Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

 Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Juliaus Kalinsko nuotr./Asociatyvi nuotr.

Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė Daiva Mickevičienė

Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Visais laikais savižudybė buvo ir tebėra sukrečiantis, prieštaringas, daug diskusijų keliantis reiškinys. Savižudybių mastai išlieka dideli, o tai daryti skatina daugybė krizines situacijas sukeliančių veiksnių. Labai svarbu tokioje situacijoje atsidūrusiam žmogui laiku suteikti pagalbą.

Mažėja

2010 m. Lietuvoje nusižudžiusių buvo 1018 asmenų, 2020 m. – 607 asmenys, tai beveik du kartus mažiau lyginant su 2010 m. Nors šis skaičius ir mažėja, ir imamasi prevencinių priemonių mažinant šį skaičių.  Tačiau savižudybių problema yra aktuali ir kelinti daug diskusijų. 2010 m. Kėdainių rajone nusižudžiusių buvo 22 asmenys, 2020 m. – 9 asmenys. 2020 m. rajone nusižudė 1 moteris ir 2 vyrai, o mieste 2 moterys ir 4 vyrai. Analizuojant pagal amžių tais metais nebuvo  vaikų, kurie pakėlė ranką prieš save (tai yra 15-19 amžiaus tarpe), 20-44 amžiaus tarpe buvo 4 asmenys, 45-64 amžiaus tarpe – 4 asmenys, 65 ir vyresni – 1 asmuo. 

Savižudybė – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Ją dažniausiai sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių bei aplinkos veiksnių visuma. Sunku paaiškinti, kodėl vienas žmogus žudosi, o štai kitas, atsidūręs panašioje ar net blogesnėje padėtyje, to nedaro. Taigi daugumos savižudybių vis dėlto galima išvengti.

Kaip atpažinti?

Atpažink savižudybės rizikos ženklus:

  • Kalba: jaučiasi našta kitiems; jaučiasi kaip spąstuose, nemato prasmės gyventi, užuominos, kad jo/jos greit nebus, patiria nepakeliamą skausmą;
  • Nuotaika: depresija, interesų praradimas, neviltis, susierzinimas, bejėgiškumas, nerimas;
  • Elgesys: padidėjęs alkoholio ir/ar vaistų vartojimas, savižudybės būdų/priemonių paieška, demonstruojamas neatsargus elgesys, atsitraukimas nuo įprastos veiklos, nemiga/mieguistumas, brangių daiktų atidavimas, agresyvus elgesys, artimų žmonių lankymas, siekiant atsisveikinti

Taigi pirmiausia, kilus bent menkiausiam įtarimui, jog žmogus gali galvoti apie savižudybę, reikia mėginti su juo apie tai pasikalbėti. Galimybė pasidalinti jausmais, atvirai pasipasakoti apie savo jausmus ir mintis, būti išklausytam nesmerkiant ir nemoralizuojant, mažina kančią, kurią jis šiuo metu jaučia. Išklausęs, parodęs susirūpinimą artimuoju, kuris galvoja apie savižudybę, toliau turėtumėte jį skatinti kreiptis psichologinės pagalbos, galite padėti tą pagalbą suorganizuoti arba net pasisiūlyti tą žmogų palydėti, taip parodydamas savo palaikymą.

Vilties linija: Tel. 116 123; I–VII 00.00–24.00; el. p. 116123@viltieslinija.lt

Nelik vienas (emocinė pagalba vyrams): Tel. 8 604 11119; I-VII 18.00-21.00 ; el. p. info@nelikvienas.lt

Vaikų linija: Tel. 116 111; I–VII 11.00–23.00

Pagalbos moterims linija: Tel. 8 800 66 366; I–VII 00.00–24.00; el.p. moterulinija@gmail.com

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video