Solidžiai pasipildė savivaldybės biudžetas – kam panaudos pinigus?

 Solidžiai pasipildė savivaldybės biudžetas – kam panaudos pinigus?

BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ 

Kol gyventojai dėl infliacijos skursta, valstybė lyg erkė pampsta. Tiek valstybės biudžetas, tiek ir savivaldybių biudžetai surenkami rekordiniai. Finansų ministerijos duomenimis, per keturis mėnesius valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 30,1 proc. (1 147,1 mln. eurų) daugiau nei 2021 metais tuo pačiu laikotarpiu. Ne išimtis ir Kėdainių rajono savivaldybės biudžetas. Šiemet jis taip pat pasipildė solidžiomis sumomis ir pinigų jame jau daugiau nei planuota.

Jau surinko 36 proc. metinio pajamų plano

Kėdainių rajono savivaldybė gyventojų poreikiams buvo suplanavusi 66 mln. 929 tūkst. eurų. Per 2022 m. sausio–balandžio mėnesius į rajono biudžetą jau gauta 24 mln. 126,4 tūkst. eurų pajamų. Tai sudaro 36 procentus viso metinio plano.

Kitaip sakant, į savivaldybės biudžetą šiemet gauta 4 mln. 629,5 tūkst. eurų arba 23,7 proc. daugiau pajamų nei 2021 metais per tą patį laikotarpį (pernai tuo laikotarpiu buvo pandemija).

Didžiausios įplaukos į biudžetą surinktos iš gyventojų pajamų mokesčio (11 mln. 557 tūkst. eurų) bei gautos dotacijos (9 mln. 629 tūkst. eurų.)

Dar apie 1 mln. 39 tūkst. eurų yra iš turto mokesčio, apie 388 tūkst. eurų – už prekes ir paslaugas, o kitos pajamos sudaro apie 1 mln. 512 tūkst. eurų.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius, nors ir tikisi, kad per pirmą metų pusmetį pajamų planas bus įvykdytas, tačiau jis nėra per daug optimistiškas./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Panašu, kad metų biudžetas bus didesnis nei planuota

Jeigu biudžetas ir toliau bus taip renkamas, panašu, kad metų pabaigoje jis bus didesnis nei suplanuotas.  

Kaip sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas, didžiausią įtaką biudžeto surinkimui turi du rodikliai: atlyginimai ir kainos.

Jeigu kyla atlyginimai ir prekių bei paslaugų kainos, didėja ir įplaukos į savivaldybės biudžetą.

Tuo tarpu rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius, nors ir tikisi, kad per pirmą metų pusmetį pajamų planas bus įvykdytas, tačiau jis nėra per daug optimistiškas.

Jeigu kyla atlyginimai ir prekių bei paslaugų kainos, didėja ir įplaukos į savivaldybės biudžetą.

Aut. past.

,,Antro pusmečio biudžeto surinkimo plano vykdymas nemaža dalimi priklausys nuo AB ,,Lifosa“ veiklos ir jos sumokėtų mokesčių, o taip pat ir nuo visos bendros ekonominės situacijos“, − sako A. Kacevičius.

Pasak jo, Lietuvos Respublikos Seimui patikslinus 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių įstatymą, liepos mėnesio Tarybos posėdyje numatomas savivaldybės biudžeto tikslinimas. Tada rajono taryba ir nuspręs, kam bus panaudotos virš plano gautos lėšos, nors galutinis viršplaninės lėšos bus aiškios tik susumavus galutinius metinius rezultatus.  

Pakilo darbų ir prekių kainos

Drastiškai augant kainoms, didžiausia grėsmė kyla dėl visų per viešuosius pirkimus suplanuotų darbų atlikimo ir naujų pirkimo.

Kaip sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas, didžiausią įtaką biudžeto surinkimui turi du rodikliai: atlyginimai ir kainos./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Objektų statybos ir darbų kainos buvo planuotos 2021 metų pabaigoje, kol nebuvo Rusijos vykdomo nežmoniško karo Ukrainoje. Pasikeitus geopolitinei padėčiai visame pasaulyje ir pradėjus taikyti sankcijas, ribojamos įmonių veiklos. Dėl to sutrūkinėjo žaliavų tiekimo grandinės ir iškilo kainos, todėl dabar jau sunku atlikti darbus už iš anksto viešųjų pirkimų metu sutartą kainą.

Arba kai kurie viešieji pirkimai net ir visai neįvyksta, nes savivaldybė turi nusimačiusi didžiausią kainą, o įmonės net nedalyvauja pirkimuose dėl to, kad ta kaina yra per maža ir neatitinka realybės.

Sudėtingiausia situacija – statybų sektoriuje

Bene sudėtingiausia situacija statybų sektoriuje.

Su sunkumais susiduria statybos įmonės, visoje Lietuvoje įgyvendinančios valstybinės ir visuomeninės reikšmės objektus. Stipriai išaugus žaliavų kainoms, iškyla poreikis keisti viešųjų pirkimų sutarčių sąlygas ir perskaičiuoti pakilusias kainas.

Jeigu biudžetas ir toliau bus taip renkamas, panašu, kad metų pabaigoje jis bus didesnis nei suplanuotas.

Aut. past.

Gegužės 13 dieną visoje Lietuvoje streikavo statybų ir kelių tiesimo sektoriaus įmonės. Taip norėta atkreipti dėmesį į perkančiųjų organizacijų delsimą spręsti susidariusią situaciją dėl išbrangusių žaliavų ir kuro kainų. Pusdienio akciją organizavo Lietuvos statybininkų asociacijos ir asociacijos „Lietuvos keliai“. Buvo sustabdytas darbas beveik 80 objektų.

UAB ,,Vyteda“, šiuo metu įgyvendinanti du svarbiausius projektus − Šviesiosios gimnazijos priestato ir Kultūros centro statybas, kaip ir kitos Kėdainių rajono įmonės, streike nedalyvavo.  Įmonė, nors jau ne kartą kreipėsi dėl grėsmių projektus vykdyti nuostolingai, viltingai laukia sprendimų iš Kėdainių rajono savivaldybės ir Vyriausybės.

Sunerimę ir kitos darbus vykdančios įmonės.

8 Komentarai

 • Panašu, kad rašeivai išpampo smegenys. Lyg žmonės nesuprastų, kad jei jie už tuos pačius pinigus eilinis žmogus mažiau nupirkti gali, tai su valstybe ir savivaldybe lygiai tas pats. Daug dėl infliacijos atpigusių pinigų – menkas džiaugsmas, bet kai duota užduotis kurstyti žmones lygioj vietoj, tai rašeiva uoliai kliedi apie tai ko nesupranta.

 • Baliams! Tik baliams! Mėgstu pagert!

  • Ne tik baliams.Ne tik. Tri nkelizacijai dar. Dar kokios babytės knygeliai, Dar vairuotojui kai pavėpusį parveža. Daug kam reikia pinigų.

   • Policija tokius gaudo. 🙂

 • Vyteda gi vikstatos palikimas, jie irgi verkė dėl saulutės ir stadiono statybų. ateis saulius ir greit pabaigs projektus, dar porą tiltų, porą parkų prie to pačio… valdžioje buvo darbo partija ir vikstata laimėdavo bei vilkindavo projektus ir melšdavo šaibas visą tarybos kadencijos laikotarpį, dabar madoje pakeist pavadijimus, todėl tapo judėjimas ir vyteda. nors iš esmės žmonės tie patys. patarlė byloja: ta pati mergelė, tik kita suknelė. tas pats byb.s, tik kitoj saujoj.. gal dar kas žinote patarlių?

 • Paziurekit Tamulas reklamuoja fb dukros versliuka. Vel apsijuoks ant viso fb kaip su suniu laizydamas leda 😀 kaimas

 • Kaip sako lietuvių patarlė-ar ilgai šuniui ant kaklo kybo kilbasa?Mikliai ją sušvantalins ansai.

 • O krepšininkus pamiršote? Kaip jie išgyvens be valdiškų pinigų?
  Laikas padaryti kėdainiečių referendumą dėl tų ubagų šelpimo.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video