Pristatytas keliautojo žinynas „Apytalaukio, Lančiūnavos ir Šventybrasčio apylinkės“
Į knygos sutiktuves Krašto muziejaus Vinco Svirskio salytėje suėjo gausus būrys kėdainiečių. Retai tiek daug žmonių pamatysi knygos pristatyme. Knyga ‒ keliautojo žinynas „Apytalaukio, Lančiūnavos ir Šventybrasčio apylinkės“ aktuali mūsų krašto žmonėms, be to, renginys puikiai suorganizuotas. Matyt, tai sutraukė tiek daug žmonių. Labai gerai knygos pristatymui pasiruošė ne tik muziejininkai, bet ir patys knygos autoriai ‒ Vytenis ir Junona Almonaičiai. Po oficialiosios dalies jie netgi surengė mini viktoriną ir apdalijo prizais gerai atsakiusiuosius. Puikiai renginį papildė Kėdainių kultūros centro folkloro ansamblio „Jorija“ atliekamos dainos, ansamblio vadovės Reginos Lukminienės skaitomi tekstai iš knygos ,,Kėdainių krašto tautosaka: kraštotyros užrašai“. Renginio metu, be autorių, pasisakė ir iš Kėdainių kilęs Eligijus Juvencijus Morkūnas, jau labai seniai dirbantis Rumšiškių liaudies buities muziejuje. Renginį organizavo ir vedė Krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.
Trumpai apie knygelę
Knygutė nedidukė, telpa į vyriško švarko kišenę, ne tik į išorinę, bet ir į vidinę. 128 psl., 1100 egz., spalvota, pilna iliustracijų ir žemėlapių. Toks ir turėtų būti keliautojo žinynas: kompaktiškas, tikslus, patrauklus, informatyvus.
Išsamus kelionių vadovas apima po 1635-ųjų sukurtos ir iki 1948 m. ribų nekeitusios Apytalaukio parapijos teritoriją, dabartinio Kėdainių rajono šiaurės rytinę dalį ir Panevėžio rajono pietinį pakraštį. Įvade trumpai aptariama šių apylinkių gamta, svarbiausi istorijos ir kultūros bruožai.
Pagrindinėje dalyje aprašyta 18 gyvenamųjų vietovių ir 3 miškai, pristatomi ten esantys gamtos ir istorijos paminklai: Šventybrasčio kraštovaizdžio istorinis draustinis ir Upytės senkelis, Šventoji brasta per Nevėžį, Burvelių alkakalnis, dubenuotieji akmenys Vilainiuose ir Lančiūnavoje, Apytalaukio, Lančiūnavos ir Šventybrasčio bažnyčios bei kapinės, Česlovo Milošo gimtinė Šeteniuose, Apytalaukio, Lančiūnavos, Juodkiškių ir Zavišinės dvarų sodybos, Lietuvos partizanų žūties vietos Peiksvos kaime ir Dovydų miške.
Tekstus papildo apie 190 iliustracijų. Svarbiausios lankytinos vietos pažymėtos knygos priešlapiuose pateikiamuose žemėlapiuose. Žinynas skiriamas kultūrinio pažintinio turizmo mėgėjams, taip pat visiems, besidomintiems Lietuvos istorija, gamtos ir kultūros paveldu.
Knygą galima įsigyti Kėdainių krašto muziejuje ir jo skyriuose, kaina ‒ 8 Eur.