Papildai geresniam miegui ir keliaujantiems lėktuvu: melatoninas ir jo poveikis
Saldus miegas – geros dienos garantas. Skamba kaip reklaminis šūkis, bet akivaizdu, jog tai tiesa. Kolega šiandien paniuręs? Veikiausiai pašiepiate, kad ne ta koja iš lovos išlipo. O kaip nemalonu, kai žinote, jog turėsite anksti keltis, tačiau niekaip nesudedate bluosto… Tam tikrais atvejais gali padėti papildai miego kokybei. Tiksliau, melatoninas.
Smegenų kankorėžinė liauka ir melatoninas
Dainų kūrėjai galbūt pasakytų, kad melatoninas – gražiai skambantis žodis. Tačiau medicinine prasme tai mažai ką reikštų. Kas yra melatoninas? Tai hormonas, kurį natūraliai išskiria organizmas. Melatoninas išskiriamas smegenų kankorėžinėje liaukoje. Nakties metu ši liauka yra atsakinga už gerą miegą, t. y. gamina didesnį melatonino kiekį.
O prireikus šios medžiagos galima gauti iš papildų.
Keliaujantiems lėktuvu, arba kas tas jet lag
Kaip pagrindinė melatonino papildo nauda įvardijami du dalykai:
- greitesnis užmigimas;
- lengvesnė savijauta skrendant lėktuvu per skirtingas laiko juostas.
Keliavimas lėktuvu? Kuo tai susiję? Jeigu esate skridę lėktuvu, tikriausiai girdėjote frazę jet lag ar netgi esate patyrę šitaip įvardijamą būseną.
Kas tas jet lag? Paprastai tai yra didelis nuovargis po ilgo skrydžio. Skirtingos laiko zonos daro savo, pasakytų daug keliaujantys.
Ši tema itin domina mokslininkus. Juk tai ir sveikatos, ir elementaraus keliaujančių žmonių komforto klausimas. Juolab kad skrydžiai – ne vien poilsiniai. Nelabai paranku, jeigu į verslo susitikimą nuskrendama jaučiant didelį nuovargį. O ir atostogaujant norisi kuo geresnės savijautos. Ką mokslininkai išsiaiškino? Ogi tai, kad melatoninas tokiems žmonėms gali būti pagalbine priemone – t. y. palengvinti savijautą.
Pagal poreikius
Kokiu pavidalu melatoninas siūlomas? Jo galima įsigyti net trimis skirtingais pavidalais: tabletėmis, milteliais ir kaip purškalą.
Kiekvienu atveju nurodoma, koks kiekis kokią dozę atitinka. Pavyzdžiui, gali būti nurodoma, kad trys papurškimai atitinka 3 mg melatonino.
Kainos įvairios, gali siekti ir mažiau nei dešimt, ir apie dvidešimt eurų už buteliuką ar pakuotę tablečių (arba miltelių).
Kaip būti užtikrintiems?
Melatoninas ar bet kokie kiti papildai miegui – ne desertas. Per didelis melatonino kiekis taip pat gali sukelti įvairių šalutinių poveikių.
Yra du paprasti, bet tikrai svarbūs patarimai: nepiktnaudžiauti ir pasitarti su specialistu. Nes melatonino gali būti per daug. Štai koks šalutinis poveikis gali pasireikšti:
- Galvos skausmas ar svaigimas
- Sudirgimas, nerimas
- Sąnarių skausmas
- Pykinimas
- Viduriavimas
Reikia paminėti, kad dėl melatonino pertekliaus gali sutrikti cirkadinis ritmas – miego ir pabudimo ciklo savireguliacija.
Vietoj apibendrinimo
Taigi papildai miego kokybei (šiuo atveju kalbame apie melatoniną) yra galimas variantas norint pagerinti nakties poilsį ar susitvarkyti su vadinamuoju jet lag. Tačiau svarbu tikslingas vartojimas ir, žinoma, saikas.
Papildai vartojami patogiai, o ir kainos, palyginti su gaunama nauda, gali būti labai patrauklios. Vis dėlto atsižvelkite į specialistų rekomendacijas, skaitykite įspėjimus papildų aprašyme. Naudos galite gauti, bet tik tuo atveju, jeigu situaciją vertinate atsakingai. Daugiau informacijos skaitykite čia https://rawpowders.lt/