Prognozės nedžiugina: sergamumas pavojinga liga Kėdainiuose ir toliau augs

 Prognozės nedžiugina: sergamumas pavojinga liga Kėdainiuose ir toliau augs

Asociatyvi Piqsels.com nuotr.

Kad Kėdainių rajone būtų įveikta tuberkuliozė, savivaldybė kasmet skiria nemažai pinigų įvairioms šios ligos prevencinėms programoms, tačiau panašu, kad arba šios programos galimai yra neefektyvios, arba yra kitos priežastys, kurios lemia tai, kad Kėdainių rajone sergamumas tuberkulioze yra vienas iš didžiausių Lietuvoje. Kol Kėdainių rajono taryboje dirbantys medikai analizuoja, kodėl sergamumas šia liga mūsų rajone yra gerokai didesnis nei daugumoje kitų šalies rajonų, savivaldybės gydytoja Sandra Buinovskienė nieko gero nežada ir prognozuoja, jog sergamumo šia liga skaičiai gali dar labiau augti, o piko turėtume laukti 2025-aisiais.

Kaip valdyti sergamumą tuberkulioze?

„Esu įsitikinęs, kad viena iš efektyviausių tuberkuliozės profilaktikos priemonių yra gydymo prieštuberkulioziniais vaistais užtikrinimas. Tai teikiama ir atliekama ambulatoriškai įsteigtuose DOTS (anglų k. – directly observed treatment short course) kabinetuose. Tai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) patvirtinta strategija, kurią Pasaulio bankas įvardijo kaip vieną iš ekonomiškai efektyviausių tuberkuliozės kontrolės priemonių, leidžiančių pasiekti geriausių tuberkuliozės (toliau – TB) gydymo rezultatų. Daugumoje šalių taikant tiesiogiai kontroliuojamo gydymo strategiją pavyksta išgydyti 90 procentų ligonių, sergančių tuberkulioze. Kaip gydytojas neturiu pagrindo tuo netikėti“, – sako Kėdainių rajono tarybos narys Arvydas Kleiva.

Arvydas Kleiva kaip gydytojas ir kaip tarybos narys sako esantis už visas ligų prevencines ir profilaktines priemones, nes prevencija visada kainuoja mažiau ir sveikatos sistemai, ir rajono biudžetui, ir patiems pacientams./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jis kaip gydytojas ir kaip tarybos narys sako esantis už visas ligų prevencines ir profilaktines priemones, nes prevencija visada kainuoja mažiau ir sveikatos sistemai, ir rajono biudžetui, ir patiems pacientams.

„2023–2027 m. iš savivaldybės biudžeto prašoma finansuoti 13 tūkst. 800 eurų, išdalinkime 5 metams (1 800+3 000+3 000+3 000+3 000 eurų), už kuriuos organizuojamas vaistų užsakymas ir parvežimas, jų išdavimas sergantiesiems kasdien (taip pat ir poilsio bei švenčių dienomis) pacientui tinkamu metu, o kaimiškosiose vietovėse, jei TB sergančiam pacientui toli ar brangu nuvykti į savivaldybės DOTS kabinetą arba TB sergantis pacientas yra nepilnametis, organizuojamas vaistų teikimas per šeimos gydytojus. Stiprinant paciento motyvaciją taikyti gydymą pagal reikalavimus teikiamas socialinis paketas (maisto kuponai ar maisto paketai), visuomenei ruošiama informacinė medžiaga ir kita švietėjiška veikla“, – aiškino A. Kleiva.

Tuberkuliozės gydymas yra paremtas ilgalaikiu ir nepertraukiamu vaistų vartojimu. Gydymo procesas yra ilgas ir apeliuoja į paciento sąmoningumą ir norą gydytis.

Aut. past.

Programa parengta pagal PSO rekomendacijas

Pašnekovas pabrėžė, kad prielaida, jog prevencinės programos yra galimai neefektyvios, yra neteisinga ir klaidinanti visuomenę. Padidėjęs sergamumas vienomis ar kitomis ligomis neparodo prevencinių programų efektyvumo trumpuoju laikotarpiu.

„Prevencinių programų tikslas – nustatyti ir užkardyti ligos progresavimą ir paplitimą visuomenėje ankstyvoje stadijoje. Remtis kelių metų duomenimis ir daryti išvadas yra neprofesionalu, – įsitikinęs tarybos narys. – Prevencinių programų efektyvumas vertinamas remiantis ilgalaike retrospektyvine analize. Rimtos mokslininkų grupės, analizuodamos vienos ar kitos programos efektyvumą, atsižvelgia į praėjusį sunkų pandemijos laikotarpį visiškai ekskliuduodamos pandeminių metų statistiką. Pandemijos metu profilaktinės programos buvo visiškai sustabdytos arba perorganizuotos taip, kad neprieštarautų pandemijos metu galiojusiems teisės aktams. Jei lyginsime sergamumą mūsų apskrityje 2019 su 2022 metais, matysime naujų atvejų nustatymo mažėjimą.

Savivaldybės gydytoja Sandra Buinovskienė prognozuoja, jog sergamumo šia liga skaičiai gali dar labiau augti, o piko turėtume laukti 2025-aisiais./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Juolab reikia atsižvelgti ir į tuberkuliozės, kaip ligos, specifiškumą. Tuberkuliozės gydymas yra paremtas ilgalaikiu ir nepertraukiamu vaistų vartojimu. Gydymo procesas yra ilgas ir apeliuoja į paciento sąmoningumą ir norą gydytis. Statistikos duomenimis, liga yra labiausiai paplitusi tarp socialinės rizikos žmonių (į ką ir orientuota ši programa)“.

Kaip sakė A. Kleiva, tuberkuliozės prevencinė programa parengta vadovaujantis PSO mokslininkų parengtomis rekomendacijomis, kurios adaptuotos mūsų arealui: „Manau, skatindami visuomenės sąmoningumą, šviesdami visuomenę, remdamiesi profesionalų parengtomis programomis, pasieksime mums visiems svarbaus tikslo. Išlikime nuoseklūs ir sąmoningi kovoje su tokiomis ligomis kaip tuberkuliozė“.

S. Buinovskienės manymu, kad tuberkuliozės atvejų mažėtų, turi būti vykdomos kompleksinės priemonės, kurias jau vykdo įvairios institucijos pagal kompetenciją. Tad dėl niekaip nemažėjančio tuberkuliozės atvejų skaičiaus, anot pašnekovės, kalti patys žmonės, kuriems kartais trūksta atsakingumo.

Aut. past.

Situaciją pablogino COVID-19 pandemija

Remdamasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kėdainių skyriaus pateiktomis įžvalgomis, savivaldybės gydytoja S. Buinovskienė teigė, jog COVID-19 pandemija paveikė tuberkuliozės atvejo diagnostiką. Ji teigia, kad, pasak gydytojų pulmonologų, paskutiniu metu išaiškinamos vis sunkesnės tuberkuliozės formos, ligoniai išaiškinami pavėluotai: tuberkuliozės procesas plaučiuose būna išplitęs, pažeisti abu plaučiai, infiltracija, irimo ertmės, židinių diseminacija, todėl galima prognozuoti tuberkuliozės atvejų augimo šuolius artimiausiu metu. Bakteriologiškai patvirtinama apie 90 proc. naujai susirgusių plaučių tuberkulioze ligonių.

„Nors kontaktų ribojimai sumažino tuberkuliozės perdavimo tikimybę, tačiau skurdo lygio augimas, sunkių formų išsivystymas, blogėjantys gydymo rezultatai, pablogina kai kuriuos veiksnius, skatinančius tuberkuliozės plitimą: netinkamą mitybą ir sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo ribojimą, – aiškino savivaldybės gydytoja. – Tačiau „End TB strategija“ partnerystės studija numatė, jog COVID-19 ligos pandemija gali sukelti tuberkuliozės atvejų šuolius ir 2020–2025 m. padidinti tuberkuliozės atvejų skaičių.“

Buvęs vicemeras ir dabartinis tarybos narys medikas Paulius Aukštikalnis pabrėžė, jog tuberkuliozė – pavojinga liga, kurios tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi jos forma, o mirtingumas gali siekti net apie 50 proc../„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Trūksta pačių žmonių atsakingumo

S. Buinovskienės manymu, kad tuberkuliozės atvejų mažėtų, turi būti vykdomos kompleksinės priemonės, kurias jau vykdo įvairios institucijos pagal kompetenciją. Tad dėl niekaip nemažėjančio tuberkuliozės atvejų skaičiaus, anot pašnekovės, kalti patys žmonės, kuriems kartais trūksta atsakingumo.

„Nors auga sergančių tuberkulioze asmenų skaičius, bet pastebimas DOTS paslaugas gaunančių pacientų sumažėjimas dėl stacionarių gydymo įstaigų vykdomos politikos, susijusios su tuberkulioze sergančių pacientų gydymu ir (ne)siuntimu ambulatorinėms paslaugoms gauti gyvenamojoje vietoje po stacionaraus gydymo ligoninėje“, – komentavo pašnekovė.

Pagrindinės tuberkuliozės valdymo priemonės yra ankstyva diagnostika, sėkmingas tuberkuliozės pacientų gydymas ir šių atvejų valdymas, papildomas dėmesys pažeidžiamoms bendruomenėms.

Kėdainių rajono savivaldybė, suprasdama problemą, kad būtų sėkminga ankstyva diagnostika (profilaktiniai krūtinės ląstos rentgeno tyrimai, tuberkulino mėginiai rizikos grupių vaikams), skyrė lėšų (1 tūkst. 800 Eur) VšĮ Kėdainių ligoninės programai, VšĮ Kėdainių PSPC programoms.

P. Aukštikalnio teigimu, prevencinės programos yra pats ekonomiškiausias būdas sveikatos apsaugos sistemoje, nes ligos, o ypač sunkios, gydymas valstybei kainuoja daug kartų brangiau.

Aut. past.

Skaičiai parodo kokybišką ir išsamią diagnostiką

Buvęs vicemeras ir dabartinis tarybos narys medikas Paulius Aukštikalnis pabrėžė, jog tuberkuliozė – pavojinga liga, kurios tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi jos forma, o mirtingumas gali siekti net apie 50 proc. Tuo metu prevencinės programos, anot jo, padidina tikimybę diagnozuoti ankstyvą tuberkuliozės formą – tai viena iš svarbiausių infekcijos plitimo valdymo priemonių. 

„Manau, Kėdainiuose prevencinės programos pasiteisino, nes jų dėka atliekamas išsamus gyventojų patikrinimas, diagnozuojamos ankstyvos tuberkuliozės formos. Dideli sergančiųjų tuberkulioze skaičiai, manau, labiau parodo kokybišką ir išsamią diagnostiką“, – teigė P. Aukštikalnis.

Kaip jau buvo skelbta anksčiau, 2023–2027 m. tuberkuliozės prevencijai, ankstyvajai diagnostikai, gydymui ir kontrolei skirta daugiau nei triskart mažiau lėšų, tik 13 tūkst. 800 eurų nei ankstesnei programai (2017–2022 m. buvo skirti 47 tūkst. Eur). P. Aukštikalnio nuomone, 2017–2022 m. vykusios programos išvados sveikatos priežiūros įstaigos vadovui leido sudėlioti strategiją ir priimti sprendimus, kiek lėšų tikslinga skirti tam tikrai programai.

„Tikrai žinau, kad šiuo metu tiek ligoninei, tiek PSPC pinigų, gaunamų vien iš Teritorinių ligonių kasų už suteiktas paslaugas, nepakanka. Todėl, mano manymu, mažinti prevencinių programų finansavimą iš savivaldybės biudžeto yra negerai, – įsitikinęs tarybos narys. – Žiūrint tik tuberkuliozės srityje, ligos suvaldymo esmė ir pagrindas – tai gyventojų sąmoningumas ir savalaikis kreipimasis į šeimos gydytoją, prevencinės programos.“

Reikia naujų idėjų

P. Aukštikalnio teigimu, prevencinės programos yra pats ekonomiškiausias būdas sveikatos apsaugos sistemoje, nes ligos, o ypač sunkios, gydymas valstybei kainuoja daug kartų brangiau: „Todėl tokie projektai kaip prevencinės programos, kurias vykdo PSPC ar Visuomenės sveikatos biuras (VSB), vertos ypatingo dėmesio ir finansavimo.

JAV jau seniai yra atlikta ne viena metanalizė, kuri aiškiai parodė kursą valstybei – investuoti į ligų prevenciją, ypač senstančios visuomenės fone. Vienas euras prevencinei programai – lygus dešimtims ligos gydyme“. 

Paklaustas, kokios priemonės vis tik padėtų mažinti sergamumą tuberkulioze mūsų rajone, P. Aukštikalnis sakė: „Manau, Kėdainiuose sveikatos priežiūros įstaigos gerai atlieka šią užduotį. Plati ir išsami diagnostika, prevencinių programų vykdymas ir nuolatinis visuomenės informavimas padeda kovoje su tuberkuliozės plėtra. 

Ką galimą dar geriau padaryti? Klausimas reikalaujantis bendro sveikatos priežiūros įstaigų vadovų ir aktyviųjų komandos narių apskritojo stalo diskusijų naujų idėjų generavimui“.

14 Komentarai

  • ,,Ave vita“,prognozės geros ,o išsiaiškinę kas do vaisius yra tas angliškasis DOTS,išgirstame ,kad sovietlaikiu išgyvendinta džiova yra ne kas kita kaip skurdo ir blogo maitinimosi liga.Ir visa tai gerove dūstančioje Jauropos centro valstybėje…Vilnius-Ryga ir Rail Baltika ,kaip ne kaip,matomai prisidės prie šios problemos sprendimo.

  • nebejuokinkite… jei Aukštikalnis medikas, tai aš balerūnas.

    • be Aukštikalnio žinios dabar ir plaukas žemėn nenukrenta …Belmondo ir Alenas Delonas jis mūsų runkelyne.

      • Kurios medicinos srities, mediku prisistantis, žentas yr ? Ar tikrai jis medikas ? Galiojančios licenzijos tai neturi ir niekada neturėjo.

  • Pisdulkt ir sulėkė tamulčiko govada. Oro pavojus. Paulius nusičiaudėjo. Hahahaha

    • Ne Paulius, o Tryda!

  • Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Iš to nieko gero nebus. Užteks visiems vietos; ir aukštikalniui ir tamuliui ir grinkevičiui ir kitiems. Tai baikit ėsti vieni kutus. Atsibodo. Negi manot , kad kiti durni, o jūs tik protingi? Taip nėra. Suprantam kas vyksta.

  • Kurios medicinos srities, mediku prisistantis, žentas yr ? Ar tikrai jis medikas ? Galiojančios licenzijos tai neturi ir niekada neturėjo.

    • Veigu jau ir aš ,šit,prasimušiau į medicinos sritį,tai jam,farmacininkui,šauktis mediku kaip ir padabna .

  • Tegu tarybos nariai pasidomi,kodėl eilės pas gydytojus specialistus,reabilitacijai 2-3 mėnesiai!Ar čia normalu?Dėl tokių ilgų eilių paciento sveikata dar labiau pablogėja,taigi sergamumas didesnis visomis ligomis,ne tik tuberkulioze.Kas atsako,dėl tokių ilgų eilių?Gal ,kai žmonės pradės kreiptis į teismus ,tai atsakingi už sveikatos priežiūrą pasidomės,kodėl tokia padėtis ligoninės konsultacinėje poliklinikoje.

  • Ruošias rinkimams,vis durnių gelbetojų pametėja:tai Demida ,tai Gurkys,tai gražuolis žentas Fedotais-nėr jums šansų Kidainiuos,jūsų net ubagai neberinks,lokit iki apsišikimo

  • Gyarkyt maną Vyktarą švyastą myneralynys vanduo. Nuo vysų lygų blyat vot.

    • Tryda medikas, opa naujiena. „Gali išsivystyti aktyvi jos forma“, analfabetui paaiškinimas, kad ne aktyvi jos forma, o atspari vaistams!

  • Kažkas nenormalaus, dirba gydytojai, pensininkai, kurie nemoka ir nenori mokėti nieko-naudotis kompu, tobulinti savo pasenusias med. Žinias. Negirdi apie ką tu jam aiškini apie savo esveikatą, o rezga išraša iš kitų medikų įrašų ir liepia patylėti, jam netrukdyti kurpti to išrašo. Apie kokias čia.programas, pagalbas rašoma, jei dabar iš nuotraukų plaučiū jokios tuberkuliozės tie“ profesionalai“ nebesugeba nustatyti, nes specislistai be med žinių, kaip tarybiniais laikais, nuotraukos užteko viskam ir smegenų pakitimams nustatyti….o dabar… man nustatė kažkokius pakitimus plaučiuose ,koronos lsikotarpio pasekmė, darė KT su kontrastu, atseit, panašu tub. Reikalavo atlikti bronchoskopiją, bet tam reikalavo gultis Į tub ligoninę, bet aš tokio noro neturėjau, man ištrimitavo tiesiogei, tuberkuliozė, manęs ėmė bijoti gydytojai, pareikalavau kad pašalintų tokį įrašą, sekėsi sunkiai, bet pašalino. Perėjau ar ,7 kartus per pulmanologus, kad pamatyčiau, kaip atrodo tas mano KT, o jame mano plaučiai kaip šratai sušaudyti, kokia diagnozė??????. Saulius, kaip ten jo pavardė, internete aiškina, kad taip atrodo ,baltų plučių sindromas??????. Tai tokios mūsų med galios.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video