinčias galimai iš Vokietijos, Danijos ar Nyderlandų įvežtas petunijas. Genetiškai modifikuotų šių augalų taip pat jau yra rasta dvylikoje ES šalių – Suomijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje ir kt. Visose šalyse, kuriose rasta genetiškai modifikuotų augalų ar sėklų imamasi priemonių, jog genetiškai modifikuotų petunijų augalai bei sėklos būtų pašalinamos iš rinkos. Leidimai tiekti rinkai genetiškai modifikuotos organizmus ar iš jų pagamintus produktus suteikiami Europos Sąjungos lygiu, tačiau minėti augalai tokio leidimo nėra gavę.

Pirmą kartą Lietuvoje rasta genetiškai modifikuotų petunijųGenetiškai mofikuotos petunijos išsiskiria savo spalva. @GeneticLiteracy, Twitter.com nuotr.

Abejonių keliantys augalai buvo ištirti laboratorijoje  ir nustatyta, kad visi tyrimams pateikti petunijų mėginiai yra genetiškai modifikuoti, t.y. jų platinti ir auginti negalima.
Susiklosčiusiai situacijai įvertinti ir jos sprendimo būdui rasti Žemės ūkio ministerijoje birželio 1 d. buvo sušauktas skubus pasitarimas, kuriame dalyvavo žemės ūkio viceministras Saulius Savickis, ministerijos specialistai, Valstybinės augalininkystės tarnybas ir Aplinkos ministerijos specialistai. Vieningai nuspręsta, kad petunijų sėklų ir daigų pardavėjai turi pašalinti genetiškai modifikuotus augalus iš rinkos ir juos sunaikinti (sėklos bus grąžinamos tiekėjams), o jų jau įsigijusiems žmonėms primygtinai rekomenduojama nerinkti sėklų ir nedauginti.

Tad atsižvelgiant į galiojančius teisės aktus, VATŽŪM įpareigoja ūkio subjektus sustabdyti genetiškai modifikuotų augalų tiekimą rinkai ir šiuos augalus sunaikinti, o sėklas grąžinti tiekėjams.

Genetiškai modifikuotos gėlės pavojaus nekelia

Pastaruoju metu Lietuvoje petunijos yra vienos populiariausių sezoninių augalų, kurių prekyba jau gerokai įsibėgėjusi. Todėl daugelis šių augalų mėgėjų jau gėrisi jų žiedais.
Olandijos genetiškai modifikuotų organizmų komisija atliko pirminę studiją, kurioje konstatavo, jog genetiškai modifikuotos petunijos nekelia pavojaus žmonių ar gyvūnų sveikatai bei aplinkai.

Akivaizdžiausiai pastebimas požymis, bylojantis, kad augalas gali būti genetiškai modifikuotas – oranžinės spalvos žiedai.  Specialistai atkreipia dėmesį į šias genetiškai modifikuotas petunijų veisles: Pegasus Orange, Pegasus Orange Morn, Pegasus Table Orange, Potunia Plus Papaya, Go!Tunia Orange, Bonnie Orange, Sanguna Salmon, Sanguna Patio Salmon ir African Sunset.

Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistai, atlikdami tikrinimus augintojų ūkiuose, turgavietėse bei gėlių prekybos vietose atidžiau vertins siūlomų įsigyti gėlių įvairovę bei tai, ar tarp jų nėra genetiškai modifikuotų petunijų.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video