Raminta Popovienė: Suvaldyti maisto kainų augimą. Misija įmanoma

 Raminta Popovienė: Suvaldyti maisto kainų augimą. Misija įmanoma

Raminta Popovienė.

Dvigubai pabrangusi duona ir smukusi žmonių perkamoji galia. 10 eurų, už kuriuos dar palyginti neseniai prekybos centre galėjai prisikrauti pilną krepšelį maisto produktų, ir tie patys 10 eurų, už kuriuos nusipirksi mažiau nei pusę to, ką galėjai prieš kelerius metus. Tokia realybė, kurią Lietuvoje drastiškai ir nevaldomai kylant maisto kainoms patiriame kiekvienas.

Viena iš man puikiai pažįstamų sričių yra maitinimas ugdymo įstaigose. Ir nors mes Kauno rajono savivaldybėje, siekdami vaikus maitinti kuo sveikiau bei kokybiškiau, pirmieji Lietuvoje ėmėme taikyti tokius pažangius dalykus kaip švediško stalo principas (dabar iš mūsų atvykstama semtis patirties), vis dėlto negalime išvengti visuotinių procesų, verčiančių savivaldybes sukti galvas, kaip tilpti į moksleivio maitinimui numatytą sumą, apgraužtą infliacijos. Panašūs galvosūkiai sprendžiami daugelyje šeimų.

Prekybininkai ir valdžios atstovai tikina, kad maisto kainų kilimas yra neišvengiamas ir tiesiog teks su tuo susitaikyti. Tačiau aš pritariu partijos, kuriai atstovauju, – Lietuvos socialdemokratų nuostatai, kad maisto produktų kainų kilimas gali ir turi būti pažabotas. Tam tereikia principinių sprendimų:

1. Sumažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) būtiniausioms prekėms

Būtiniausių prekių krepšelio kaina iš karto sumažėtų. Tik trijose ES šalyse nėra lengvatinio PVM maistui, tai yra, beveik visos ES šalys rūpinasi, kad būtiniausios prekės būtų pigesnės ir netaptų prabangos prekėmis. Šiuo pavyzdžiu turėtų sekti ir Lietuva.

2. Pareikalauti prekybininkų sumažinti kainas

Tai – Kanados pavyzdys, kai po parlamentinio tyrimo premjeras pasakė prekybos tinklų atstovams: jeigu nepateiksite kainų mažinimo plano, mes jums didinsime mokesčius.

3. Lietuvoje sukurti Maisto tarybą, kuri padėtų sustiprinti tiekimo grandines ir sumažinti kainas

Prancūzijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, JAV Maisto tarybos prisideda prie skaidrumo maisto rinkoje stiprinimo. Maisto tarybose dalyvauja akademikai, ūkininkai, perdirbėjai, mažmenininkai – visos interesų grupės, kurių sprendimai gali nulemti sveiko ir kokybiško maisto prieinamumą gyventojams.

4. Pažaboti „nematomą“ maisto prekių brangimą

Turbūt nėra nepastebinčių, kad vis daugiau maisto produktų pakuočių darosi mažesnės, nors prekės kaina išlieka ta pati. Tai ekonomistai vadina „nematomu“ brangimu. Teisingumo ministerija galėtų įpareigoti gamintojus žymėti prekes, kurios staiga sumažėjo, nors kaina liko ta pati.

5. Užtikrinti teisingą konkurenciją tarp gamintojų – tai leistų vartotojui gauti prekę pigiau

Vyriausybė ir jos institucijos privalo tinkamai prižiūrėti, kad būtų užtikrinta teisinga konkurencija ir vartotojų interesų apsauga. Pavyzdžiui, jeigu iš lentynų ir iš rinkos stumiami smulkesni tiekėjai, tai neteisinga. Jeigu tiekėjai moka prekybos tinklams „lentynos mokestį“, ir dėl to didina kainas pirkėjams – tai neteisinga. Visa tai mūsų institucijos turi prižiūrėti kur kas griežčiau.

Neabejoju, kad Lietuva gali įgyvendinti šį Socialdemokratų programoje siūlomą planą ir pažaboti maisto kainų augimą. 

Raminta Popovienė  – Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatė 2024 m. Seimo rinkimuose. Balsuoti už Ramintą galima visoje Lietuvoje.  Balsavimo biuletenyje  LSDP sąraše į reitingavimo langelį reikia įrašyti 15 numerį.

https://www.ramintapopoviene.lt/

Politinė reklama bus apmokėta iš Ramintos Popovienės PK sąskaitos. Užs. Nr. 35

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video