Smarvė mieste buvo, pažeidimų – ne

 Smarvė mieste buvo, pažeidimų – ne

Aldo Surkevičiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Šią savaitę kėdainiečiai kentė sieros smarvę. Paaiškėjo, kad ji sklido iš trąšų gamyklos „Lifosa“, kuri gruodį po trijų mėnesių pertraukos vėl atnaujino veiklą. Ryšių su visuomene specialistės Indrės Mažeikienės teigimu, veiklą įmonė pradėjo sklandžiai, gamyba vyksta, bet sumažintu pajėgumu, o produkcija realizuojama ieškant kaip įmanoma geriausių sandorių. Ji taipogi užtikrino, kad jokių oro taršos pažeidimų nepadaryta. Tą patį patvirtino ir aplinkosaugininkai.

Apie smarvę aplinkosaugininkams pranešė gyventojas

„Nuoširdžiai apgailestaujame dėl galimų gyventojų nepatogumų, vis dėlto užtikriname, kad „Lifosa“ gamybinę veiklą vykdo griežtai laikydamasi visų numatytų aplinkos apsaugos teisės aktų ir reglamentų. Pabrėžiame, kad bendrovė nuolat atlieka įmonės veiklos procesų metu susidarančių emisijų monitoringą. Jokie leistini rodikliai ir parametrai viršyti nebuvo“, – „Rinkos aikštei“ atsiųstame atsakyme rašė I. Mažeikienė.

Aplinkos apsaugos departamento Jonavos aplinkos apsaugos inspekcija (Jonavos AAI) patvirtino, kad inspekcija gavo nusiskundimą dėl Kėdainiuose tvyrančios smarvės, į kurį buvo nedelsiant sureaguota.

„2023 m. sausio 10 d. Jonavos AAI pareigūnai, gavę gyventojo pranešimą apie Kėdainių mieste jaučiamą kvapą, nuvyko į Kėdainių pramonės rajoną patikrinti situacijos vietoje. Apie kvapą Kėdainių mieste buvo pranešta  NVSC. Jonavos AAI pareigūnai pramonės rajone nenustatė neleistino aplinkos teršimo, – teigiama AAI atsakyme. – AB „Lifosa“ technikos direktorius, sužinojęs apie kvapą, kartu su Jonavos AAI pareigūnais apvažiavo Kėdainių pramonės rajono teritoriją. Prie AB „Lifosa“ kvapo nesijautė.

Tačiau nustatyti kvapo židinio nepavyko.“

Taip pat pažymima, kad po Jonavos AAI pareigūnų prevencinio reido po Kėdainių miesto pramonės rajoną, pakitus vėjo krypčiai, kvapas Kėdainių mieste sumažėjo.

Oro kokybė mieste gerėjo

Apibendrindama Kėdainių oro kokybės situaciją Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės analitikos centro Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja Vilma Bimbaitė teigė, jog per pastaruosius porą metų oro kokybė mieste gerėjo.

Preliminariais duomenimis, aplinkos oro kokybė Kėdainiuose 2022 m. buvo geresnė nei 2021 m., pvz. 2022 m. palyginti su 2021 m. 37 proc. sumažėjo vidutinė metinė kietųjų dalelių KD10 koncentracija (nuo 21 µg/m³ iki 15 µg/m³), o šio teršalo paros ribinės vertės viršijimų skaičius sumažėjo 3 kartus (2021 m. buvo 12 tokių atvejų, 2022 m. – 4), – sakė V. Bimbaitė. – Palyginti 2022 m. ir 2023 m. sausio 1–10 d. teršalų koncentracijas, dėl palankesnių meteorologinių teršalų išsisklaidymo sąlygų, šiais metais daugelio Kėdainių oro kokybės tyrimų stotyje tiriamų teršalų vidutinės koncentracijos mažesnės nei 2022 m. Taip pat per šį laikotarpį 2022–2023 m. nefiksuota teršalų ribinių verčių viršijimo atvejų.“

Anot Jonavos AAI, 2023 m. sausio 9–10 d. Kėdainių mieste oro tarša buvo netgi keletą kartų žemesnė už teršalų ribines vertes.

Gamina pagrindinę bendrovės produkciją

„Įmonės gamybinė veikla buvo atnaujinta sklandžiai, laikantis parengto plano, – pažymėjo I. Mažeikienė. – Bendrovė vykdo veiklą sumažintu pajėgumu, kaip ir buvo planuojama anksčiau.

Šiuo metu gaminame pagrindinę bendrovės produkciją – azoto fosforo trąšas, diamonio fosfatą, taip pat vandenyje tirpias trąšas ir pašarinius fosfatus.“

Paklausta, ar visa gaminama produkcija sėkmingai realizuojama, gamyklos atstovė sakė: „Šiuo metu vykdome produkcijos pardavimus, dėl kurių su pirkėjais buvo sutarta gruodžio mėnesį. Krintant kai kurių produktų kainoms, stengiamės diversifikuoti rinkas, siekdami parduoti produkciją geriausiomis kainomis“.

Sieks būti išbraukta iš sankcionuotų įmonių sąrašų

Kiek anksčiau šį mėnesį skelbta, jog „Lifosa“ gali iš naujo prašyti panaikinti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) sprendimą viešame sankcionuotų įmonių sąraše skelbti bendrovės pavadinimą ir jį iš ten išbraukti. Pasidomėjus ar bendrovė jau pasinaudojo šia galimybe, I. Mažeikienė teigė, jog jokių papildomų veiksmų įmonei imtis nereikia.

„Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas praėjusią savaitę neskundžiama nutartimi atnaujino terminą, per kurį „Lifosa“ gali skųsti Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos sprendimą viešame sankcionuotų įmonių sąraše skelbti bendrovės pavadinimą. LVAT panaikino pirmosios instancijos teismo nutartį ir nurodė įmonės prašymą nagrinėti iš naujo. „Lifosa“ skundus yra pateikusi anksčiau ir kokių nors papildomų veiksmų imtis neketina“, – paaiškino „Lifosos“ atstovė.

„Lifosa“ į viešą sankcionuojamų įmonių sąrašą įtraukta praėjusių metų liepos 20-ąją.

27 Komentarai

 • Valdantiesiems juk nesmirdi, po koronos jie nieko nebejaučia.

  • Nisiparynkyt kidainiečei, če aš pabiazdziajau yš Vykandas kancėrvų fabryką, vot. Giaras kvapialys, nauję pradukcyją Darbą parcyją sugalvojo.

 • Sergamumas Kėdainiuose tikrai ne nuo oro sąlygų padidėjo, o kad LIFOSA pradėjo dirbt,

 • Siera kvapo neturi.O kai pašikat,ar pauostot?

 • Žvalgybos duomenimis tai buvo slaptos drg landsbergio kelionės per Kėdainius ir Jonavą tik jį lydintis pragaro sieros kvapas…

  • šis tipas valstybės lėšomis išlaikomas,tad ar negalėtų valstybė skirt šiek tiek papildomų pinigų lavandų ar konvalijų kvapo imitacijai,kad ši persona ne tiek smirdėtų.

   • Mūsų tėvelio rekomenduoti švedai antai lapoja smirdančius konservus,kurių nerekomenduojama atidaryt žmonių susitelkimo vietose ir nieko,o čia mat pravažiuojančio Nemirtingojo Kaščėjaus smarvės negali pakęst.Ar ne per anksti išpuikote,a,bičiuliai?

    • čia tik pro šalį pravažiavo…Tad kaip tada vilniečiai šį smarsą kenčia? Naujasis Vilniaus meras ,na tas vienos srities profesionalas,juk irgi ne chanel 5 kvepės?Tai ką,nusimato kaimo sodybų pirkimo bumas ir Vilniaus gyventojų nutekėjimas?Taip metro sostinė niekada ir neišsikas…

    • Smirdėjo ir labai stipriai kelias dienas

  • Žvalgybos duomenimis, tu čiulpi Putino bybį už išskirtą komunalkę Zalupinske.

 • Na jeigu jau tokia smarvė buvo ir pažeidimų nerasta… Nors ką čia norėti. Lietuva.

  • Faktų ,,chotj žopoj jieš“,o pažeidimo nėr.Analogijos-Masiulio ,,paskola“,kruliovos Mordos su posijoniniu broileriu už vieną jaurą įsigytas sklypas…

 • Vilnieciai skundziasi kietosiomis dalelemis ir mazuto smarve+ CO2 ir dar konservu senbezdom susmirdusiom is zveryno rajona gerai paduoda stipriai

 • Bėda ta, kad visuomenės sveikata besirūpinančios istaigos neturi kuo matuoti smarvės, kietųjų dalelių kaip ir nėra, bet kai bezdalais smirdi lifosa, arba cukrus išveža ir tarybos nario laukuose pila pūnančias gamybos atliekas arba kai nuo sąvartyno neša smarvę į Paobelę, jų manymu, tai svaikatai nekenkia, gal net kiek naudinga, nes prisotina organizmą visokių mineralų. man pasakykit, žmonės mieli, ar nepakanka specialistų ar apskritai kompetencijos stoka tų įstaigų darbuotojams? o gal sunku pagal vėjo kryptį apvažiuot lifosą ir ten pauostyt? negi pasikeitus krypčiai po pramonės rajoną važinėt smagiau? oreintuokitės pagal kaminų dūmus, nereikia profesorium but, arba jei akli, apčiulpkit pirštą ir iškelkit aukštyn. nebent pirštą čiulpt įpratę kam kitam

  • Kažin su kuo jie matuos taršą dyzelinių ir benzininių mašinų, Kėdainių žiniasklaida apie tai nešneka, tik LIFOSĄ viskuo kaltina.

 • Apgailėtina.
  Neįmanoma būti lauke, kvėpuoti ir teigiama, kad pažeidimo neužfiksuota?! Tai vadinasi matavimo prietaisai neveikia, gal reikia atsinaujinti. Čia net prietaisų nereikia, tiesiog neįmanoma būti lauke, nuodijami žmonės. Ir ne prie Lifosos reiktų matuoti.

 • Čia kacapų vatnykai Kėdainiuose vis dar smirda, kvapas ryškiai nuo jų fufaikių.

 • Kai paleido po prastovos,tai ir užsmirdo nuo taršos atsigavusiems.Truputėlį pakentėkit ir vėl priprasit prie buvusios TVARIOS smarvės.Tarybmečiu būdavo Palangoj, kad kėdainiškiai apgirsdavo nuo švaraus oro,bet pakritę po savo žigulių duslintuvais,kaip mat atsigaudavo.

 • Atvažiavo į svečius kariuomenės draugas iš Dzeržinsko.Na truputį įkalė vyrai ir šeimininkas pasiūlė visiems išsimaudyt choru jo naujoje pirtyje.Kaip nekeista,bet svečias atsisakinėti ėmėsi.Šeimininkas,kadangi jie kaipo ir artimesni nuo kariuomenės laikų,atvirai jo ir paklausė kame priežastis.Tai draugas ir pasakė,kad bijosi kokių tai blogų žinių,nes kiek kartų maudėsi,tiek kartų atsitiko įvairių bėdų.Na jau,na-nepatikėjo pirties savininkas.Tai tada paklausyk,pradėjo svečias.-Nuėjau į pirtį 1979 prieš N.Metus ir prasidėjo karas Afganistane.1986pavasarį prieš gegužės paradą nutariau pasivanoti -žybt Černobylis! O paskutinį kartą nuėjus į pirtį rugpjūtį 1991 metais prasidėjo pučas ir dingo mano fufaikė…Va kodėl bijausi dabar maudytis.Šeimininkas paguodė draugą,nuramino ir išaiškinęs,kad dabar kiti laikai,vistik įkalbėjo jį nueit į jau vėstančią pirtį.Šiam nuėjus ,po kokių penkių minučių pasigirdo klyksmas.Šeimininkas,išsigandęs galimų sąmokslo teorijų ir prietarų pildymosi,puolė link savos pirtelės.O ten gyvas ir sveikas stovi jo svečias šaukdamas RADAU!!!…Pasirodo,benusirenginėdamas jis po maike rado savo fufaikę, ,,dingusią“ 1991 metais pučo Maskvoje metu.

  • Aš tay Urdomoje irgi su fufaike gymeu, y daba dar tą pačę nišioju, vot.

 • Chebra, nesiparinkit, su koncervų sąrašu eina Ona Šulcienė, jin gerą uoslę kvapams turi, dirbo higienos centre

 • O tas eina kazin autobusu parko buves parcialiuotojas senis klimaksinis, cypiantis?

  • Jūs kalbate apie Rimgaudą? Nežinom, pažiūrekit, jau sąrašai yra,

 • Puodais ir petelnėm skalambinama apie demokratiją,o jos,pasirodo,nėra.Na kad ir to vagies Masiulio byla-už rankos su žymėtais (!)pinigais pagautas ir nekaltas.Taip ir su ta smarve.Atsimenu kaip atvykus į chemiją komisijai,stabdydavo mechaninį cechą dėl įrengimų keliamo triukšmo…Taip kad,kėdainiečiai,raminkitės dėl smarvės,kuri buvo,yra ir bus toliau.Visas jėgas ir išmonę dabartės skirkite kovai su Čaikovskiu,Turgenevu ir Dostojevskiu,nes Karą ir Taiką parašęs Tolstojus vien romano pavadinimu išsidavė koks jis Putino bendražygis ir sobutilnykas…

  • Nereikia mums tų kacapų ZZ iš laukinės civilizacijos, kuri tik sugeba viską naikinti, ką civilizuoti žmonės sukūrė. Kuo mažiau žinosime apie jų laukinę kultūrą, tuo visam pasauliui tik bus nuo to geriau .

   • ,nes ten visas jo įkvėpimas ir instrukcijos kokias knygas pirmiau degint reikia.

 • Dar ir siandien siera vanelina.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video