Šventes sutikime saugiai: su pirotechnika elkimės atsakingai

 Šventes sutikime saugiai: su pirotechnika elkimės atsakingai

BNS Irmanto Gelūno nuotr.

rinkosaikste.lt, Kėdainių r. savivaldybės, Kauno AVPK inf.

Per Naujuosius metus naudojami fejerverkai gali atnešti ne tik džiaugsmą. Neretai šventinę nuotaiką aptemdo neatsargus suaugusiųjų ir vaikų elgesys su pirotechnikos priemonėmis, nes dėl netinkamo jų naudojimo patirti sužalojimai dažnai yra pavojingi ir sunkiai gydomi. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) pareigūnai ragina atsakingai elgtis su pirotechnikos gaminiais, juos įsigyti tik iš legalių ir licencijas prekiauti turinčių prekybos vietų. Tuo tarpu VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ fejerverkų per šventes ragina apskritai atsisakyti, siekiant skatinti žmones rūpintis gyvūnų gerove.

Neatsakingas elgesys gali sutrikdyti sveikatą

Dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo patiriamos itin skaudžios pasekmės – nutraukiamos galūnės, susižalojamos akys, veidas ar kitos kūno vietos. Sužalojimų tikimybę pavyks sumažinti, jeigu gaminys bus naudojamas pagal paskirtį taip, kaip yra numatyta gaminio instrukcijoje.

Tais atvejais, kai pirotechnikos gaminys neveikia, draudžiama jį ardyti ar bandyti uždegti pakartotinai. Būtent gaminių naudojimas ne pagal paskirtį, nesilaikant instrukcijos, gaminio ardymas ar bandymas jį uždegti pakartotinai, sukelia didžiausius sužalojimus.

Pareigūnai tikrina pirotechnikos prekybos vietas

BNS nuotr.

Šventiniu laikotarpiu pagausėja vietų, kur galima įsigyti pirotechnikos gaminių, todėl policijos pareigūnai vykdo prevenciją ir tikrina, ar pardavimų vietos turi leidimus, ar prekiauja tik licencijoje išduotų kategorijų gaminiais.

Kauno AVPK pareigūnai iki gruodžio 28 d. apskrityje patikrino beveik šimtą pirotechnikos prekybos vietų ir nustatė penkis pažeidimus. Policijos pareigūnai iš prekybos išėmė per 1 200 vienetų pirotechnikos gaminių Kėdainių rajone, Kauno mieste ir rajone.

Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai ir skirtos baudos. Siekiant pažaboti neteisėtą prekybą, policijos pareigūnai ir toliau tikrins pirotechnikos prekybos vietas.

Edukuoja ir moksleivius

Kasmet metų pabaigoje ir naujųjų metų pradžioje bendruomenės pareigūnai moksleivius edukuoja apie pirotechnikos įsigijimą, naudojimą ir gresiančią atsakomybę.

Pareigūnai ragina atkreipti dėmesį, jog atsižvelgiant į pirotechnikos priemonių pavojingumo laipsnį, nustatytą įstatymuose, pirotechnikos priemones įsigyti draudžiama vaikams iki 14 metų, o kai kurias pirotechnikos priemones – nuo 16 ar 18 metų. Yra tokių pirotechnikos priemonių, kurias naudoti ir įsigyti gali tik profesionalūs pirotechnikai.

Už nusižengimus – atsakomybė

– Už Civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimą atsakomybė numatyta ANK 483 str. Už šį administracinį nusižengimą gresia įspėjimas arba bauda nuo 14 iki 30 eurų, pakartotinai nusižengus – bauda nuo 14 iki 60 eurų. Taip pat už tokius administracinius nusižengimus, padarytus viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo vienų iki dvejų metų.

– Naudojant nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus, kyla atsakomybė, numatyta ANK 488 str. (Viešosios rimties trikdymas), šis administracinius nusižengimas užtraukia baudą nuo 20 iki 80 eurų, pakartotinai nusižengus – baudą nuo 80 iki 300 eurų. Už tokius administracinius nusižengimus, padarytus viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienų metų.

– Nesilaikant saugaus elgesio su fejerverkais taisyklių, dėl kurių gali kilti gaisras ar sprogimas, kyla atsakomybė, numatyta ANK 525 str. (LR Civilinės saugos įstatymo ir kitų civilinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nevykdymas ar pažeidimas, šis administracinis nusižengimas užtraukia baudą nuo 20 iki 70 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 30 iki 600 eurų.

– Už administracinius nusižengimus asmenys atsako nuo 16 metų, tačiau atsakomybė už vaikų iki 16 metų padarytus administracinius nusižengimus gali kilti ir tėvams – tai nustatyta ANK 73 str. (Tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams), užtraukia tėvams įspėjimą, o padarytas pakartotinai baudą nuo 10 iki 100 eurų.

Pagal pavojingumą fejerverkai skirstomi į keturias kategorijas:

F1 kategorija – fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose. Juos įsigyti ir naudoti gali  ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.

F2 kategorija – fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke. Juos įsigyti ir naudoti gali ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.

F3 kategorija – fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų, yra skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, T1 (priemonės, skirtos naudoti scenoje bei keliančios mažą pavojų) ir P1 (priemonės, išskyrus fejerverkus ir teatrines pirotechnikos priemones, keliančios mažą pavojų). Šių kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.

F4 kategorija – fejerverkai, keliantys didelį triukšmą ir pavojų, yra skirti naudoti tik pirotechnikams.

Ragina atsisakyti pavojingos pramogos

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ ragina atsisakyti pramogos, kuri yra kenksminga žmonėms ir jų turtui, kelia stresą ir mirtiną pavojų gyvūnams.

„Tikime, kad gyvūnus mylinti bendruomenė seniai atsisakė tokių „pramogų”, tačiau kviečiame atlikti švietėjišką misiją ir prašome paprotinti kaimyną, kuris jau nuo Kalėdų šaudo fejerverkus, bei paaiškinti jam, kad jie pavojingi“, – sako įstaigos komanda.

Fejerverkai pavojingi, nes:

ŽMONĖMS. Fejerverkų keliamas triukšmas daro neigiamą įtaką žmonių, kenčiančių nuo potrauminio streso sutrikimo, autizmo, psichologinei būsenai. Nuo garsaus fejerverkų sprogimo gali trūkti ausų būgneliai (ypač tai pavojinga kūdikiams). Nesuirusios smilkstančios dalelės ar neatsakingas fejerverkų naudojimas gali apdeginti žmogų, sužeisti veidą ar net nuplėšti galūnes. Fejerverkų sprogimai kelia stresą nuo karo Lietuvoje prisiglaudusiems ukrainiečiams.

NAMINIAMS GYVŪNAMS. Mokslininkai nustatė, kad fejerverkų labiausiai bijo šunys. Jų klausa, palyginti su žmonių, yra stipresnė net keturis kartus. Be to, jie girdi ne tik tylesnius garsus, bet ir aukštesnius tonus. Nuo stipraus garso, net būdami namuose, gyvūnai patiria didžiulį stresą: katės slepiasi po lova ar tamsiame kamputyje, o šunys paniškai blaškosi ieškodami ramesnės vietos, loja ar staugia, gali net apsišlapinti ar pradėti naikinti namų apyvokos daiktus. Gyvūnas, išsigandęs sprogimų, gali pabėgti, pasiklysti ar dar blogiau – papulti po automobilio ratais. Pasitaiko atvejų, kai fejerverkai sužaloja gyvūnų akis, snukius, galūnes ar net pražudo juos.

LAUKINIAMS IR BENAMIAMS GYVŪNAMS. Triukšmingi fejerverkai ypač pavojingi miesto paukščiams, čia gyvenantiems ar atklydusiems laukiniams gyvūnams ir miesto benamiams šunims, katėms – jie yra išbaidomi, gali sutrikti jų orientacija erdvėje, išsigandę jie ima blaškytis o, susidūrę su kliūtimi, gali net žūti. Gyvūnai, paukščiai per klaidą prisiėdę neirių šiukšlių, likusių po fejerverkų, gali apsinuodyti ar net nugaišti.

ORUI. Teritorijose, kuriose intensyviai leidžiami fejerverkai, oro tarša kietosiomis dalelėmis gali padidėti iki dešimties kartų ir gali išsilaikyti nuo dviejų iki 14 valandų. Kartu į aplinką patenka fejerverkų sudėtyje esančios sveikatai ir aplinkai žalingos medžiagos – kalis, chloras, natris, magnis, aliuminis, siera. Padidėjusi kietųjų dalelių koncentracija ore ypač pavojinga vaikams ir senjorams, širdies ir kvėpavimo takų ligomis sergantiems žmonėms. Dėl neteisingo pirotechnikos naudojimo žmonės patiria sunkių sužalojimų, dažniausiai galvos, veido, akių, galūnių.

APLINKAI. Naudojant fejerverkus lieka daug šiukšlių. Gatvėse paliktose pirotechnikos pakuotėse esančios cheminės medžiagos gali būti išplautos į paviršinius ir požeminius vandenis, teršia dirvožemį. Nesudegusios, smilkstančios detalės gali sukelti gaisrus.

Daugiau: fejerverkai internetu Lietuvoje, Kaune, Vilniuje

1 Komentaras

  • ačiū už naudingą turinį, imantis visų saugumo reikalavimų fejerverkai atrodo įspūdingai ir visiems palieka didelį įspūdį. mes vestuvėms pirkome fejerverkus internetu, sutaupėm pinigų ir labai geras efektas buvo išgautas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video