Rajono politikai nuo liepos gaus atlyginimus – maždaug po 750 eurų

 Rajono politikai nuo liepos gaus atlyginimus – maždaug po 750 eurų

Eglės Kuktienės nuotr.

Užmokestis tarybos nariams padidės apie 6 kartus, jų išlaikymas per metus atsieis daugiau kaip 321 tūkst. eurų

Lietuvą vis dar drebinant čekiukų skandalui, kai rajonų politikai pilnomis rieškučiomis sėmė savivaldybių biudžetų pinigus „pasidarydami“ sau atlyginimus per būtas ir nebūtas kuro ar kanceliarines išlaidas, dėl ko jau nulėkė ir vienos ministrės galva, o prie viešo gėdos stulpo kone kasdien kalama visa eilė politikų, kurie nebežinodami kaip suktis iš šios situacijos net grąžina dalį pasisavintų pinigų, Seimas ėmėsi iniciatyvos ir šią savaitę priėmė Vietos savivaldos įstatymo pataisas. Nusprendė, kad savivaldybių tarybų nariams bus mokamas atlygis, kuris sieks penktadalį (20 proc.) mero darbo užmokesčio.

Jei pataisas pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda, jos įsigalios ir rajonų tarybų nariai atlyginimus gaus nuo šių metų liepos. Kad prezidentas pasirašys pataisas, nėra jokių abejonių, trečiadienį jis sakė jas vertinantis teigiamai. Vadinasi, jau netrukus išmokos Kėdainių rajono tarybos nariams padidės net apie 6 kartus nei jie gaudavo iki šiol.

Kėdainių politikai galėdavo gauti maždaug po 115 eurų

Iki šiol Kėdainių rajono taryboje dirbantys politikai galėdavo gauti kompensaciją už darbą bei patirtas kuro bei kitas išlaidas po 115,85 euro per mėnesį. Keli tarybos nariai šių kompensacijų buvo atsisakę.

Tarybos nariui buvo numatytas 11,39 euro darbo užmokestis už valandą, komiteto pirmininkui – 13,67 euro, komiteto pirmininko pavaduotojui – 12,53 euro.

Vien per praėjusius metus Kėdainių rajono savivaldybė rajono tarybos nariams išmokėjo 41,8 tūkst. eurų: kompensacijoms – 27,4 tūkst. eurų, darbo užmokesčiui – 14,4 tūkst. eurų.

Nuo liepos mokės maždaug po 750 eurų į rankas

Kai įsigalios priimtos įstatymo pataisos, nuo liepos mėnesio Kėdainių politikams išmokos padidės bemaž 6 kartus. Patvirtinus naują tvarką, kiekvienam tarybos nariui bus mokamas atlyginimas – 20 proc. nuo mero darbo užmokesčio, tad Kėdainių rajono tarybos nariai gaus po 1071,24 euro (neatskaičius mokesčių). Arba, paprasčiau sakant, po maždaug 750 eurų į rankas.

Jei atlyginimą imtų visi rajono tarybos nariai ir nebūtų jo atsisakiusių, mokesčių mokėtojams per metus tai atsieitų jau ne apie per 40 tūkst. eurų, kaip buvo praėjusiais metais, o net 321,4 tūkst. eurų.

Ką apie būsimus atlyginimus mano Kėdainių politikai, paklausėme visų rajono tarybos frakcijų seniūnų. Tiesa, valdančiosios socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Jonas Talmantas į klausimus neatsakė, patikinęs, kad yra linkęs atsakyti į klausimus šia tema tuomet, „kai tik bus „padėtas“ LR Prezidento parašas ant Vietos savivaldos įstatymo pataisų“.

Sprendimas pavėluotas, bet suteikiantis vilčių, kad po 4 metų taryba atjaunės

Opozicinės demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos vadovas Paulius Aukštikalnis mano, kad šis sprendimas yra pavėluotas: „Jeigu būtų toks sprendimas priimtas iki savivaldos rinkimų, tai gal būtume turėję daugiau jaunų žmonių taryboje, kurie turi unikalių idėjų ir kuriems yra svarbus atlygis už darbą, kurie mato Kėdainius kitokius. 

O dabar – kas iš to, kai daugumos rajono tarybos narių amžiaus vidurkis yra apie 64 metus ir yra nemaža dalis tarybos narių, kurie per visą kadenciją retai kada išsako savo nuomonę svarstomais klausimais.

Jei atlyginimą imtų visi rajono tarybos nariai ir nebūtų jo atsisakiusių, mokesčių mokėtojams per metus tai atsieitų jau ne apie per 40 tūkst. eurų, kaip buvo praėjusiais metais, o net 321,4 tūkst. eurų.

Aut. past.

Manau, šis sprendimas – geras, jei tikslas prisikviesti jaunus žmones į tarybą, bet, kaip minėjau, pavėluotas. Dabar iki naujų rinkimų daugiau nei 3,5 metų, todėl atlyginimo skyrimas jau suformuotai tarybai neatneš svarbaus pokyčio, tačiau nauji rinkimai jau galės būti kitokie.

Dabar svarbiausia tik tai, kad atsiranda vieningas standartas visoms savivaldybėms, jokių išimčių, jokių „pasidaryk atlyginimą per kanceliarines išlaidas“ variantų.

Galiu tik pasakyti, kad taip jau seniai reikėjo. Jei norite į tarybos narius, kurie jums visiems priima rajono sprendimus, prisikviesti jaunų ir motyvuotų žmonių, tai atlygis yra būtinas.

Tik klausimas, kada tokius ar panašius sprendimus pradės inicijuoti patys tautos išrinktieji, nelaukdami skandalingų žurnalistinių tyrimų, tik po kurių ir atsiranda tokie sprendimai?

Kada Seimo nariai susimažins savo kanceliarines išlaidas?

Norėtųsi kuo greičiau skaidrios savimonės mūsų visose valstybės valdymo srityse.“

Kita opozicijos atstovė Indrė Fiodorova, frakcijos „Kėdainiai – visų“ seniūnė, taip pat sako teigiamai vertinanti sprendimą mokėti nustatytus atlyginimus tarybų nariams.

Reikėjo greitų sprendimų

Kęstas Šlama, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas mano, kad paaiškėjus daugybei piktnaudžiavimo atvejų savivaldoje siekiant įsisavinti tarybos nario veiklos išlaidoms kompensuoti skirtas lėšas, smarkiai susvyravo visuomenės pasitikėjimas tiek iki šiol buvusia tvarka, tiek savivaldybių ir valstybės politikų sąžiningumu.

Užmokestis rajono tarybos nariams padidės apie 6 kartus, jų išlaikymas per metus atsieis daugiau kaip 321 tūkst. eurų./ Eglės Kuktienės nuotr.

„Todėl manau, kad reikėjo greitų sprendimų, leidžiančių brėžti liniją ir šiuos klausimus savivaldoje spręsti vadovaujantis visoms savivaldybėms taikomomis vienodomis taisyklėmis. Galbūt Seimo nustatyta nauja tarybos narių darbo apmokėjimo sistema netobula, tačiau tikiuosi, kad po šio Seimo sprendimo tęsis ne emocijomis, o racionaliais argumentais grįstos diskusijos, ateityje atvesiančios prie geresnių sprendimų.

Tarybos nariai ir iki šiol gaudavo atlygį, jeigu jo neatsisakė, o taip pat tarybos nario veikloje patirtų išlaidų kompensacijas, jei jie dėl jų kreipėsi.

Manau, kad tarybos nario darbas turi būti atlygintinas, tik galima ir reikia diskutuoti dėl atlygio dydžio. Šis darbas nėra tik formalus posėdžių lankymas, kaip neretai bandoma visuomenei pateikti. Norint tinkamai pasirengti posėdžiams, reikia skirti nemažai laiko svarstomų teisės aktų projektų ir su jais susijusių nacionalinių teisės aktų analizei, susipažinimui su kitų savivaldybių praktika, konsultacijoms su atskirų sričių ekspertais ir pan. Būtent ši darbo dalis užima gerokai daugiau laiko lyginant su tuo, kiek jo reikia skirti dalyvavimui posėdžiuose. Kita vertus, tarybos narys visada turi teisę atsisakyti šio atlyginimo ir darbuotis visuomeniniais pagrindais“, – sako K. Šlama

Tikisi, kad atsiras daugiau skaidrumo

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Adelė Štelmokienė sako, kad nauja tvarka bus pagaliau skaidri ir visiems suprantama: „Jau praeitos kadencijos eigoje, Kėdainių rajono savivaldybės taryba priėmė nutarimą mokėti atlyginimus tarybos nariams, tad atlygis daugumai tarybos narių buvo mokamas ir iki šiol. Tiesa, itin mažas.

Tuomet aš nepritariau atlyginimo atsiradimui, nes toks sprendimas buvo priimtas kadencijos viduryje, man atrodė, kad neteisinga atėjus į valdžią keisti tvarką ir  nusistatyti sau atlyginimą. Tad aš atlyginimo buvau atsisakiusi.

Tačiau šiandien turime kitą situaciją – po čekiukų skandalo  akivaizdu, kad galbūt geriau turėti tiesiog aiškų ir nekintamą atlyginimą nei išlaidų kompensavimo sistemą. Su atlyginimu ir kompensuosime tas kuro, ryšių ar kitas išlaidas, kurias patiriame, atsisakydami neaiškiai reglamentuotos ir gana skirtingai interpretuotos tvarkos. Bus skaidru ir visiems suprantama.“

Kandidatavo ne dėl pinigų

Tuo tarpu Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Saulius Grinkevičius, paklaustas kaip vertina tai, kad nuo liepos rajono tarybų nariai veikiausiai gaus atlygį už darbą, sakė: „Aš tarybos narys nuo 1995 metų. Niekad į tarybą nekandidatavau dėl pinigų ir man šis klausimas visiškai neįdomus.

Ir principe, ir kai dirbau meru, mes net nesvarstėm tų klausimų.

Čia taip Seimas nusprendė, tai čia jų reikalai, su mumis, savivaldybių tarybų nariais, nei derino nei nederino.“

Maždaug 750 eurų atlyginimas į rankas  – pakankamas politikams?

Paklausti, ar numatyta suma yra pakankama už darbą rajono taryboje, bei kaip vertina tai, kad išmokos Kėdainių rajono tarybos nariams padidės bemaž 6 kartus, politikai pateikė skirtingas nuomones.

Paulius Aukštikalnis, demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūnas: „Kaip suprantu, ši suma tiesiog nustatyta be jokių didelių skaičiavimų, tikslų iškėlimų ar strategijos. Kad būtų galima kalbėti apie sumos dydžio adekvatumų, duomenis reikia su kuo nors palyginti.

Pavyzdžiui, jeigu eini į tarybą dirbti atsakingai ir nuo A iki Z, jei studijuoji visus pateiktus sprendimo projektus bei siūlai korekcijas, o gal net ir pats inicijuoji sprendimo projektus ir dirbi kaip teisininkas juos ruošdamas, tai toks atlygis, palyginti su teisininkais, kurie ima už valandą tiek, kiek tarybos narys gaus per mėnesį, yra nedidelis. O jei dirbdamas rajono taryboje eini tik pasėdėti posėdyje ir nesugebi kelintą kadenciją iš eilės atskirti gydymo įstaigų ar nesupranti sprendimo projektų bei realiai jais net nesidomi, tai toks atlygis tikrai yra labai didelis.

Aš siūlyčiau kitą variantą, motyvuojantį dirbti ir stengtis dar labiau – mokėti tik tiems tarybos nariams, kurie teikia siūlymus sprendimo projektams, kurie patys inicijuoja, rašo sprendimų projektus. Tiems kurie tik tyli, mirkčioja posėdyje bei sugeba tik pagal komandą atiduoti balsą, nemokėčiau nei skatiko. 

Tarybos nario veikla yra darbas, todėl čia rajono tarybos nariai turi dirbti kaip bet kokioje kitoje įmonėje, o ne miegoti.“

Adelė Štelmokienė, valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė: „Dėl sumos – taip, Kėdainių politikams ji ženkliai padidės, nes iki tol buvęs atlygis, kartu sumuojant ir kompensacijas už išlaidas, buvo vienas mažiausių Lietuvoje. Tačiau kitose savivaldybėse, kur išlaidų kompensavimas buvo itin išpūstas, išmokos bus mažesnės.   

Atlyginimo sumą vertinu kaip daugiau nei adekvačią, ji turėtų padengti visas patiriamas išlaidas. Svarbu, kad tarybos nariai dirbtų, būtų aktyvūs, o tas atlygis – vieniems svarbus, kitiems nelabai, nes dauguma tarybos narių visgi turi savo pagrindinius darbus ir į tarybą kandidatuoja ne dėl papildomų pajamų, o siekdami savo idėjomis prisidėti prie savivaldos gyvenimo.“

Kęstas Šlama, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas: „Nenoriu spekuliuoti šiuo klausimu, nes taryboje dirbu pakankamai trumpą laiką, bet reikia nepamiršti, kad atsižvelgiant į naujausius Vietos savivaldos įstatymo pakeitimus, tarybos nariai nebegalės prašyti kompensacijų dėl išlaidų, atsiradusių vykdant tarybos nario pareigas. Aktyviai veikiantys tarybos nariai jų gali turėti nemažai.

Tai, kad išmokos tarybos nariams didės 6 kartus, niekaip nevertinu, nes į savivaldos rinkimus pasiryžome eiti dėl viešojo intereso, o ne dėl atlygio, kurio tuo metu niekas ir neplanavo keisti. Tikiuosi, kad sistemos išgryninimas ateityje paskatins darbščius ir sąžiningus mūsų bendruomenės narius aktyviau dalyvauti savivaldos rinkimuose, pasiūlyti kraštui savo patirtį, kompetencijas ir atsakingą požiūrį į krašto valdymą.“

Indrė Fiodorova, frakcijos „Kėdainiai – visų“ seniūnė: „Dėl tarybos nario atlyginimo dydžio visada bus diskusijų. Vieniems tai bus daug, atsiras ir tokių, kurie pasakys, kad mažai. Visada bus tokių, kurie dirba taryboje daugiau, o yra ir tų, kurių darbas apsiriboja tik balsavimais. Yra tokių, kurie iki šiol atsisakė išmokų, bet yra ir tokių, kurie bando sugėdinti kitus, tačiau naudojosi viskuo patys. Šiuo atveju aiškumas ir skaidrumas – pagrindinis tikslas, o jis, manau, taip bus įgyvendinamas.

Kas liečia mane asmeniškai, sutikau dirbti šiai trečiai kadencijai nežinodama ir nesitikėdama, kad Seimas priims tokį sprendimą. Nemanau, kad atlyginimas mažas. Jis didelis. Todėl tikiuosi, kad kokybė tarybos narių darbo taryboje tik kils.

Išmokų tarybos nariams nelieka. Lieka tik atlyginimas, o pagal Seimo narių aiškinimus į tai įeis viskas, nes savivaldybei nebereiks pirkti kompiuterių, planšečių, interneto planų, kas iki šiol buvo daroma, bet ne taip plačiai aptariama. Ar tai daug? Manau, kad mūsų rajono gyventojai įvertins po beveik keturių metų, ar tarybos nariai už savo darbą buvo verti gauti atlygį.“

Saulius Grinkevičius, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas: „Nežinau, neskaičiavau, visiškai tai man neįdomu, nes praeitoj kadencijoj pirmą kartą Kėdainių savivaldybės tarybos nariai kažkokias ten išmokas gaudavo, tai mūsų frakcijos – „Liberalai – Kėdainių krašto žmogui“ nariai beveik visus pinigėlius, kad ir nedidelius už tas kompensacijas, skirdavo įvairiems labdaros ir paramos projektams.

Kai bus patvirtintas galutinai įstatymas, nes žinau, kad prezidentas jo dar nepasirašė, galbūt ir nepasirašys, tada ir svarstysim, čia prieš traukinį bėgt nereikia.

Kaip ir sakiau, neskaičiavau, nežinau ar išmokos didės penkis, ar šešis kartus, ar du, ar keturis kartus. Neturiu supratimo. Dirbu taryboj ne dėl pinigų.“

14 Komentarai

  • Oho. 700eurų? Šimtas gal ir tikrai per mažai. Bet 700 už pažiopčiojimą? Ką ten gali 70 – metė almutė pirma kart į tarybą patekusi? Ir gas 700? Esu prieš.

    • atsargiau su Almute,ba toji netyčia ir pirštuką nukąst gali…Jos energijos tau tik pavydėti ir pavydėt.

  • 700 eurų už pasėdėjimą ir paėdimą šventėse? Visai su protu blogai.

  • Pencininkų rojus. Ką jie dirbs? Nupūšę beveik jau kai kurie visai. Štelmokienės fotkę įdėkit atitinkančią realybę. Kraupu daros ant kiek gali būt stogai pavažiavę.

  • Tai Grinkevicius ejo i merus ne del pinigu ir eme atlygi uz mero darba? Tai kazkaip nusisnekejo, reikejo bunant merui, neimti jokio atlygio, o ne pezeti nesamones, kad eina dirbti, ne del pinigu.

  • vienas is tu snukiu apipi,o brolius, is tam debilui dar moketi, lai atiduoda zeme ir miska

    • Ateik aš tau grynais atiduosiu taksiore jibanas. Maziau komentuok man gedos nedaryk

  • Kad reikia mokėti aš nieko nesakau, bet tokius pinigus tikrai ne. Kad atlikti kažkokį tai darbą yra pareigos, o ir profesija reikalinga. Tas darbas yra įvertinamas(šiuo atveju mūsų rinkėjų). Taip kaip kiekvienas įmonės vadovas prieš paimdamas darbuotoją į darbą su juo ,,derina“ jo atlyginimą-mėnesiui, o ne dienai ar dviem. Taip ir čia turėtų būti kiek dienų ar valandų praleidai posėdyje ar prie kavos tiek ir gausi. Juk visi jie turi savus darbus, o čia daug maža visuomeninė veikla. Išveskim jų gaunamų pajamų mėnesio dienos vidurkį ir matysim ką kiekvienas gaus. Ką kalbėti mokytojams, prekybininkams kai jie už viso mėnesio DARBĄ gauna tiek. Čia tik mano nuomonė ir palyginimas su tuo ,,Kad mes laimėjom“. Norėtųsi matyti to darbo rezultatus.

  • Pritariu 100 proc. „Praeiviui.

  • Aukštikalniui neužkliuvo amžius, kai savivaldybėj sėdėjo jo beveik 70- metė uošvienė. O tokie jau gerokai pagyvenę ir turtingi, kaip Štelmokienė ir Talmantas galėtų išvis neimti atlyginimo arba imti tik simboliškai.

  • To „Kažkodėl“
    Sėdi pati ir šudą mali. Kad tas pats Aukštikalnis taip dirbtų kaip dirbo Naujokienė. Man ji yra aukščiausio lygio politikė. Ir bus.

    • Anonime, akinius užsidėk. Ne apie tai, kaip dirbo Naujokienė, o apie jos amžių parašyta. Jai ir yra beveik 70 metų.

  • Sako pritrauks jaunimą atlygis. Jaunimo kandidatavo ir dabar, kai nebuvo net kalbos apie atlygį tokį, tačiau kraštiečiai toliau renka tuos pačius „senukus“. Žinoma, truputi atsinaujino, bet kur tas jaunimas? Atlygis tikrai ne mažas, tikėkimes kokybė irgi bus ne ką mažesnė.

  • Vadinkim seniūnaičio darbu seniūnijoje.Dirbu nuo pat įsteigimo šios pareigybės. Iš vis nieko nemokėjo ir buvo gerai. 2019m. gruodžio 20 d.Kėdainių raj.savivald.tarybos sprendimu Nr.TS-269 nutarta mokėti atlygį po 40€ už mėn. Sprendimas įsigaliojo nuo 2020 01 01d. Taip, reikėjo atsiskaityti čekiukais. Dabar, jeigu mokės 10% nuo tarybos nario atlyginimo seniūnaičiui, tai labai gana ir galėtų būti kaip atlyginimas be jokių atsiskaitymų. Tai čia tik mano nuomonė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video