Rinkėjo atmintinė: kas, kur ir kada gali balsuoti?

 Rinkėjo atmintinė: kas, kur ir kada gali balsuoti?

Išankstiniai balsavimai vyks Kėdainių rajono savivaldybės pastate vasario 28 dieną, taip pat kovo 1 ir kovo 2 dienomis nuo 7 iki 20 valandos./BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Jau visai netrukus – kovo 5 ir kovo 19 dieną – vyks savivaldos rinkimai. Kėdainiečiai savo balsus atiduos rinkdami vieną iš septynių savo kandidatūras iškėlusių merų bei rinks naujos rajono tarybos narius – taip pat iš septynių partijų, iškėlusių kandidatus.

Išankstiniai balsavimai – tik savivaldybėje

Kėdainių rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Gaiva Petrauskienė primena gyventojams, kad išankstiniai balsavimai vyks vasario 28 dieną, taip pat kovo 1 ir kovo 2 dienomis nuo 7 iki 20 valandos.

„Išankstinis balsavimas vyks savivaldybės administracijos pastate. Seniūnijose jokių išankstinio balsavimo punktų nebus.

Kiek man žinoma, didesni rajonai yra numatę keletą išankstinio balsavimo vietų, tačiau taip paprastai daro tik didmiesčiai, kur išankstinio balsavimo metu balsuoti norą išreiškia gerokai didesnis skaičius žmonių“, – sakė komisijos pirmininkė.

Balsuoti gali ir kituose miestuose

Kėdainių rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Gaiva Petrauskienė pasidžiaugė, kad rinkimų pažeidimų nors ir yra fiksuota, tačiau jie
smulkūs./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jeigu asmuo registruotas Kėdainiuose, bet gyvena kitame mieste, balsuoti išankstiniame balsavime jis gali tame mieste, kuriame gyvena.

„Išankstinio balsavimo metu turimi visos Lietuvos balsavimo biuleteniai. Dėl to kraštiečiai tikrai galės balsuoti už Kėdainių rajono savivaldybės merus ir tarybos narius net ir kitame mieste, kuriame gyvena“, – sakė G. Petrauskienė.

Vis dėlto tokia galimybė gyventojams suteikiama tik išankstinio balsavimo metu. Kovo 5 dieną, tarkime, Vilniuje gyvenantis kėdainietis už savo krašto politikus balsuoti nebegalės.

Svarbi deklaracijos data

Sausio 4 diena yra nemažai lemianti šiųmečiuose rinkimuose.

Gyventojai turi būti deklaravę savo gyvenamąją vietą savivaldybėje iki sausio 4 dienos. Jau po šios datos Kėdainiuose savo gyvenamąją vietą deklaravęs asmuo balsuoti už kandidatus į Kėdainių merus ar rajono tarybą negalės – jam balsuoti bus suteikta teisė už to regiono, kuriame jis buvo registruotas, politikus.

„Manau, kad gali būti nepatenkintų žmonių, tačiau tokie yra įstatymai ir nieko pakeisti čia jau negalima“, – sakė G. Petrauskienė.

Balsavimo namuose teisę turi visi 70 metų sulaukę asmenys. Balsavimas namuose vyks kovo 3–kovo 4 dienomis.

Aut. past.

Balsavimas vyks ir namuose, ir specialiuose punktuose

Kaip ir kiekvienais rinkimais, taip ir dabar balsuoti bus galima ir specialiuosiuose balsavimo punktuose, ir namuose.

Specialiaisiais balsavimo punktais laikomos gydymo, įkalinimo įstaigos, globos namai. Kovo 1–kovo 3 dienomis vyks balsavimas šiose vietose.

Balsavimo namuose teisę turi visi 70 metų sulaukę asmenys. Balsavimas namuose vyks kovo 3–kovo 4 dienomis.

„Šiuo metu kaip tik nešiojami pranešimai. Rinkimų apylinkės nariai turi sąrašus, kurie žmonės turi teisę balsuoti namuose. Paprastai jie užeina į namus, paklausia, ar asmuo balsuos namuose, ar eis į balsavimo punktą.

Asmeniui pareiškus norą balsuoti namuose, rinkimų komisijos narys jam duoda užpildyti prašymą. Rinkimų dieną pas tokį asmenį ateina du rinkimų komisijos nariai su dar pora stebėtojų ir priima balsavimą“, – informavo G. Petrauskienė.

Pašnekovė primena, kad rinkimų komisijos nariai turi pažymėjimus: narių pažymėjimai žalios spalvos, stebėtojų pažymėjimai rausvos spalvos. Pažymėjimas parodomas, jei to paprašo rinkėjas.

Gyventojas pats gali nuspręsti, ar stebėtojus įleisti, ar ne. Du komisijos nariai balsavime dalyvauti privalo, tačiau stebėtojai gali luktelėti ir už durų, jei gyventojas nenori jų įsileisti.

„Būna visokių situacijų, tarkime, asmuo, balsuojantis namuose, negali pats užpildyti balsavimo biuletenio. Svarbu yra, kad jis išreikštų savo balsavimo pasirinkimą kartu esančiam giminaičiui, socialiniam darbuotojui – asmeniui, kuris jį prižiūri – ir tada tas asmuo už jį biuletenyje gali pažymėti pasirinkimą.

Žinoma, jei asmuo yra tokios būklės, kad negali nei pats balsuoti, nei išreikšti savo valios, niekas kitas už jį pildyti balsavimo biuletenio negali“, – kalbėjo G. Petrauskienė ir pridūrė, kad visuomet reikia vadovautis protingumo kriterijais, mat ne visas gyvenimiškas situacijas įstatymuose ir nuostatuose įmanoma aprašyti.

Specialiaisiais balsavimo punktais laikomos gydymo, įkalinimo įstaigos, globos namai. Kovo 1–kovo 3 dienomis vyks balsavimas šiose vietose.

Aut. past.

Gyvena vienur, balsuoti gali kitur

Kėdainių rajono savivaldybės gyventojai, kurie yra deklaruoti vienoje seniūnijoje, o faktiškai gyvena kitoje seniūnijoje, turi šiokių tokių balsavimą lengvinančių išlygų.

„Tarkime, Kėdainių mieste registruotas kraštietis, kuris gyvena Truskavoje, nori rinkimų dieną balsuoti Truskavoje – tiesiog, kad jam nereikėtų važiuoti į Kėdainius. Jis gali, paskambinęs apylinkės pirmininkui, pasakyti, kad nori balsuoti būtent Truskavoje.

Tokiu atveju asmuo gali būti perkeltas į būtent Truskavos apylinkės rinkėjų sąrašus“, – sakė komisijos pirmininkė.

Tiesa, mažiau pilietiškumo išraiškos galimybių turi tie, kurie iš Lietuvos išvyko ir gyvena užsienyje.

„Deklaravęs išvykimą į užsienį rinkėjas, neturintis deklaracijos Lietuvoje, nepateks į jokius rinkėjų sąrašus.

Tiesa, grįžę į Lietuvą jie gali būti įtraukti į rinkėjų sąrašus, bet tik tada, jei iki sausio 4 dienos spėjo deklaruoti savo gyvenamąją vietą Lietuvoje“, – sakė G. Petrauskienė.

Gyventojas pats gali nuspręsti, ar stebėtojus įleisti, ar ne. Du komisijos nariai balsavime dalyvauti privalo, tačiau stebėtojai gali luktelėti ir už durų, jei gyventojas nenori jų įsileisti.

G. Petrauskienė

Rinkimų kampanijos pažeidimų yra, bet nedidelių

G. Petrauskienė pasidžiaugė, kad rinkimų pažeidimų nors ir yra fiksuota, tačiau jie smulkūs.

„Kol kas nėra taip, kad viskas vyktų idealiai, bet tikrai kandidatai, galiu pasakyti, pasiruošę rinkimams.

Partijos tvarkingai viską pasižymi, jei kur plakatą kokį kabina, turi suderintus įkainius.

Tarpinėje ataskaitoje mūsų stebėsenos grupė jau yra įkėlusi daugiau kaip šimtą pažeidimų, tačiau kažkokių didelių pažeidimų tikrai tarp jų nėra.

Nei patys nepastebėjome, nei skundų gauname“, – sakė rinkimų komisijos pirmininkė. Ji pridūrė, kad politikai pamokas išmoko ir, reikia viltis, viskas ir toliau bus gerai.

Balsuotojų skaičius kinta

Kėdainių rajono savivaldybėje, vasario 22 dienos duomenimis, balsavimo teisę turėjo 39 392 asmenys.

„Šis skaičius labai greitai kinta, mažėja. Buvo, kad per dieną vienoje apylinkėje balsuoti galinčių asmenų skaičius sumažėjo 7.

Dėl to rinkimų dieną šis bendras skaičius tikrai bus mažesnis“, – sakė pašnekovė.

10 Komentarai

 • Balsuosm visi uz Pauliu Aukstikalni!

  • Nors vienas išsilavinęs žmogus.

  • As esu pacukas juodas

  • Nejuokinkit voveraičių miške 🤣🤣🤣

 • Uztenka vieno auksto ir grazaus, kitas nereikalingas .

 • Nieko verti kandidatai visiškai …

 • Agurkych vienas iš nedaugelio Europarlamente ne pasmerkė rasiejos agresijos prieš Ukraina. Tai ruZu partija, kurios veikla nukreipta prieš vakarus

  • Paklausk ka myli konservai susmirde ir liberalai? Vieni vaikus, kiti viskio bonkes paskolytes

 • ir suzinosite del ko jo giminaiti is Ispanijos urnoje pargabeno. lai nevaidina sventuoliu

 • O nebuvo reitingavimui laukelių ar aš tik nemačiau?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video