Remonto daugiabutyje kasdienybė: šiukšlės lekia lauk pro langą ir viskas čia gerai

 Remonto daugiabutyje kasdienybė: šiukšlės lekia lauk pro langą ir viskas čia gerai

Kėdainietė Lina sako, kad ją labai nuvylė institucijų požiūris: svarbu galiausiai išsimesti šiukšles, tačiau tai, kaip jų atskiratoma, nieko nedomina/ Skaitytojos nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Įprastai buityje susidarančiomis atliekomis žmonės atsikrato gana civilizuotai. Paprastai atliekos, supakuotos į maišelį, būna padoriai išnešamos rankose ir išmetamos į konteinerį. Tačiau kai kalba pasisuka apie remontą ir jo metu atsirandančias šiukšles, panašu, kad mesti jas pro langą tiesiai ant žemės – anoks nusikaltimas. Ir, pasirodo, tai yra visiškai įprasta praktika.

Visą dieną

Į „Rinkos aikštę“ kreipėsi kraštietė Lina, kuri pasakojo apie savo patirtį su remontą daugiabutyje darančiais kaimynais ir pas juos dirbančiais darbininkais. 

Moteris sako, kad ketvirtame namo aukšte remontas vyksta jau kurį laiką ir beveik visi kaimynai į nepatogumus žvelgia geranoriškai ir kantriai laukia darbų pabaigos. Ir ji pati sako niekuomet nesiskundusi, jokių komentarų nesakiusi ir apskritai tų kaimynų nemačiusi, mat gyvena dviem aukštais žemiau. Tačiau po to, kai kaimynų bute keičiant langus jų dalys visą dieną lėkė iš ketvirto aukšto žemyn, besitrankydamos į palanges ir įlėkė net į balkoną, moteriai trūko kantrybė.

Skaitytojos nuotr.

„Tiesiog įdomu – ar galima mesti šiukšles tiesiog taip, pro langą? Ar tikrai šiais laikais nei statybų erdvės aptverti nebereikia, nei kaimynams minimalios pagarbos turėti?

Iš ketvirto aukšto visą dieną nuo paties ryto buvo pro langus mėtomi medienos gabalai, lentos, skardos. Kai šiukšlės ėmė kristi ir į mano balkoną, galiausiai neapsikentusi užlipau iki remontuojamo buto ir pasakiau darbuotojams, kad mano manymu, jų darbo metodai yra tikrai netinkami. Šie tik nusijuokė ir atšovė, kad taip daro visada. 

Bandžiau kreiptis į buto savininko giminaitę, mat būsto savininkas užsienyje, klausiau, kas per įmonė dirba – norėjau kreiptis tiesiai į įmonės vadovus. Tačiau moteris mane užsipuolė ir apkaltino, esą aš amžinai jais nepatenkinta ir kviečiu policiją be reikalo. Bet tai yra netiesa, apskritai tai buvo mano pirmas kontaktas su šiais kaimynais“, – ėmė pasakoti Lina ir pridūrė mananti, kad ją galėjo sumaišyti su kita kaimyne, gyvenančia trečiame aukšte. Kad ši kaimynė yra labai nepatenkinta virš jos gyvenančiais remontuojamo būsto savininkais, Lina teigia žinojusi, tačiau į jų barnius nesikišusi ir su nė vienu iš jų nebendravusi.

„Buto savininko giminaitė net neišsiaiškino su kuo kalba, iškart pakėlė balsą, pradėjo mane kaltinti nebūtais dalykais, galiausiai liepė nesikišti ir tuo pokalbis baigėsi“, – sako kėdainietė. 

Tiesiog įdomu – ar galima mesti šiukšles tiesiog taip, pro langą? Šiais laikais nei statybų erdvės aptverti nebereikia, nei kaimynams minimalios pagarbos turėti?

kėdainietė Lina

Kreipėsi į savivaldybę

Negalėdama išsiaiškinti su kaimyne bei negavusi informacijos kas per įmonė dirba bute, moteris nusprendė kreiptis į savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių.

„Jie atvyko gana greitai. Apžiūrėjo, pastovėjo, pajuokavo ir išvyko. Aš gavau informaciją, kad jie darbų vykdytojus įspėjo susirinkti šiukšles ir tiek. 

Tai žinot faktas toks: aš tingiu nešti šiukšles, ir galiu jas išmesti pro langą. Ir čia nieko tokio, jei paskui tas šiukšles susirinksiu. Sunku tuo net patikėti“, – guodėsi Lina. 

Ji pridūrė, kad šiukšles darbininkai pro langą mėtė nuo 9 ryto iki 17 vakaro, keliems stambiems medžio gabalams krentant kliudžius palangę, buvo išgąsdintas jos darželinukas vaikas. 

Maža to, nors įmonės darbuotojai šiukšles vėliau susirinko, visgi ant žolės liko daug smulkesnių dažyto medžio gabalų.

Nors įmonė, baigusi darbus bute, šiukšles susirinko, apačioje liko nemažai smulkių dažytos medienos gabaliukų/ Skaitytojos nuotr.

Teigė, kad informavo

„Rinkos aikštė“ kreipėsi į savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių. Šio skyriaus specialistai paaiškino, kad iš tiesų tokį pranešimą gavo, o apie situaciją informavo atsakingus įmonės asmenis.

„Viešosios tvarkos skyriaus specialistai gavo  gyventojos telefoninį pranešimą dėl minėto atvejo. Nedelsdami išvyko patikslinti aplinkybes. 

Atvykę rado darbuotojus, kurie keitė buto langus.  Darbuotojai buvo įspėti.  Jie paaiškino, kad imasi visų saugumo priemonių. Vienas iš jų buvo apačioje, o kiti saugiai išmetė statybines atliekas, kurias, baigę darbą, sutvarkė. 

Apie pranešimą buvo informuotas langų keitimo įmonės atsakingas asmuo“, – teigė skyriaus vedėja Danutė Mykolaitienė.

Tiesa, kokį asmenį jie informavo, nuspėti sunku, mat nei įmonės vadovas, nei Kėdainių skyriaus vedėja apie šį atvejį, paskambinus žurnalistams, beveik nieko nežinojo. 

Siūlėsi sutvarkyti? 

„Rinkos aikštei“ susisiekus su bute remontą vykdžiusios įmonės vadovu, šis sakė tikrai nieko nežinantis ir pasiūlė kreiptis į Kėdainių filialo vadovę. Susisiekus su ja paaiškėjo, kad ir ji disponavo kuklia informacija, kurią gavo iš paties buto savininko. Vėliau pasitikslinusi su darbininkais bei įmonės vadovu, įmonės atstovė pateikė savo įvykių versiją. 

„Iš būsto šeimininko kiek žinau, buvo nuolat konfliktai su ta moterimi, buvo kviesta policija ne kartą. Mus įspėjo, kad darbuotojai nenustebtų, kad gali ateiti, įsibrauti į butą. 

Pas moterį į balkoną įkrito linoleumo atplaiša. Pas ją nuėjo meistrai, pasisiūlė sutvarkyti viską, ji, aišku, atsisakė. Tada atvažiavo viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, nerado pažeidimų ir įpareigojo šiukšles susitvarkyti, tą mes ir padarėme. 

Tokia praktika yra – apačioje stovi vienas žmogus ir prižiūri teritoriją, jei nėra kaip šiukšlių išnešti per laiptinę. 

Jokių taisyklių nepažeidėme, šiukšles susirinko, viską sutvarkė“, – sakė įmonės atstovė Loreta Ardavičienė. 

Skaitytojos nutotr.

Vis dėlto kraštietė Lina tikina, kad pas ją patys darbuotojai tikrai neatėjo ir jokios pagalbos nesiūlė. 

Pas moterį į balkoną įkrito linoleumo atplaiša. Pas ją nuėjo meistrai, pasisiūlė sutvarkyti viską, ji, aišku, atsisakė. Tada atvažiavo viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, nerado pažeidimų ir įpareigojo šiukšles susitvarkyti, tą mes ir padarėme.

Loreta Ardavičienė

Skirs nuobaudą

Nepaisant to, kad įmonė tikina, jog nieko blogo nepadarė ir tvarkos nepažeidė, įmonės vadovas liepė darbuotojams parašyti pasiaiškinimą. 

„Darbuotojams skirta parašyti pasiaiškinimus, įmonės vadovas skirs jiems nuobaudą. 

Pasiaiškinime jie rašė, kad metalinę konstrukciją nuleido pro langą pririštą virvėmis, nes pro laiptinę jos išnešti nebuvo įmanoma, ji netilpo. Porą medinių balkių taip, išmetė, bet teritorija apačioje buvo aptverta, apačioje žmogus stovėjo, viską stebėjo. 

Nieko mes ten blogo iš tikrųjų nepadarėme, bet kadangi viskas iki tiek eina, imamės atitinkamų priemonių. 

Tikrai piktybiškai nieko nedarome, paprastai klientai mus ir mūsų darbuotojus pagiria“, – kalbėjo įmonės filialo Kėdainiuose vadovė. 

Vis dėlto redakcijai atsiųstose namo gyventojos nuotraukose matoma, kad teritorija nebuvo aptverta. Jokio darbuotojo, kuris stovėtų apačioje ir stebėtų situaciją, taip pat nuotraukose nematyti. O ir šiukšlių krūvoje yra daugiau nei viena metalinė konstrukcija ar medinis balkis. 

Įmonės filialo Kėdainiuose atstovė teigė, kad darbuotojai nieko blogo nepadarė, mesdami atliekas pro langą. Vis dėlto aptvertos teritorijos ar stebinčio asmens, apie ką kalbėjo įmonės atstovė, atsiųstose nuotraukose nematyti/ Skaitytojos nuotr.

Specialistų komentarai

Vis dėlto statybos ir aplinkos apsaugos sektoriaus specialistai, paklausti apie tokią situaciją, atsakydami leido suprasti, kad jokio nusikaltimo įmonė išties nepadarė. Nei aplinkosauga, nei statybų ar darbo inspekcija jokio pažeidimo tokioje šiukšlių mėtymo pro langą praktikoje nematė, nors ir teigė, kad atliekomis atsikratyti reikia saugiai. 

„Jei veiklą vykdanti įmonė nesutvarko statybinių atliekų, tuomet jai gresia administracinė atsakomybė, priklausomai nuo atliekų kiekio ir atliekų pavojingumo. 

Visgi kol vykdomi renovacijos darbai, įmonė gali atliekas kaupti pagal teisės aktuose numatytus reikalavimus“, – teigė Aplinkos apsaugos departamento komunikacijos skyrius. 

„Statybinės atliekos atliekant griovimo/ardymo darbus turi būti šalinamos saugiais (tiek žmonių, tiek ir gamtos aspektu būdais) būdais. 

Pastebėjus, kad statybinės atliekos šalinamos nesaugiai ir gali kelti grėsmę darbuoto sveikatai ar gyvybei, galima kreiptis į VDI, o dėl galimo gamtos užteršimo į AM VTPSI ar AAD“, – teigiama Valstybinės darbo inspekcijos atsakyme. 

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija  teigė, kad daugiabučio namo kiemas yra vieša vieta, tad pažeidimai joje yra savivaldybių Viešosios tvarkos skyrių jurisdikcijoje. 

„Vietos savivaldos įstatymu įtvirtinta, jog savivaldybių administracijos turi užtikrinti švarą ir tvarką viešose vietose, taip pat jos užtikrina sanitarijos ir higienos taisyklių tvirtinimą ir jų laikymosi kontrolės organizavimą.

Todėl dėl metamų šiukšlių per daugiabučio langus ar balkonus reikėtų kreiptis į savivaldybės administraciją“. 

2 Komentarai

  • Nemanau nieko blogo jei žmogus išmetė per balkoną ir sutvarkė paskui aplinką. Kartais esi priverstas taip daryti dėl laiptinės švaros, sienų saugumo ir t.t

  • Kur žiūri bendrijos pirmininkas? Panašu, kad tik švaisto bendrijos lėšas nereikalingiems dalykams. Kaip va pirmasis pasirinko elektros tiekėją, nors terminas buvo dar visi metai į priekį. Dabar gyventojai moka už elektrą brangiau. Ot koks spartuolis, o va kaimiškų bėdų spręsti neskuba

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video