Sausio 13-oji po 33 metų: vėl dega laužai, kova už laisvę tebesitęsia

 Sausio 13-oji po 33 metų: vėl dega laužai, kova už laisvę tebesitęsia

BNS Luko Balandžio nuotr.

Prieš 33-ejus Sausio 13-ąją sovietinei armijai ir specialiesiems daliniams užimant Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, Televizijos bokštą, žmonės susivienijo ir gynė savo šalį. Tądien žuvo 14 nepriklausomybės gynėjų, dar beveik tūkstantis žmonių buvo sužeista ar kitaip nukentėjo. Apie tai, ko Lietuva pasiekė per savo nepriklausomybę, kalbamės su Kovo 11-osios signataru kraštiečiu Kęstučiu RIMKUMI.

Ir nepriklausomybės siekė susiskaldę

K. Rimkus sako apgailestaujantis, kad nepriklausomybė, kurios siekėme praktiškai vieni, buvo pasiekta vis tiek viduje susiskaldžius. Dabar nepriklausomybės iškovojamas neretai yra laikomas prof. Vytauto Landsbergio nuopelnu, nepaisant to, kad ir tuomet buvo skirtingų politinių pažiūrų žmonės, kurie visi siekė vieno tikslo. Tačiau šalia bendro tikslo jau tuomet buvo ir asmeninės, ir partinės ambicijos.

„Visi norėjo laisvės. Mes iš pradžių visi ėjome į Sąjūdį. Praktiškai ėjo visa Lietuva. Artėjant rinkimams, kovo 11-ajai, buvo galvojama, kad laimės vadinamieji brazauskininkai, o Landsbergis ir jo bičiuliai to išsigando, todėl ėmė niekinti, šmeižti, vadinti juos priešais.

Kęstutis Rimkus akcentuoja, kad 1990 metais visi norėjo laisvės, praktiškai visi ėjo į Sąjūdį – praktiškai ėjo visa Lietuva./Asmeninio archyvo nuotr.

Mes visi pasikeitimų norėjome, bet nubalsavus už nepriklausomybę, jau kitą dieną brazauskininkai tapo nebereikalingi“, – sako K. Rimkus ir priduria, kad dauguma tuomet sprendimus priiminėjo vienašališkai, dėl to buvo neišvengta klaidų.

„Dauguma buvo su Landsbergiu, tai darė ką norėjo, nors padarė labai labai daug klaidų. Važiuodami per Lietuvą matome, kiek uždaryta fermų, sunaikintų gyvulininkystės kompleksų. Juk galėjo žmonės dirbti ten. O šiandien maistą vežamės iš Lenkijos. Tai, manau, čia yra padarytos didelės klaidos.

Ta pati linija ir iki šios dienos eina. Nesantaika vykdoma ir toliau. Anksčiau mus vadino runkeliais, šunauja ir kitaip, dabar vėl girdime „gražius“ epitetus, tik jau kitokius. Man labai gaila, kad dabar ta nesantaika yra tarp partijų ir didžiuliai nesutarimai dėl niekų, vien iš principo, nors susitarti galima“, – sako pašnekovas.

Galima pagalvoti, kad normalu, jog politikoje visada bus prieštaravimų ir nesutarimų, tačiau signataras duoda Estijos pavyzdį – ten taip pat buvo ir partijos skirtingos, ir požiūriai, tačiau laisvės buvo siekiama kartu, vieningai, nemindant vienas kito.

Normalūs žmonės tikrai tų tarybinių laikų nesiilgi. Gal būna, supykę juokais pasako kažką, bet kad ilgėtųsi tų laikų ir tos valdžios – na, tikrai taip nėra.

K. Rimkus

Normalūs žmonės tarybinių laikų nesiilgi

Socialiniai tinklai, išlaisvinę kiekvieno galimybę savo nuomonę reikšti viešai, rodo, kad vis dar yra žmonių, kurie ilgisi tarybinių laikų. Ko iš tiesų jie tuose laikuose ilgisi – savo jaunystės, santvarkos, papročių – kažin ar galima atsakyti.

K. Rimkus sako, kad normalūs žmonės tarybinio laikmečio ir tuometės valdžios tikrai nesiilgi, gal nebent supykę ant valdžios kartais taip burbteli.

„Šiandien dienai sveiki, normalūs žmonės tikrai tų tarybinių laikų nesiilgi. Gal būna, supykę juokais pasako kažką, bet kad ilgėtųsi tų laikų ir tos valdžios – na, tikrai taip nėra.

Kad ir kaip kartais būtų sunku, bet taip gerai, kaip šiuo metu gyvename, mes dar niekada negyvenome“, – sako signataras.

Ekonomika, statybų sektorius, tas pats žemės ūkis – pašnekovo teigimu, visos sritys sparčiai stiebiasi į viršų, atsinaujina, tik žemės ūkis kažkodėl likęs podukros vietoje – jame sąlygos gerėja tiek, kiek patys žemdirbiai stengiasi. Valdžiai ši sritis yra nė perpus tiek neįdomi, kiek turėtų būti.

„Man labai gaila, kad per tuos nepriklausomybės metus neradau, negirdėjau ir nemačiau nė vieno įstatymo, kad nors kiek jis būtų skirtas ūkininkams, kad jų padėtį nors kiek pagerintų.

K. Rimkus

O ar buvo baisu tada, prieš tris dešimtmečius, žengti žingsnį nepriklausomos Lietuvos link, žinant, kad liaupsėmis ir aplodismentais sovietai to tikrai nepasitiks?

„Manau tikrai tos baimės nebuvo. Visiems atsibodo tie nurodymai sovietų valdžios, negalima buvo žingsnio laisvai žengti, į partiją stoti privaloma buvo, klausyt valdžios, garbinti, klausyti, kokias pasakas jie ten šneka, Rusijos priespauda, nesiskaitymas su Lietuva… Viskas buvo atsibodę.

Mes gamindavome labai daug žemės ūkio produktų, o parduotuvėse nebuvo ko nusipirkti. Nors Lietuvos žmonės darbštūs, bet nieko neturėjome. O kas važiuodavo į užsienį, matė, kaip ten viskas yra, ir kiek mūsų šalis nuskurdinta. Norėjome geresnio gyvenimo, ir kelias į jį buvo tik vienas“, – atsimena K. Rimkus.

Laužai už laisvę ir demokratiją dega ir dabar

Paradoksalu, kad praėjus 33 metams sausio 13-osios išvakarėse taip pat dega laužai – tik šį kartą juos degina žemdirbiai./Lietuvos ūkininkų sąjungos nuotr.

Sausio 13-ąją degė laužai, kurie simbolizavo žmonių vienybę, laisvės, pagarbos ir demokratijos troškimą. Paradoksalu, kad praėjus 33 metams sausio 13-osios išvakarėse taip pat dega laužai – tik šį kartą juos degina žemdirbiai. K. Rimkus su sūnumi taip pat ūkininkauja ir sako, kad tragedija yra tai, kas vyksta su žemės ūkiu.

„Man labai gaila, kad per tuos nepriklausomybės metus neradau, negirdėjau ir nemačiau nė vieno įstatymo, kad nors kiek jis būtų skirtas ūkininkams, kad jų padėtį nors kiek pagerintų. Ką ūkininkai patys dideliu darbu susikuria, įstatymais jų padėtį tik blogina.

Visam pasauly ūkininkai yra gerbiami ir mylimi, nes gamina svarbiausią, reikalingiausią dalyką – maistą.

O pas mus jokios pagarbos ūkininkams nėra“, – sako pašnekovas, kuris ir pats dalyvavo protestuose, ir laužus degė.

Labai pašnekovą nuvylė žemės ūkio ministro elgesys, ne ką mažiau – ir policijos pareigūnų elgesys Šilutėje. Neišdavus leidimo, protestui į miestą traktoriais norėję įvažiuoti ūkininkai buvo policijos apstumdyti, iškoneveikti ir net apipurkšti ašarinėmis dujomis.

„Kodėl ūkininkai negali įvažiuoti į miestą?

Policija juos įžūliai stabdė, purškė dujomis – na, nesielgiama šitaip su pavargusiais žmonėmis, net ir policijai tai neleistina“, – įsitikinęs signataras.

O apie dabartinį žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką jo bendravardis sakosi neturintis nė vieno gero žodžio.

„Tai vienas blogiausių ministrų per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį. Jis ūkininkams nieko gero nepadarė ir jais niekada nesidomėjo. Valdžia nesiskaito su žemdirbiais, jų negerbia, niekam jie nereikalingi“, – pyksta ūkininkas ir sako, kad, ko gero, vienintelis iš tiesų kažką dėl ūkininkų ir kaimo žmonių padaręs ministras buvo Vytautas Einoris, kuris dar nuo tarybinių laikų dirbo, buvo išrinktas ir į Seimą.

„Atkuriant Lietuvos nepriklausomybę galvijų turėjome panašiai, kaip šiuo metu turi Danija, Olandija. O dabar jų sumažėjo du trečdaliai, sumažėjo ir kiaulių.

Kiek ūkių dabar užsidaro – juk ne šiaip sau.

Visi įsivaizduoja, kad tie ūkiai pelningi labai, bet juk jie turi paėmę labai dideles paskolas iš bankų. Pliusas tik tas, kad ūkininkai laikomi palankiais banko partneriais, ne sukčiai, ne apgavikai, ir jie tas paskolas gauna“, – sako pašnekovas.

Dabartiniai protestai yra jau paskutinis lašas, nors ūkininkai, sako, vadovaujasi posakiu „iš valdžios ir iš gamtos jokių malonių ir pagalbos nelauk“.

Todėl K. Rimkus sako norintis, kad pagaliau nebebūtų tų dviejų Lietuvų – Kaunas ir Vilnius atskirti nuo visos likusios šalies.

Regionai, kaimai, žemės ūkis – tai yra svarbi, didelė, gerbtina ir dėmesio reikalaujanti ta pati Lietuva, kaip ir didmiesčiai. K. Rimkus sako, kad dabartinis Lietuvos jaunimas labai geras, išprusęs, tad, ko gero, viltis galime dėti į jį. Svarbu tik iš tiesų niekada nepamiršti, dėl ko esame laisvi.

25 Komentarai

  • Rimkus vis pamiršta pasakyti, kad Kovo 11-osios akto jis nepasirašė. Taigi. Abejotina atmintis žmogaus, „pamiršusio“ savo darbus.

    • Veigu čia tiesą kalbi,tai kas su ta signataryste mus klaidina?Ai,ką tik peržiūrėjau signatarų sąrašą.Meluoji tu,nes Kęstutis Rimkus jame yra!

  • Ir puoliau nuo televizoriaus…Drg landsbergis su grybauskaite,,v područku“sėdi!Tai ar ne pasityčiojimas čia iš padėjusių galvas atminties,kai valstybės ,,vadovas“ su komunistine lerva kartu demonstruojasi?Maža jam balkonėlio…

  • „Dauguma buvo su Landsbergiu, tai darė ką norėjo, nors padarė labai labai daug klaidų. Važiuodami per Lietuvą matome, kiek uždaryta fermų, sunaikintų gyvulininkystės kompleksų. Juk galėjo žmonės dirbti ten.“
    Na visiškai nukvakęs signataras. Tai gal Landsbergis ir Latvijoje ir Estijoje fermas ir kompleksus uždarė? Va tokie kaip tas bepročiai Viktorui šikną daugiau laižykite ir Darbo partijai. Šitie tai padarys, kad gyvensit kaip ruskyne greitai.

    • o tu,atleiskit už išsireiškimą,kam gi tu šikną iki dabar vis laižai,a?

      • Įdomu, kodėl šis signataras neišdrįso pasirašyti ant Kovo 11 akto? Ar tik aš nerandu jo parašo? Gal tikėjosi, kad raudoniesiems numalšinus laisvės kovą, nebus ištremtas ar kitaip sulauks budelių malonės?

  • Kad stribvaikiu ir mordoro liubiteliu neliktų anei kvapo

  • „Mes gamindavome labai daug žemės ūkio produktų, o parduotuvėse nebuvo ko nusipirkti. Nors Lietuvos žmonės darbštūs, bet nieko neturėjome. O kas važiuodavo į užsienį, matė, kaip ten viskas yra, ir kiek mūsų šalis nuskurdinta. Norėjome geresnio gyvenimo, ir kelias į jį buvo tik vienas“, – atsimena K. Rimkus.“

    Nesąmonė!!!
    Signatarui tuomet labai patikdavo į blizgučius suviniotas su begalybę EEEEE užsienietiškas jovalas?

    Tarybiniais laikais nei vienas žmogus nesirausė šiukšlių dėžėse, ieškodamas maisto atliekų, ir su ištiesta ranka nestovėjo prie parduotuvių, kaip dabar stovi masiškai, atseit pertekliaus laikotarpiu.
    Žmonių šaldytuvai visada būdavo prikrauti maisto ir per šventes stalai lūždavo nuo maisto.
    Taip, parduotuvėse maistas greitai išgaruodavo, nes žmonės turėjo pinigų ir buvo stipri perkamoji galia bei pigus produktai.
    Bet dar buvo turgus, kur stovėjo ištisi paviljonai su mėsa, pieno produktais ir duonos gaminiais.
    Buvo stiprūs individualūs kaimo darbštuoliai, kurie realizuodavo maistą turguje, o gyventojams net atveždavo į namus.
    Susitarus su draugais, iš kaimo darbštuolio užaugintą ir išdorotą visą gyvuliuką mes nupirkdavome ir pasidalindavome.
    Kaimo darbščios moterys nenugriebtą pieną atveždavo prie mūsų namų, kur net susidarydavo pastovių pirkėjų eilutės.
    Maistas buvo šviežias, sveikas ir kokybiškas!

    Žmonės, kurie gyveno tarybiniu laikotarpiu, kad ilgėtųsi tų laikų – na, tikrai taip yra.!

    Tik nauja karta, išaugusi per tuos 30 metų, nežino, kaip gyveno jų tėvai ir negali palyginti, koks garantuotas ir saugus jaunimui buvo gyvenimas!
    Mokslas buvo nemokamas, simbolinis mokestis už bendrabutį, stipendijos.
    Užbaigus mokslus jaunų specialistų jau laukdavo darbo vieta ir paskirtas gyvenamasis būstas.
    Todėl bent mūsų kartai nemeluok, nes taip biauriai, kaip šiuo metu gyvename, mes dar niekada negyvenome!
    Kuomet mūsų vaikus ir anūkus jau tvirkina, žaloja ir galų gale pražudys jų gyvenimus LGBT propaganda, pradedant nuo seimo iki darželių ir mokyklų!
    Ir kokia bus jų ateitis, kai kalama vaikams į galvas pederastija, lyties keitimas, iškrypėliškas gyvenimas?

    • Vatnykams čia šlovinatiems tarybinius laikus labai smagu SSSR laikais už talonus būdavo net degtinę pirkti. Ilgisi tų laikų jie. Tokie ir pas Vyktorą už minimumą vokeliuose pachalino ir džiaugėsi kaip tas tyčiojasi tiek iš jų pačių ir Lietuvos. Debilai…

      • Mėnesį laiko mus laikė technikos ,,parodoje“ Pamaskvėje.Ten šnapso nusipirkt jokių šansų nebuvo,tai važiodavome į tokį miesteliuką, kur mums, ,,inostrancams“ ,be eilės konjaką parduodavo.

  • Laižiau Pauliui ir laižyaiu, nes esu baigęs tik kolegiją, noriu į valdžia prasimušti. Mano boba labai riebi.

  • Kadangi tankiai tekdavo važinėt į rusyną,tai kavą,lietuviškas ! dešras veždavausi iš Maskvos kaip dabar lietuviai perkasi produktus Lenkijoje.Karvienos,nemaišykit ją vadindami jautiena,Lietuvoje buvo davaliai,bet ją mažai kas pirkdavo.Kumpiai ir kitos vertingos dalys buvo pardavėjų rankose,tai mums belikdavo siūlyt tešmenis ir kanopas.Egzotiniai vaisiai tik per šventes,jei kojos atlaikydavo nežmonišką stovėjimą eilėje.Kas turėjo blatą,tas tuolaik ir gyveno viskuo apsirūpinęs.Tada tik nelabai ir galėjai atvirai žarstyti savo turimų kapitalų,nes viskas buvo sekama.Tiesa,dabar irgi VMI su bankais rankas sukišę į tavo kišenę…O visą tiesą pasakius,tai visos valdžios vienodos kaip ir tie velniai patinai pragare verdantys smalą.Brežnevą liaupsino,o tam numirus,sutrypė kaip nužįstą konzarą.Tas pats,matysit, bus ir su drg landsbergiu.

  • Mačiau šimtus tūkstančių žmonių, rankomis susikibusiu Baltijos kelyje, mačiau sausio 13 aja susirinkusias tautiečių minias, kurie nepabūgo net atvažiavus sovietų Btr. Bet kur tos minios žmonių, kurios gintų sovhoza.? Nemačiau jų nei rasiejoj nei Lietuvoj…

    • kaip ginsi landsberginę kliką kirdyk,neduok Dieve, valandai atėjus.

    • todėl, kad patikėje tokiais kaip tu, galvojo, kad iš pederastiškų vakarų atskris kepti karveliai tiesiai į burną, dirbti nereikės, juk ten net nedirbantiems tokias pašalpas moka!
      Dauguma patikėjo, kad sugriovę buvusį „blogą gyvenimą“, iš karto pateksime į rojų ir ten nereikės nei dirbti nei mokytis, bet vistiek būsime turtingi ir laimingi!
      O tuo pasinaudojo tokie kaip lanzbergio pakalikai.
      Juk istorija mokina, kaip pakelti mases ir jomis pasinaudoti!
      Daug pavyzdžių ir šiuo metu vyksta pasaulyje, tokie kaip surengti „maidaną“ bet kokioje vakstybėje ir pakeisti valdžią.
      Ir pas mus visus tuos 30 m. lanzbergio pakalikai „ant arklio“ valdžioje, ir diktuoja mums ką mes galime bei privalome daryti ir ko negalime!
      Ilgai trūko ta euforija!
      Ir tik dabar žmonės pradeda suprasti į ką pavirto jų vaikų gyvenimas, kurie išaugo per tuos metus ir neturi galymybių palyginti su tuo kas buvo ir kas dabar atimta iš jų.
      O jau dabar pagyvenę, suprasdami ką pridarė tuo laiku – bijo ir tyli!

    • Nauji propagandonai tokias plokšteles apie švedišką rojų paleido, kad aborigenai nutarė pamatyt jį. O čia dar ir kolchozų šiferį dykai leido pasiimti…

  • Čia Rinkoje yra vienas etatinis rusas dalbajobas, kuris pastoviai rašo komentarus kaip prie tarybų valdžios buvo gerai gyventi. Tokie kaip jis Rusijoje varo kariauti į Ukrainą ir greitai virsta patrankų mėsa. Kodėl? Todėl, kad jie visi smegenų neturi ir neturės, užzombinti televizoriaus, atilikę nuo civilizacijos šviesmečiais. Seniau vergavo carui, po to komunistams, o dabar banditams.

    • O tu esi tikras subingalvis lietuvis?
      Siūlyčiau pasiknysti po savo genealoginį medį, surasi įdomių savo protėvių!

    • gauni pensiją,batoną nusiperki ir ko čia tau kištis į kalbas?Ne tave gi siųs į Ukrainą padmogai su rusais kariaut Broilerio nežinia koks susitarimas su ,,Kas prajuokins komiką?“.O juokingiausia, kai pačiai megzta berete užspaustos smegenys dar suriktuoja tuos pakvarksėjimus apie ,kaip išsireiški,dalbajobus…

  • To
    tam melagiui , kuris svetimu vardu bezda sakau: (to Edvinas iš Labūnavos says::
    Vuon ,brude, iš Lietuvos. Tu ne tik sau, bet ir savo vaikam kryžių uždėjai tyčiodamasis iš žmonių. Ir dar tokią dieną. Brudų brudas esi.Taškas.

  • Pritariu Nerijui. KREIPIUOSI Į Rinkos aikštės portą išsiaiškinti tikrąjį vardą „Edvinas iš Labūnavos“ ir viešai paskelbti. Apmokėsime išlaidas, kad tokius visi žinotų. Juk tai iš mūsų bendruomenės mėšlas dvokia.

    • Žiurėkit,kad bambos neatsirištu.Žmogus rašo,ka galvoja.Kiejvienas turi savo nuomone.

  • Homosovietikus pasiilgo tu laiku, kai nuolankiems klapciukams būdavo skiriami talonai skalbimo mašinoms, televizoriams ar baldams. Gajus tas vergo sindromas

    • Tokie gyvenime visiems pavydi, kad tik tie negyventų geriau už juos, nes pagal juos visiems turi užtekti kaulo kurį caras numeta. Tokie visi ir pas Viktorą už vokelius, už minimumą pluša, jokio skirtumo. Vergo sindromas genuose per kartų kartas išlikęs.

  • Nerimsta varo ant partiečiu?

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video