Sekmadienį – Prezidento rinkimai ir referendumas

 Sekmadienį – Prezidento rinkimai ir referendumas

BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Prasidėjo išankstinis balsavimas, kėdainiečių aktyvumas didelis

Jau šį sekmadienį, balandžio 12 dieną, visi neabejingi ir pilietiški žmonės trauks prie balsadėžių – bus sprendžiami du itin svarbūs klausimai – kas gi taps mūsų šalies vadovu dar vienai penkerių metų kadencijai, taip pat vyks ir labai svarbus balsavimas referendume dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo. Tiesa, balsavimo biuletenyje suformuluotas pilietybės išsaugojimo klausimas ne vieną jau privertė gerai pasukti galvą, kaip gi reikia balsuoti ir net privertė piktintis dėl neaiškios klausimo formuluotės.

Rinkėjų aktyvumas iš anksto balsuojant yra didelis

Išankstinis balsavimas vyksta gegužės 7–9 dienomis. Kėdainių rajono savivaldybėje pirmąją išankstinio balsavimo dieną balsavo kone 400 gyventojų, antrosios išankstinio balsavimo dienos rytas buvo žadantis dar daugiau.

„Vakar turėjome 370 balsavusiųjų rinkėjų, o gegužės 8 dienos ryte per pirmąsias dvi valandas jau buvo atėję balsuoti 100 rinkėjų ir vis eina gana gausiai.

Apygardoje yra 38,3 tūkst. rinkėjų, kol kas matome, kad aktyvumas yra tikrai gana didelis“, – trečiadienio rytą sakė Kėdainių rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Gaiva Petrauskienė.

Balsavimas specialiuosiuose punktuose vyks gegužės 8–10 dienomis, o balsavimas namuose vyks gegužės 10–11 dienomis.

Vyriausioji rinkimų komisija  skelbia, kad pirmąją išankstinio balsavimo dieną Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo daugiau kaip 40,6 tūkstančio rinkėjų. Tai yra 1,7 procento nuo bendro visų rinkėjų skaičiaus.

Prieš penkerius metus, 2019-aisiais, vykusiuose Respublikos Prezidento rinkimuose pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsavo beveik 17 tūkst. rinkėjai (rinkėjų aktyvumas – 0,7 proc.).

Pirmąją išankstinio balsavimo dieną aktyviausi buvo Neringos savivaldybės gyventojai. Pasyviausi kol kas – Šalčininkų rajono rinkėjai.

Referendumo biuletenių neatsisako

Atvykę rinkėjai gauna du balsavimo biuletenius – vieną, kuriame gali išreikšti savo valią, kas gi turėtų tapti šalies prezidentu, ir kitą, kuriame gali balsuoti už arba prieš Konstitucijos pataisą, kuri leistų įteisinti dvigubą pilietybę. Tokius pat biuletenius gaus ir visi atėję balsuoti sekmadienį.

Biuletenyje klausiama, ar rinkėjai pritaria siūlomai naujai Konstitucijos 12-ojo straipsnio formuluotei, kuri skamba taip: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką.“

Toks nerišlus sakinys ne vieną privertė susimąstyti, kaip gi čia dabar reikėtų balsuoti. Taip yra todėl, kad norint teisingai ir tiksliai suprasti tokią balsavimo biuletenyje įrašytą straipsnio pataisą, reikia žinoti ir atsiminti, kokia ji yra dabar.

O straipsnis šiuo metu skamba taip: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

G. Petrauskienė sako, kad bent jau išankstiniame balsavime rinkėjai neatsisako imti ir referendumo biuletenio, balsuoja ir, bent kol kas, nesiskundžia nesupratę, ko gi iš jų norima.

„Tikrai ima biuletenius, nebuvo, kad neimtų. Nesulaukėme jokių skundų, pasipiktinimo. Būna vieni apsisprendę, kiti dar pastovi balsavimo kabinoje, pagalvoja“, – sako G. Petrauskienė.

Atvykę rinkėjai gauna du balsavimo biuletenius – vieną, kuriame gali išreikšti savo valią, kas gi turėtų tapti šalies prezidentu, ir kitą, kuriame gali balsuoti už arba prieš Konstitucijos pataisą, kuri leistų įteisinti dvigubą pilietybę. Tokius pat biuletenius gaus ir visi atėję balsuoti sekmadienį.

Aut. past.

Referendumo biuleteniai papiktino

Vis dėlto nors kol kas kraštiečiai nesiskundžia neaiškia referendumo biuletenyje esančia formuluote, Lietuvoje netyla skundai ir abejonės, kodėl gi nebuvo galima rišliai suformuoti sakinio, už ką žmogus iš tiesų balsuoja.

Nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Oželytė savo socialiniame tinkle teigė, kad tokia nerišli formuluotė suponuoja, kad kažkas yra suinteresuotas, jog referendumas žlugtų.

„Šis klausimas nusikalstamai neaiškiai suformuluotas, matyt, siekiant referendumo žlugimo. Todėl ir nuostata, kad dviguba pilietybė neliečia žmonių, kurie turi priešiškų LT šalių pilietybę, niekaip nepažymėtas biuletenyje“, – rašo ji.

Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas Vytautas Sinica taip pat atkreipė dėmesį, kad rinkėjams gali būti sunku suprasti, kaip gi reikia balsuoti, kai viešai buvo kalbama apie dvigubos pilietybės išsaugojimą, o tokių žodžių biuletenyje net nematyti.

„O jūs ar suprantate referendumo formuluotę? Aš visada sakiau, kad formuluotė ne tiek svarbu, nes žmonės šiaip ar taip žino savo principinę poziciją ir pasirinks. Bet kaip pasirinkti, kai nė vienas variantas biuletenyje aiškiai nepasako nei už, nei prieš dvigubą pilietybę? Geras klausimas. Kiek suprantu, tokia situacija pakenks patiems referendumo organizatoriams, juk pagal apklausas yra daugiau palaikančių ir kiekvienas susipainiojęs gali būti prarastas balsas.

Beje, referendumo iniciatoriai kartoja, jog tikisi sprendimo priėmimo. Jeigu taip, jie dideli optimistai ir aš nelabai tikiu, kad nuoširdūs“, – teigia jis.

6 Komentarai

  • tai landsberginės šušaros puls girtis,kad tai jų nuopelnas į Lietuvos piliečių dirbtinį pagausinimą.Daug mūsų vaikų ne be jų pagalbos buvo ,prastai kalbant,tiesiog išvaryti iš namų ,kad netektų jiems badmiriauti,tai jiems tuo pilietybės nepanaikinimu bus uždėta tarsi kokia amžina kontribucija atsidėkojant balsuot už didžiausių parazitų rinkimą valdyt šalį.Asmeniškai ,blogiausiu atveju,koc ir už patį žalimiausią balsuočiau,kad būčiau PRIEŠ bergždžią kumelę.

    • O aš iš nemažai žmonių esu girdėjęs, kad specialiai balsuos už Š, kad bent 5 metams pašalintų nuo įstatymų leidybos ir vykdomosios valdžios reikalų ir būtų mažiau žalos.

      • kad Š.irgi kiaušinių neturi ir tapus prezYdente apsispakajins?

        • visiškom pasimečiau.Nu kaip Š.-su kiaušiniais ar be jų,daba visko gali būti prie naujo elgabetė tikėjimo,ale kad kumela su kiaušais būtų-nigdais nepavierysiu!

        • Na Konstitucija aiškiai padalijusi valdžią, tai matau logiką tose kalbose, kad geriau uždaryti kur mažiausiai žalos galima padaryti.

  • Užpiskiko klapčiukus

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content