Patarimai ketinantiems investuoti į auksą: kaip išvengti dažnai daromų klaidų?

 Patarimai ketinantiems investuoti į auksą: kaip išvengti dažnai daromų klaidų?

Investavimas į auksą buvo populiarus visais laikais, o šis taurusis metalas niekada nenuvertėja (išimtys – labai retos). Dar ir dabar žmonės ilgalaikiam investavimui renkasi auksines monetas arba aukso luitus. Ką svarbu turėti omenyje ir kokių klaidų vengti?

Investicinis auksas: kada reikėtų jį pirkti?

Pirmiausia, nuo ko priklauso investicinio aukso kaina? Aukso kainas nustato bankai, specialiai suburti ekspertai, apskaičiuojantys šio metalo kainą pagal ateities sandorius ir jų paklausą sandorių rinkoje.

Kadangi investicinio aukso kaina kinta priešingai akcijų rinkai, geriausias laikas pirkti auksą yra tada, kai artėja recesija ar finansų krizė. Tačiau šią taisyklę žino daugelis investuotojų, tad krizinėmis akimirkomis paklausa paprastai išauga ir aukso atsargos išeikvojamos greičiau, nei spėjama jas papildyti.

Nebloga taisyklė – pirkti auksą, kai viskas bent laikinai nurimę ir nebėra didelių kainų šuolių. Taigi, kaip jau paaiškėjo, aukso kainą lemia pasiūla ir paklausa, todėl jei auksą pirksite piko metu, natūraliai didelė konkurencija išaugina ir žaliavos kainą.

Geras laikas pirkti auksą gali būti ir tiesiog dabar, nelaukiant geresnių ar blogesnių laikų. Nemažai finansų ekspertų dalijasi nuomone, kad auksas kaip investicija vertinant iš ilgalaikių perspektyvų vis dar tebėra puiki.

Geriausia investuoti į gryną auksą

Auksinių monetų, papuošalų ir kitų kolekcinių vertybių galite nusipirkti pačiais įvairiausiais būdais. Tačiau investavimui geriausiai tinka standartizuoti variantai, kur aukso kiekis yra tikslus. Investicinis auksas – monetos arba aukso luitai – populiarūs dėl to, kad pirkėjai žino, ką įsigyja: luituose grynojo aukso yra bent 99 proc.

O jei perkate auksinius papuošalus, senovines monetas ar kitas brangenybes, sunkiau įvertinti, kiek iš tikrųjų aukso yra gaminyje ir kiek tokia investicija yra verta. Juk auksiniais vadinami gaminiai, kuriuose grynojo aukso gali būti tik apie 50 proc. Derėtų prisiminti, kad už papuošalų kūrimą tam tikrą mokestį tenka atseikėti ir juvelyrams, todėl mažiau pinigų tenka grynai investicijai.

Raskite patikimus pardavėjus

Nei finansines paslaugas teikiančios įmonės, nei biržų makleriai auksu dažniausiai neprekiauja. Tauriųjų metalų luitai įprastai parduodami tik bankuose ir specializuotų aukso prekiautojų.

Nukaldintas monetas galima įsigyti iš monetų kalyklų, įvairių tarpininkų / perpardavinėtojų, įmonių, prekiaujančių brangiaisiais metalais. Vis dar yra žmonių, kurie nebijo aukso pirkti iš lombardo arba tiesiogiai iš fizinių asmenų, tačiau tokiu atveju didėja rizika, kad galite permokėti ar net būti apgauti. Tad prieš pirkdami auksą, atlikite namų darbus: pasidomėkite atsiliepimais, reitingais, peržvelkite, ar kiti vartotojai nepateikė nusiskundimų.

Jei tik įmanoma, pirmiausia auksą rekomenduojama pirkti iš bankų (nors Lietuvoje bankai retai kada prekiauja tauriaisiais metalais) arba licencijuotų įstaigų, tiesiogiai auksu prekiaujančių internetu arba kontaktiniu būdu. Viena iš jų – ir valiutos keitykla EXCHANGELT. Ji prekiauja investiciniu auksu ir sidabru: jo galima įsigyti fizinėse valiutų keityklose, įsikūrusiose didžiuosiuose šalies miestuose.

Turėkite planą, kaip ir kur saugosite auksą

Laikyti investicinį auksą namuose – prastas sumanymas (jau nė neminint didelių kiekių tauriųjų metalų), nes į Jūsų turtą gali lengvai nusitaikyti ilgapirščiai. Natūralu, kad turėdami vertingo turto, norime jį patikimai apsaugoti. Vienas paprasčiausių sprendimų – įsirengti seifą. Kita galimybė – auksą saugoti specialiose seifų saugyklose. Nemažai kredito įstaigų Lietuvoje auksą, papuošalus, santaupas, dokumentus ir kitą vertingą asmeninį turtą siūlo saugoti individualiuose seifuose. Prieigą prie seifo turės tik vienas žmogus – jo savininkas, o turtas čia saugomas 24  val. per parą ir 7 d. per savaitę. Tauriųjų metalų saugyklų yra Europos valstybėse, pavyzdžiui, Estijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Vengrijoje ir kt., tačiau aukso saugojimas jose gali būti brangus.

O jei vis tik nuspręstumėte, kad investicinis auksas saugiausiai gali būti laikomas Jūsų namuose, kažką iš artimųjų įspėkite, kur vertingasis metalas paslėptas. Jei Jums kažkas nutiktų, šeimos nariai ir artimieji nepraras aukso, paslėpto skrupulingai užmaskuotame seife, sofoje, po grindų lentomis ar net sode.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video