Seimas patvirtino elektros ir dujų kainų kompensavimo planą

 Seimas patvirtino elektros ir dujų kainų kompensavimo planą

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

BNS, rinkosaikste.lt inf.

Dalis smarkiai išaugusių elektros ir gamtinių dujų kainų gyventojams ir verslui antrąjį šių metų pusmetį bus kompensuojama iš valstybės biudžeto. Tam bus skirta 570 mln. eurų. Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančių Energetikos, Gamtinių dujų bei Elektros energetikos įstatymų pakeitimus. Paramą gaus visi vartotojai – tiek perkantys elektrą iš visuomeninio, tiek iš nepriklausomų tiekėjų, tiek ir tie, kuriems užtikrinamas garantinis tiekimas. 

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad toks sprendimas yra teisingas. 

„Vyriausybė tiki, kad tai teisingas sprendimas šitomis aplinkybėmis ir dėl to jį pasirengusi ginti. Ir džiaugiuosi, kad Seimas jį patvirtino, – teigė ji Seime per Vyriausybės valandą. – Dėl to, kad Lietuvos bankas ir Valstybės kontrolė nepritarė Vyriausybės siūlymams dėl energetikos kainų stabilizavimo… Ką padarysi – taip jau būna kartais“.

Seimo nario Kęstučio Mažeikos teigimu, nekompensuojant išaugusių kainų, paramos prašytojai užplūstų Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.  

Tačiau jis įsitikinęs, kad paramą reikėjo diferencijuoti, atsižvelgiant į gyventojų pajamas – kompensuoti tik nepasiturintiems, o kitiems nemokėti nieko arba mažiau nei numatyta dabar.

Lietuvos regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis tikino, kad pataisos yra korupcinės, nes kompensacijos bus mokamos ir privačiam verslui.  

Energetikos viceministrė Inga Žilienė anksčiau yra sakiusi, jog didžiausia kompensacijoms skirtų  lėšų dalis – apie 370 mln. eurų – bus skirta dengti visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ skolai. Tuo metu likusi dalis – apie 200 mln. eurų – bus padalinta gamtinių dujų ir elektros tiekėjams, iš jų 165 mln. eurų – tik elektros tiekėjams, įskaitant ir nepriklausomus. 

I. Žilienės teigimu, „labai preliminariais skaičiavimais“, nuo liepos numatoma subsidijuoti elektros tarifą, kad jis būtų ne didesnis negu 23 centai už kilovatvalandę: „Tokiu atveju tarifas, palyginus su šiai dienai nustatyta visuomenine kaina, augtų apie 40 proc.“

Dujų tarifai buitiniams vartotojams taip pat turėtų didėti ne daugiau kaip 40-50 proc.  

Valstybės kontrolė įspėja, kad šios išlaidos didins infliaciją, be to, ji priekaištauja, kad kompensacijos paskirstomos vienodai visiems mokesčių mokėtojams, neatsižvelgiant į tai, kiek ir kokios energijos jie suvartoja, o taip pat nevertinant, ar gaunamos pajamos leistų patiems  apmokėti sąskaitas.

Lietuvos bankas kompensacijas vadina brangiomis ir socialiai mažai teisingomis.  

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video