Terminas išlaikyti vairavimo egzaminą baigiasi, o vietų užsiregistruoti nėra?
Dovydas PASLAUSKAS
Asmenims, siekiantiems įgyti kurios nors kategorijos transporto priemonės vairavimo teisę (įgyti vairuotojo pažymėjimą), privalu išsilaikyti teorijos ir vairavimo egzaminą valstybės įmonėje „Regitra“. Pagal oficialius įstaigos duomenis, tai padaryti privalu per metus laiko nuo tada, kai išlaikomas teorijos egzaminas. Nors atrodytų, kad metai išlaikyti vairavimo egzaminui – pakankamai ilgas laiko tarpas, tačiau asmenims, laikantiems vairavimo egzaminą, tai padaryti ne visuomet taip paprasta.
Kaip išlaikyti, jei nėra vietų?
Į redakciją kreipėsi skaitytoja Paulina (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.), teiraudamasi, kaip išlaikyti egzaminą, jeigu terminas jau eina į pabaigą, o vietų norintiems užsiregistruoti – nėra?
Paulinos teigimu, jeigu išlaikyti praktinės dalies egzamino nepavyksta, registruotis galima tik po septynių dienų, kiekvienas perlaikymas nemažai kainuoja, o artėjant terminui, kuomet privalu tai padaryti, tiesiog nėra vietos registruotis egzaminui.
„Jeigu man nepavyks išsilaikyti praktinės dalies egzamino, turėsiu vėl viską pradėti nuo pradžių. Bet ar aš esu kalta, jeigu noriu laikyti egzaminą, tačiau negaliu, nes įstaigoje, kurioje galiu tai padaryti, šiuo metu nėra vietų?
Bandžiau laikyti ir kituose miestuose, ne tik Kaune, tačiau rasti laisvos vietos taip pat praktiškai neįmanoma, o vykimas į kitą miestą taip pat kainuoja nemažus pinigus. Taigi ką daryti?“ – teiravosi Paulina.
Situaciją pakomentavo „Regitra“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė.
Laisvų vietų grafikas nuolat kinta
Pasak E. Bardauskienės, aktyviausias metas, kuomet norinčiųjų laikyti egzaminus yra šiek tiek daugiau, yra vasara.
„Daugiau norinčiųjų laikyti egzaminus visada yra vasarą, tuomet papildomai egzaminuojame ir motociklininkus. Tad vidutinis laukimo laikas būtent tuo laikotarpiu turi tendenciją didėti.
Pastebėtina ir tai, kad ilgesniam laukimo laikui įtakos turėjo pandemijos sukelti iššūkiai. Su tuo susiduria praktiškai didžioji dalis ES šalių, tačiau palyginus su jomis, Lietuvoje laukimo laikas yra vienas iš mažesnių.
Štai metų pradžioje bendras vidutinis praktikos egzamino laukimo laikas visoje Lietuvoje buvo apie 32 dienas. Taikant įvairias priemones, pavyzdžiui, egzaminus laikinai organizuojant nedarbo dienomis, t. y. pirmadieniais, jį pavyko sumažinti ir šiuo metu jis siekia apie 28 dienas (įskaitant ir Kauną).
Tačiau svarbu žinoti, kad tvarkaraštyje nuolat atsiranda laisvų vietų net artimiausiomis dienomis, nes dalis asmenų, negalėdami atvykti į egzaminą, atšaukia jį. Taigi, kviečiame sekti tvarkaraštį, o taip pat, jei yra galimybė, pasitikrinti kitų miestų tvarkaraščius, kur užimtumas gali būti mažesnis“, – informavo E. Bardauskienė.
Imasi priemonių
E. Bardauskienės teigimu, „Regitra“ nuolat imasi priemonių, kad egzaminus būtų galima laikyti greičiau.
„Regitra“ nuolat imasi priemonių, kurios sudarytų galimybę būsimiems vairuotojams egzaminus laikyti greičiau. Pavyzdžiui, egzaminavome nedarbo dienomis, taip pat nuo liepos 1 d. dirbame šeštadieniais valanda ilgiau, o tai, planuojama, leis priimti papildomai apie 5 tūkst. praktikos egzaminų per metus.
Didiname ir žmogiškuosius resursus. Štai Vilniuje, kur poreikis didžiausias, neseniai į darbą buvo priimti 4 nauji egzaminuotojai, dar 2 egzaminuotojų šiuo metu ieškome Šiauliuose. Nuolat vertiname situaciją ir, esant poreikiui, žmogiškieji resursai gali būti didinami ir kituose miestuose.
Beje, egzamino laukimo laiką ilgina ir tai, jog dalis būsimų vairuotojų „Regitrai“ apie tai. Kad negali dalyvauti egzamine, iš viso nepraneša arba tai padaro per vėlai.
Skaičiuojama, kad per mėnesį dėl šios priežasties vidutiniškai neįvyksta apie tūkstantis suplanuotų B kategorijos praktikos egzaminų. Todėl „Regitra“ skatina būsimus vairuotojus pasikeitus planams atšaukti egzaminą kiek įmanoma anksčiau, kad jų vieta galėtų pasinaudoti kiti.
Dėl šios priežasties dar kovą sugrąžinome ir 24 valandų taisyklę, kuri COVID-19 pandemijos laikotarpiu buvo netaikyta. Kitaip tariant, prašome būsimų vairuotojų pasikeitus planams atšaukti egzaminą kiek įmanoma anksčiau, bet ne vėliau kaip likus 24 val. iki jo pradžios. Jei vis dėlto asmuo to nepadaro, pakartotinai egzaminą leidžiama laikyti ne anksčiau kaip po 30 kalendorinių dienų.
Taip siekiama būsimus vairuotojus paskatinti laiku informuoti apie savo planų pasikeitimus ir taip efektyviau valdyti galimų laisvų vietų skaičių. Tuo atveju, jei asmuo pageidauja egzaminą laikyti anksčiau, tuomet reikia sumokėti už praktikos egzaminą, į kurį neatvyko, visą kainą. Tokia pati tvarka taikoma ir apskritai neatvykusiems į egzaminą.
Taip pat patobulinome registracijos į egzaminus sistemą taip, kad atšaukta vieta į laisvų vietų grafiką sugrįžtų dar greičiau ir į ją spėtų užsiregistruoti kiti norintys“, – informavo E. Bardauskienė.
Galioja metus
Pašnekovės teigimu, teigiamas teorijos egzamino rezultatas galioja 1 metus – daliai terminas pratęstas dėl pandemijos.
„Kalbant apie terminą, per kurį reikia išlaikyti praktikos egzaminą, tai reikia padaryti iki kol galioja teigiamas teorijos egzamino rezultatas, t. y. per vienus metus. Taigi, būsimi vairuotojai, išlaikę teorijos dalį, turi metus laiko išlaikyti praktikos egzaminą.
Svarbu žinoti ir tai, kad dėl pandemijos daliai būsimų vairuotojų teorijos egzamino rezultatai buvo pratęsti. Jei rezultatas baigė galioti ekstremalios situacijos laikotarpiu (2020 m. vasario 26 d.–2022 m. balandžio 30 d.), jo galiojimo terminas yra papildomai pratęsiamas 6 mėnesiams.
Na, o jei praktikos egzaminas neišlaikomas, tuomet pakartotinai jį laikyti leidžiama ne anksčiau kaip po 7 kalendorinių dienų nuo egzamino laikymo dienos. Toks terminas numatytas atsižvelgiant į tai, kad jei asmuo neišlaikė egzamino, jam dar reikia patobulinti tam tikrus įgūdžius.
Jei grafike rodomos vėlesnės datos, tai reiškia, kad artimesnių laisvų vietų šiuo metu nėra. Tačiau, kaip ir minėjome, tiems būsimiems vairuotojams, kurie jaučiasi visiškai pasirengę ir jau yra užsiregistravę į egzaminą, tačiau norėtų jį laikyti greičiau, visada patariame tikrinti tvarkaraščius tiesiog internetu, nes laisvų vietų atsiranda net ir artimiausiomis dienomis“, – teigė E. Bardauskienė.
5 Komentarai
Cia yra legalus pinigu plovimas
Regitra specialiai daro taip kad neišlaikytum iki gyvenimo pabaigos viena moteris 35 kartus laikė egzaminą, tai pinigų plovimas, o FNTT nesiima jokio tyrimo.
Maziau keliuose bus bukaprociu
būkime sąžiningi iki galo.Aišku,pasitaiko tokių,galiu ir paliūdyt,kad jie kairės kojos nuo dešinės neskiria,bet ,kad Regitra rado čia melžiamą karvę-faktas.Nesakau,kad prieš 54 metus motociklu pravažiuot 30 metrų ir apsisukt gatvėje ,o profesionalo teises laikant pervažiuot kokią tai reguliuojamą sankryžą buvo geras egzaminatorių gestas,bet dabar,kai paklausai neišlaikiusiųjų dejonių,ko gero teisėtai kyla klausimas dėl perdėtų skrupulų šioje rebusų sprendimo kankynėje.Na tais laikais transporto tiek nebūta,na žmonės ne tiek valdžios iškankinti nebuvo,bet eismo saugumo ir piliečių gyvybių klausimai ir tuomet nebuvo praradę aktualumo.
Lapas ant lango, medis uz vairo!