Sveikatos biurams kasmet duodama vis daugiau užduočių, tačiau finansavimo gailima

 Sveikatos biurams kasmet duodama vis daugiau užduočių, tačiau finansavimo gailima

Danguolė Avižiuvienė Visuomenės sveikatos biurui vadovauja nuo pat įkūrimo pradžios – jau 17 metų./Eglės Kuktienės nuotr.

Kėdainių visuomenės sveikatos biurui (VSB) dar penkerius metus vadovaus šios įstaigos direktorės pareigas nuo 2007-ųjų einanti Danguolė Avižiuvienė. Ji laimėjo Kėdainių rajono savivaldybės skelbtą konkursą šioms pareigoms užimti ateinančių penkerių metų kadencijai. Paklausta, ar dar nepabodo daugiau kaip 16 metų dirbti vienoje įstaigoje, D. Avižiuvienė sako, kad centrinė valdžia kasmet pažeria tiek naujovių, kad nei per tiek metų darbas nespėjo pabosti – užduočių visuomenės sveikatos specialistams kasmet pridedama vis daugiau, tačiau finansavimo gailima.

Biuras Kėdainiuose įkurtas vienas iš pirmųjų Lietuvoje

D. Avižiuvienė pasakoja, kad pirmieji darbo metai jai buvo didžiulis išbandymas ir atsakomybė, kadangi Kėdainiuose atidarytas visuomenės sveikatos biuras buvo vienas iš keturių pirmųjų pilotinių biurų visoje Lietuvoje, kuriems buvo pavesta organizuoti ir vykdyti visuomenės sveikatos priežiūros veiklas ir funkcijas savivaldybėse.

„Mums buvo pavesta organizuoti tris pagrindines veiklas: visuomenės sveikatos stiprinimą, visuomenės sveikatos stebėseną ir nuo 2008 metų sveikatos priežiūrą mokyklose. Nuo pirmųjų darbo metų veiklas planuodavome pagal nustatytas LR sveikatos apsaugos ministerijos pagrindines veiklos kryptis ir sergamumo-mirtingumo rodiklius rajone“, – pasakoja D. Avižiuvienė.

Ir nors VSB ji vadovauja nuo pat jo įkūrimo, kiti darbuotojai per šį laiką jau spėjo pasikeisti, kai kurie – ne kartą.

Kėdainiuose atidarytas visuomenės sveikatos biuras buvo vienas iš keturių pirmųjų pilotinių biurų visoje Lietuvoje, kuriems buvo pavesta organizuoti ir vykdyti visuomenės sveikatos priežiūros veiklas ir funkcijas savivaldybėse.

„Kolektyve darbuotojai keičiasi. Pagrindinė priežastis – asmeniniai poreikiai, karjeros galimybės, šeiminės aplinkybės, gyvenamosios vietos pasikeitimas, – sako pašnekovė ir priduria, kad mažiausia kaita yra mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. – Naujai pradėję dirbti darbuotojai greitai adaptuojasi prie kolektyvo, esame viena darni komanda. Labai džiaugiuosi kiekvienu specialistu, kuris yra aktyvus, iniciatyvus, turintis idėjų,  įnešantis naujovių“.

Apie rutiną pagalvoti nėra kada – kasmet pažeria naujovių

„Šiame darbe rutinos tikrai nėra, kadangi viskas keičiasi, atsiranda naujos funkcijos, projektai, keičiasi stebėsenos rodikliai, situacija ir kartu didėja galimybės teikti kompleksines visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas“, – sako D. Avižiuvienė ir ima vardyti, kokius projektus per visą šį laiką įgyvendino.

Visus, žinoma, išvardinti, vargu ar įmanoma, tačiau dalis projektų tikrai sulaukė labai teigiamo atgarsio visuomenėje, o žmonės taip noriai dalyvauja programose, kad neretai ir ne visi norintieji gali patekti į planuojamas veiklas. Štai, kad ir lauko treniruokliai – už šį projektą dėkingi galime būti būtent Visuomenės sveikatos biurui.

„Visi įgyvendinti projektai buvo labai skirtingi, sėkmingi ir būtini specialistams, rajono gyventojams, bendruomenėms, mokykloms“, – sako VSB vadovė.

Iš Norvegijos ir Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšų buvo įgyvendinti du projektai, kurių metu renovuoti ir įrengti sveikatos kabinetai mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose, nupirkti baldai, inventorius, įranga, metodinės ir vaizdinės mokymo priemonės, sukurtos tinkamos darbo sąlygos darbuotojams.

2018–2020 metais iš Europos Sąjungos fondų investicijų lėšų sėkmingai įgyvendintas projektas ,,Sveikos gyvensenos skatinimas Kėdainių rajone“, kurio metu kiekvienoje seniūnijoje buvo organizuojami tiksliniai mokymai onkologinių ligų, traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos, pirmos pagalbos temomis, vesti fizinio aktyvumo skatinimo užsiėmimų ciklai salėse, baseinuose, lauke.

„Valstybės tikslinės dotacijos lėšos yra skiriamos, tačiau atsirandant vis naujoms priskirtoms funkcijoms ir veikloms, projektų tęstinumui nėra skiriama pakankamai lėšų iš valstybės biudžeto.

D. Avižiuvienė

Dar vienas projektas, vykdytas kartu su Biržų ir Anykščių rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurais, buvo skirtas jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų įgyvendinimui savivaldybėse.

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis buvo įgyvendinti dar du projektai – „Elgsenos keitimo iniciatyvos Kėdainių rajono vaikams ir jaunimui“ ir „Traumų ir sužalojimų (įskaitant ir skendimus) prevencijos, skirtos 65+ asmenų, vaikų ir jaunimo tikslinėms grupėms, stiprinimas“. Projektai orientuoti tiek į jaunuolius, tiek į senjorus. 

Visuomenės sveikatos biuras daug dėmesio skiria ir sergantiems onkologinėmis ligomis – kartu su Nacionaliniu vėžio institutu 2019–2023 m. įgyvendino projektą „Bendradarbiavimo skatinimas netolygumų mažinimo srityje“, skirtą onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims.

„Kasmet teikiame po 4–7 paraiškas savivaldybės Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšoms gauti. Turėčiau paminėti, kad projektai nėra Visuomenės sveikatos biuro pagrindinės veiklos, tai daugiau iniciatyva ir noras pritraukti lėšas sveikatinimo veikloms“, – pabrėžia D. Avižiuvienė.

Sudėtingiausias laikas – darbas pandemijos metu

Pašnekovė neslepia, kad, kaip ir visiems kitiems sveikatos srityje dirbantiems žmonėms, darbas koronaviruso pandemijos metu atnešė daugiausia iššūkių ir buvo sunkiausias etapas per visus 17 darbo metų VSB.

„Sudėtingiausia buvo dirbti COVID pandemijos metu, kuomet reikėjo organizuoti specialistų darbą nuotoliniu būdu, paskirstyti užduotis, parengti daugybę vidaus dokumentų, tuo pačiu metu konsultuoti, informuoti ir organizuoti parvykstančių iš užsienio šalių kraštiečių parvežimą iš aerouostų, keltų, koordinuoti maršrutus į karščiavimo kliniką, mobilų punktą, užtikrinti teisės aktų vykdymą pandemijos metu“, – sako D. Avižiuvienė.

Pašnekovė neslepia, kad, kaip ir visiems kitiems sveikatos srityje dirbantiems žmonėms, darbas koronaviruso pandemijos metu atnešė daugiausia iššūkių ir buvo sunkiausias etapas per visus 17 darbo metų VSB.

Aut. past.

Darbo daug, finansavimo pritrūksta

„Kiekvienais metais Visuomenės sveikatos biurams pavedama vykdyti vis daugiau valstybės deleguotų funkcijų, ypatingai plečiamos psichikos sveikatos stiprinimo ir psichologinės gerovės funkcijos ir paslaugos“, – sako pašnekovė ir patikslina, kad jau netrukus startuos  projektas ,,Neįtikėtini metai“, o projekto grupių vadovės kasmet organizuos ir dirbs su tėvų grupėmis. – Šis projektas yra naujovė Lietuvoje ir skirtas tėvystės įgūdžių ugdymui. Per ateinančius penkerius metus bus įgyvendinama daug ir inovatyvių veiklų pagal užsienio šalių gerosios patirties pavyzdžius, bus vykdomas projektų tęstinumas“.

Vis dėlto atsirandant naujiems darbams, ne visus senuosius pavyksta tęsti, kad ir kokie pasisekę ar laukiami kraštiečių jie būtų. Kokios to priežastys? Pirmiausia reikėtų turėti gerokai daugiau visuomenės sveikatos specialistų ir psichologų. Tačiau ir papildomas finansavimas tikrai nepamaišytų.

„Valstybės tikslinės dotacijos lėšos yra skiriamos, tačiau atsirandant vis naujoms priskirtoms funkcijoms ir veikloms, projektų tęstinumui nėra skiriama pakankamai lėšų iš valstybės biudžeto.

Taipogi būtina didinti darbo užmokesčio fondą, tam, kad būtų galimybė padidinti specialistų darbo užmokestį ir priartinti jį prie šalies darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio“, – mano D. Avižiuvienė.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras teikia šias paslaugas gyventojams:

nemokamas psichologo konsultacijas;

nemokamas mankštas senjorams;

nemokamas viso kūno treniruotes Sirutiškyje;

nemokamus šiaurietiško ėjimo užsiėmimus;

nemokamas pietų pertraukos mankštas;

nemokamas treniruotes Šėtoje;

nemokamas rytines mankštas M. Daukšos bibliotekos vidiniame kiemelyje.

Visuomenės sveikatos biuras taip pat vykdo šias užduotis:

nuolat stebi, analizuoja visuomenės sveikatą, ją veikiančius veiksnius ir jų kitimo tendencijas;

teikia valstybės institucijoms, visuomenei informaciją apie visuomenės sveikatos būklę ir jos kitimo priežastis, reikalingą ūkio plėtros, socialinės raidos, prevencinės (profilaktinės) medicinos, sveikatos apsaugos sistemos valdymo sprendimams priimti, mokslo ir kitoms reikmėms.

formuoja bendrą visuomenės sveikatos duomenų sistemą.

5 Komentarai

  • Bet kėdainiečių sveikata nepasižymi gerais rodikliais,tai iš šios įstaigos naudos kaip ir nėra.Koks čia konkursas,kai tik ji viena dalyvavo?Tai jau 10 metų ne riba būti direktore?Matyt Kėdainiuose ji vadovaus neaišku kiek,nes niekam nereikia gerų rezultatų.

  • Kėdainiuose konkursų nėra. Vadovai iš anksto „suderinami“.Tai žino visi. Derintoja to mechanizmo yra tokia liberališka darbietė vicemerė.

  • Koks skirtumas kokia partija. Visi jie vienodi. Absoliučiai. Netikiu nei vienu.Melagių ir dviveidžių šutvė.

    • O kuom tu tiki kacape?

  • eilės sumažėję,bet vėl ištįso…Matyt sumąstė,kad tai yr gerų darbo rezultatų rodiklis.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video