Pavojus: narkotikus vartoja vis daugiau žmonių

 Pavojus: narkotikus vartoja vis daugiau žmonių

Asociatyvi Piqsels.com nuotr.

Mirtingumas nuo narkotikų Kėdainių rajone net 1,6 karto viršija Lietuvos vidurkį. Tokius duomenis pateikia Higienos instituto sveikatos stebėsenos informacinė sistema. Ir atrodo, kad ne tik „tradiciniai“ narkotikai Kėdainiuose sukelia problemų. Tai, kad moksleiviai lengvai, kartais net su tėvų pritarimu, įsigyja ir rūko elektronines cigaretes, gali būti dar viena priežastis, kodėl problema su narkotikais Kėdainiuose yra tokia ūmi. Ir ši problema yra tikra bėda ne tik Kėdainiuose – narkotikų vartojimo mastai gąsdinančiai auga visoje Lietuvoje, o institucija, turinti prisidėti prie šios situacijos suvaldymo, žarstosi tik kelių metų senumo duomenimis – kaip pasikeitė situacija per pastaruosius metus ar net dvejus, valdininkai, deja, net negali pasakyti.

Elektronines cigaretes rūko vis daugiau nepilnamečių

Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad elektroninių cigarečių vartojimas nuosekliai auga tarp nepilnamečių ir jaunų asmenų, kurie jas dėl patrauklumo renkasi kaip alternatyvą kitiems įprastiniams tabako gaminiams.

Pernai net trijose Kėdainių rajono ugdymo įstaigose buvo fiksuoti atvejai, kai parūkius elektroninių cigarečių vaikams sutriko sveikata. Vieną mergaitę buvo ištikusi klinikinė mirtis, keliems dvylikamečiams buvo sutrikusi širdies veikla. Problema ta, kad vaikai neretai ir nežino, ką konkrečiai rūko, nors kai kurie narkotines medžiagas į elektronines cigaretes pilasi sąmoningai.

Paruošė ketverių metų programą

Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad elektroninių cigarečių vartojimas nuosekliai auga tarp nepilnamečių ir jaunų asmenų./ BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

Dėl to Kėdainių rajono savivaldybė patvirtino priklausomybę sukeliančių medžiagų prevencijos planą ketveriems metams.

Programos tikslas – mažinti narkotinių, psichotropinių ir kitų priklausomybes sukeliančių medžiagų vartojimą, nustatant kompleksinius ir koordinuotus veiksmus, priemones psichoaktyviųjų medžiagų prevencijos vykdymui, stiprinti savivaldybės gyventojų, ypač vaikų ir jaunimo, švietimą, aiškinant alkoholio, tabako ir narkotikų žalą asmenybei, šeimai ir visuomenei, gerinti saugumą ir sveikatą.

Šiems metams šiai programai reikės skirti beveik 58 tūkst. eurų.

„Narkotikų kontrolės komisija išsikėlė sau ambicingus tikslus, nedaryti priemonių plano vieniems metams, o pagalvoti, ką galima padaryti kompleksiškai keliems metams į priekį. Įvairiais rakursais ir pjūviais nagrinėjome šią problemą.

Suprantu, kad investicijos nėra menkos, bet koks efektyvumas? Juk dera ir tai skaičiuoti.

V. Targamadzė

Tai, ką rodo policijos suvestinės ir duomenys, kiek pradėta tyrimų, administracinių teisenų, kiek vaikų susiję su šiomis problemomis – šie skaičiai yra augantys“, – sakė vicemerė Danutė Mykolaitienė.

Programoje dalyvaus 17 institucijų.

Planuojama, kad Kėdainių rajono ugdymo įstaigose bus įdiegta užrakto sistema, kai į teritoriją bus galima patekti tik su atrakinimo/užrakinimo kortele, o pašaliniai asmenys, norintys patekti į ugdymo įstaigos teritoriją, bus registruojami.

Lietuvos mastu narkotikų vartojimo tyrimai lėti

Augantis narkotikų vartojimas – toli gražu ne tik Kėdainių problema. Visoje Lietuvoje narkotikų vartojimo augimo kreivė šovė į viršų.

„O kas yra daroma, kad situacija gerėtų? Ataskaitoje rašoma apie įvairias taikomas programas, suorganizuotus susitikimus, mokymus ir pan. Bet niekur nesugebėjau rasti informacijos apie taikytų priemonių efektyvumą“, – sako švietimo ekspertė, Seimo narė Vilija Targamadzė./BNS/ Vykinto Skaraičio nuotr.

Lyginant su ankstesnių metų tyrimo duomenimis, narkotinių medžiagų vartojimas Lietuvoje padidėjo nuo 11,5 proc. 2016 m. iki 14,1 proc. 2021 m., o vartojimas per paskutinius 12 mėnesių padidėjo nuo 3,1 iki 4,5 proc. Kitas nei kanapės narkotines medžiagas bent kartą gyvenime vartojusių Lietuvos gyventojų dalis padidėjo nuo 2,8 proc. 2016 m. iki 4,7 proc. 2021 m.

Tad augimas augimu, bet kitas klausimas – kodėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) 2024 metais pateikia tik 2021 metų duomenis?

„Tarsi nebūtų 2022 metų. O kaip su 2023 metų duomenimis? Kaip tada palyginti tendencijas? Įspūdis nekoks. O juk NTAKD dirba“, – pastebi ir švietimo ekspertė, Seimo narė Vilija Targamadzė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad veikiausiai sunku ir pokyčių tikėtis, kai metinėse ataskaitose atsakinga institucija ne tik pateikia jau pasenusius duomenis, bet ir neaprašo pasiektų rezultatų. O gal jų nėra, tad ir nėra ką rašyti? Planų prikurta, o narkotikų vartojimas tik auga…

Planuojama, kad ugdymo įstaigose bus įdiegta užrakto sistema, kai į teritoriją bus galima patekti tik su atrakinimo/užrakinimo kortele, o pašaliniai asmenys, norintys patekti į ugdymo įstaigos teritoriją, bus registruojami.

Aut. past.

„O kas yra daroma, kad situacija gerėtų? Ataskaitoje rašoma apie įvairias taikomas programas, suorganizuotus susitikimus, mokymus ir pan. Bet niekur nesugebėjau rasti informacijos apie taikytų priemonių efektyvumą.

Suprantu, kad investicijos nėra menkos, bet koks efektyvumas? Juk dera ir tai skaičiuoti. Galbūt metai iš metų taikomos kai kurios poveikio priemonės yra keistinos.

Skaitai ataskaitą ir pasigendi išsamios analizės – tarsi ataskaita vardan ataskaitos“, – kritikos negaili Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė V. Targamadzė.

Gal dėl to, kad NTAKD tiek senus duomenis analizuoja, tiek savo veiklos aiškių rezultatų nepateikia, ir turime tai, ką turime – jaunuolių, bent kartą vartojusių narkotikų skaičius išaugo nuo 14 iki beveik 24 proc., per paskutinius metus vartojusių narkotikus skaičius ūgtelėjo nuo 5 iki 9 proc. Tendencijos bauginančios ir stipriai signalizuojančios apie blogėjančią situaciją, tad belieka viltis, kad gal bent jau Kėdainiams pavyks ne tik planus sugalvoti, bet ir rezultatus apibendrinti.

12 Komentarai

 • Sakyčiau, yra tam tikrų netikslumų. Paaugliai ir vaikai kaip tik „garina“ skysčius be nikotino, su skoniu, todėl negalima daryti prielaidų, kad jie vartoja medžiagas, sukeliančias priklausomybę. Pats propilenglikolis nesukelia jokios priklausomybės. Kita vertus, propilenglikolis ir į duoną dedamas, o vieną kartą jos paragavus ir rytoj norisi. Tai gal dar mokslas per kvailas nustatyti priklausomybę.

 • nelaiskyt narkotiku i rankas gereu uostyt

 • ko norėti iš tokios valdžios,kuri žemindama žemdirbius, kartu žemina ir jų darbo vaisių-duoną?Tad į ją, atsipalaidavę ,,viarslinYkai“,kemša propilenglikolį,kuris,kaip tvirtini,kelia norą pirkti ir valgyt tą užnuodytą duoną.Tas pats ir su vartojamais skysčiais elektroniniame nuodijimo aparate.Koka kola juk akivaizdžiai rodo,kad ne tik arbatinio kalkes ji sugeba išgraužti,bet ir pririšti žmogų prie šio grynai cheminio birzgalo.Airijos Drohedoje apėjau visą gamyklą,kad rasčiau pažiūrėt bent vieną kokos lapelį,bet nieko panašaus į augalą,apart statinių su chemikalais,neradau.O ir pakrautą šaldytuvą turi nuklijuot ADR lentelėmis,kad veži degų ir aplinkai pavojingą krovinį.Tai viena iš tų ,,nepriklausomybės“ iliuzijųAntra-seime sėdi kiek ten įsitvirtinusių štukų ištvirkėlių(?) ir narkomanų,kurie pagal visus paragrafus skaitydamiesi įstatymų leidėjais , pleškina nurodymus ,reikalavimus bei potvarkius va tam dabar besinarkašinančiam jaunimui, ,,besiedukuojančiam“vis sparčiau naikinamose mokyklose.Tad kas gaunasi?Kairė nežino ką daro dešinė?Vieni gaudo nakomanus ir kovoja su narkotikais,o kiti ,seime atsipūtę,kuria naujus žabangų statymo planus ir visa tai stumia kaipo dar vieną vakarų vertybę?

  • Sutinku su tamstos nuomone. Tik manau, kad ir prekiauja, ir apie žalą pasakoja to paties klano žmonės. Matot, apie žalą kalbėdami jie tuo pačiu ir reklamuoja prekę. Ir kuo garsiau, tuo geresni pardavimai. Tik skirtumas tas, kad už tą reklamą sumoka ne pardavėjai, o mes visi iš savo suneštų mokesčių, kurdami visokias ale programas.

  • Čia labai klaidingas pasakymas kad lietuvos ūkininku darbo vaisius yra duona. Tikros nesamonės. Lietuvos ūkininkai rugių nebeaugina nes neapsimoka. Jie augina kviečius ir rapsa. Rusu ar ukrainiečiu ūkininku darbo vaisius yra Lietuviška duona.

 • Ta problema senai źinoma, Tik kodel daugelį metų mokyklų direktoriai nenorejo teikti info, bijojo susigadinti reputaciją, kol taip bus nieko gero nepasieksime,

  • Pritariu. Nulinė tolerancija pirmiausia turi ateiti iš pedagogų.

 • Matosi kuo aiškiausiai kaip puikiai veikia sodinimas i zoną už 0,001 g kanapių.

 • Sakau gal užkibs koks kišenes kraustyt entuziastas.

  • Šiaip tie entuziastai yra mokomi, kaip atpažinti iš kūno kalbos, ar kas nors ką nors slepia. Būna tam tikras tipinis elgesys, žvilgsniai, mimika. Juos išmokit ir jus pakraustys.

   • ir mūsų kompanijoje buvo keli Dramos teatro aktoriai.Paduodamas į stalą atlikau ne tik kelnerio vaidmenį ,bet ir suvaidinau atsėdėjusį prasižengėlį.Po geros valandos virtuvėje mane susigavo vienas iš aktorių ir labai abai atsiprašęs paklausė už ką buvau ten papuolęs.Tai vargo turėjau aiškintis,kad čia tik vaidyba ir jokių reikalų su tuo,,ten“ nesu turėjęs.Paskutinis argumentas -nėra tatuiruočių.Mokėčiau tad ,,entuziastui“sukelt džiaugsmą ,kad ,,pagavo“ ir jo laukia prizas.

 • Demoniukai nerūkykit ,morkaz grauzkit

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video