Pusė moksleivių jau pasitikrino sveikatą

 Pusė moksleivių jau pasitikrino sveikatą

Moksleiviai kasmet turi pasitikrinti sveikatą ir iki rugsėjo 15 d. ugdymo įstaigai pateikti sveikatos pažymėjimą. Profilaktinį vaikų sveikatos tikrinimą Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro medikai pradeda jau ankstyvą pavasarį. Įstaigos pediatrė bei direktoriaus pavaduotoja organizaciniam metodiniam darbui Jūratė Judickienė džiaugiasi, kad šiais metais moksleiviai sveikatą tikrinasi aktyviau nei pernai. Birželio 1 d. sveikatą pasitikrinę buvo jau 52 proc. miesto moksleivių, rajono ambulatorijose – 37 proc.

Bloga praktika – palikti paskutinei dienai

Profilaktiniam sveikatos patikrinimui reikia registruotis iš anksto pas savo šeimos ar vaikų ligų gydytoją. J. Judickienė apgailestauja, jog kasmet vis dar atsiranda pacientų, kurie sveikatos patikrinimą atideda paskutinei dienai. „Tai nėra gera praktika“, – sako gydytoja.

Sveikatos patikrinimo metu vaikų ligų ar šeimos gydytojas įvertina vaiko sveikatos būklę. Tikrinama rega, vertinamas fizinis išsivystymas (matuojamas ūgis ir svoris), matuojamas arterinis kraujospūdis. Taip pat atliekami įprastiniai tyrimai: kraujo ir šlapimo, būsimiesiems pirmokams – išmatų. Esant reikalui atliekami ir papildomi tyrimai. Jei reikia, imamas tuberkulino mėginys, kad būtų išsiaiškinta, ar vaikas neužsikrėtęs tuberkulioze. Įvertinus vaiko sveikatos būklę, esant reikalui, jis nukreipiamas specialistų konsultacijoms. Kiekvieną vaiką turi apžiūrėti gydytojas odontologas ir įrašyti į Vaiko sveikatos pažymėjimą dantų būklės įvertinimą.

[quote author=“Jūratė Judickienė“]Pernai tūkstančiui pasitikrinusių pirmokų teko 19 endokrininės sistemos sutrikimų. Juos lemia nutukimas bei fizinio aktyvumo stoka.[/quote]

Kodėl svarbu turėti pažymą?

Vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas pateikia išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti (pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją), nurodomos pirmosios pagalbos priemonės, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje, pavyzdžiui, dėl alergijos, lėtinių ligų.

„Kasmet profilaktinio patikrinimo metu pastebimi vienokie ar kitokie vaikų sveikatos sutrikimai, kuriuos pastebėjus laiku, galima sėkmingai koreguoti. Todėl šio patikrinimo svarba nederėtų abejoti“, – pabrėžia J. Judickienė.

Rodikliai vaikų nenaudai

Gydytoja pediatrė atkreipia dėmesį, kad pastaraisiais metais visoje šalyje vaikų sveikata blogėja ir ši tendencija nejuda iš vietos.

Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Daiva Mickevičienė pateikia duomenis, kad pernai sveikatą pasitikrino 98 proc. moksleivių. Iš jų visiškai sveiki tik 35 proc. Visiškai sveikų pirmokų daugiau tik trimis procentais.

„Tai nėra daug, – įvertina D. Mickevičienė. – Kuo toliau, tuo sutrikimų daugėja. Ypač regos, kvėpavimo, skeleto raumenų sistemos sutrikimų.“

Duomenys rodo, kad moksleivių regos sutrikimai sudarė beveik 40 proc., kvėpavimo sistemos ligos – 18,7 proc., skeleto raumenų sistemos sutrikimai – 11,8 proc. Apie 10 proc. moksleivių diagnozuotos nervų sistemos ligos. Tiesa, nuo 2010 m., pasak D. Mickevičienės, pastebima, kad laikysenos sutrikimų mažėja, tačiau šiek tiek daugėja stuburo iškrypimų skaičius.

Vaikams – suaugusiųjų ligos

Sveikatos priežiūros specialistų susirūpinimą kelia tai, kad vaikams jau diagnozuojami ir endokrininės sistemos sutrikimai. Pernai tūkstančiui pasitikrinusių pirmokų teko 19 endokrininės sistemos sutrikimų.

„Šis skaičius didėja nuo 2014 m., – sako D. Mickevičienė. – Endokrininės sistemos sutrikimus lemia nutukimas, fizinio aktyvumo stoka. Tai pasireiškia diabetu, įvairiomis skydliaukės ligomis. Jei vaikystėje į šiuos sutrikimus nekreipiama dėmesio, suaugus gali prasidėti širdies negalavimai ir netgi psichikos sutrikimai. Vis tik sureguliavus mitybą ir skiriant pakankamai dėmesio fiziniam aktyvumui, šių sutrikimų mažėtų.“

Anot pašnekovės, tyrimai rodo, kad jei vaikas nuo pirmųjų gyvenimo metų buvo nejudrus, tada mokykloje jam pasireiškia mokymosi, laikysenos, emociniai, socialiniai, elgesio sutrikimai, išauga tikimybė turėti antsvorio. Taigi fizinis aktyvumas svarbus nuo ankstyvo amžiaus.

Nerimas dėl pirmokų

Pediatrė J. Judickienė pabrėžia, kad būsimųjų pirmokų sveikata išties kelia nerimą. Mat didelė dalis vaikų jau turi regos problemų, laikysenos bei kalbos išraiškos sutrikimų.

„Tikėtina, kad šios problemos ateityje gilės ir sunkės, todėl svarbu laiku suteikti pagalbą vaikui. Tėveliai turėtų atidžiai įsiklausyti į gydytojų rekomendacijas ir jas nuosekliai vykdyti“, – perspėja J. Judickienė.

Gydytojos nuomone, vaikų sveikatai reikšmės turi gausybė veiksnių: mažas fizinis aktyvumas, neracionali mityba, ilgos valandos prie kompiuterio, psichoemocinė įtampa, aplinkos poveikis. Taigi sparčiai didėja sergančiųjų alerginėmis ligomis skaičius, blogėja vaikų rega, daugėja vaikų, turinčių emocinių sutrikimų, per didelę ar per mažą kūno masę bei kitų sveikatos problemų.

Veiksmingiausios laiko patikrintos tiesos

D. Mickevičienė skatina tėvelius vienu šūviu nušauti du zuikius – mokant savo atžalas sveikos gyvensenos patarimais naudotis ir patiems.

„Tėvai tokie užimti, kad neturi laiko pasirūpinti vaikų mityba, paraginti juos būti fiziškai aktyvesnius. Tėvai neturi laiko ir sau. Taigi visa šeima galėtų valgyti daugiau daržovių ir vaisių, įprasti dažniau atsigerti vandens, išeiti pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiais ar į šeimos laisvalaikį įtraukti kitų judrių veiklų. Viską darant kartu sveiki įpročiai įsitvirtins greičiau ir patikimiau“, – mano specialistė.

Taip pat tėveliai turėtų atkreipti dėmesį, kaip atžalos nešioja kuprinę: „Jaunesnio amžiaus vaikai mėgsta į kuprinę prisikrauti daiktų, kurių tą dieną mokykloje visai nereikia. Taigi raginčiau tėvelius pasižiūrėti, kokio svorio vaiko kuprinė, ar ji tinkama, ar vaikas teisingai ją nešioja.“

Akivaizdu, dviračio išradinėti nebūtina. Veiksmingiausiai sveikatą tausoja laiko patikrintos tiesos.

„Svarbiausi dalykai, mano nuomone, yra šie: meilė ir dėmesys vaikui šeimoje, pakankamas fizinis aktyvumas ir racionali mityba, – išvardija J. Judickienė. – Mes visi norime, kad mūsų vaikai augtų sveiki bei stiprūs, todėl visi ir padėkime jiems užaugti.“

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video