Net ir po specialistų verdikto kaltės nepripažįsta

 Net ir po specialistų verdikto kaltės nepripažįsta

Aldo Surkevičiaus nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Prieš mėnesį atliekant šaligatvio ir dviračio takų renovacijos darbus Kėdainių senamiestyje prie Šv. Jurgio bažnyčios, Šėtos gatvėje, buvo aptikti žmonių kaulai. Šaligatvio darbai šiuo metu sustoję ir nežinia, kada tiksliai jie vėl pajudės. Tiesa, UAB „Doresta“, įmonės, kuri atliko darbus, direktorius Donatas Masiokas, tikina, kad darbai nėra sustabdyti, o įmonė, atlikdama šaligatvio renovaciją, įgyvendino visas reikiamas procedūras ir jokių pažeidimų nepadarė. Nors dar rugsėjo pabaigoje Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio skyriaus vyr. specialistė Asta Naureckaitė patvirtino, jog pažeidimų būta.

Dar kartą patvirtino pažeidimus

Tą patį ji patvirtino ir jau sulaukusi archeologų išvadų: „Kadangi Kėdainių senamiesčio ir Kėdainių senojo miesto archeologinės vietovės teritorijose (Šėtos gatvės atkarpoje nuo Kalno g. iki Tilto g.) UAB ,,Doresta“ vykdė žemės judinimo darbus neatlikus archeologinių tyrimų, todėl buvo pažeisti paveldosaugos reikalavimai, nustatyti Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 19 straipsnio 2 dalies 1 punkte, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 60 straipsnio 3 dalies 1 punkte, PTR 2.13.01:2022 „Archeologinio kultūros paveldo tvarkyba“ 7.3 punkte bei Nekilnojamosios kultūros vertybės – archeologinės vietos tipinio apsaugos reglamento 41 punkte“.

Dėl šių pažeidimų rangovo atstovui nurodyta atvykti į KPD Kauno teritorinį skyrių (Kaunas, Rotušės a. 29) Administracinio nusižengimo protokolo surašymui ir pateikti paaiškinimą.

Anot A. Naureckaitės, administracinio nusižengimo protokolo surašymas numatytas š. m. spalio 24 d., o byla bus nagrinėjama pagal Administracinių nusižengimų kodekso 314 straipsnio 1 dalį, kur numatoma, jog už įstatymuose nustatytų kultūros paveldo apsaugos reikalavimų pažeidimus asmenys užsitraukia baudą nuo 150 iki 300 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 860 eurų.

Aldo Surkevičiaus nuotr.

Administracinių nusižengimų kodekso 314 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad įstatymuose nustatytų kultūros paveldo apsaugos reikalavimų pažeidimas atliekant tvarkybos, statybos darbus, šių darbų projektavimo ar planavimo darbus užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 560 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 850 iki 1 500 eurų.

Kas meluoja?

Darbus atlikusi įmonė „Doresta“, vos atkasus senąsias kapavietes, komentuoti situaciją atsisakė. Dabar, kai KPD Kauno teritorinis skyrius jau gavo archeologų išvadas, įmonės direktorius D. Masiokas į klausimus atsakė, bet nedaugžodžiavo.

„Šaligatvio atnaujinimo darbai yra sustabdyti ir jų tąsa priklauso nuo KPD Kauno teritorinio skyriaus išvadų, kurių savivaldybė vis dar laukia ir galutinio sprendimo, ką toliau daryti, dar nėra. Tarp kitų pasiūlymų, mes pateikėme dar ir tokį, kad galbūt daugiau nieko toliau nekasti ir atstatyti buvusį šaligatvį – toks galėtų būti vienas iš variantų.

A. Kacevičius

„Kodėl prieš atliekant kasimo ir šaligatvio atnaujinimo darbus apie tai nebuvo pranešta archeologams?“ – „Rinkos aikštės“ žurnalistė pasiteiravo įmonės direktoriaus.

„Vykdant darbus pirmiausia buvo suderintas žvalgomųjų archeologinių darbų planas ir vykdant pagrindinius kasimo darbus juos prižiūrėjo archeologų specialistai“, – tvirtino D. Masiokas.

Nors jau po įvykio į vietą atvykusi UAB „Statybų archeologija“ archeologė Monika Žėkaitė tada sakė: „Labai liūdna, kad taip atsitiko ir kad darbai buvo atliekami be archeologų. Dabar mes turime sudėlioti visą dėlionę, nes prarandame labai daug konteksto, duomenų, kadangi mes patys nebuvome [įvykio vietoje] ir nematėme, iš kur tie kaulai. Tad viską iš naujo turėjome kasti, valyti ir atrasti kontekstą.

Tačiau kalbant bendrai, sensacijos tikrai nėra, kad prie šventoriaus atsirado kaulų, tai normalu. Tik gaila, kad negalėjome būti nuo pat pradžių – būtume sustabdę darbus ir būtų buvę paprasčiau vertinti visą bendrą situaciją“.

Kas bus daroma su šaligatviu – dar neaišku

Šiuo metu šaligatvio ir dviračių takų atnaujinimo darbai Šėtos g. nevyksta. Kaip anksčiau teigė, M. Žėkaitė, įmonė pati turėjo priimti sprendimą, ką toliau ketina daryti – atlikti platesnius kapaviečių tyrimus ar tiesiog sutvarkyti išraustą vietą ir toliau tęsti darbus, ar priimti dar kokius nors sprendimus.

Aldo Surkevičiaus nuotr.

Tačiau D. Masiokas tvirtino, jog „darbai nėra sustabdyti, o užsakovas yra informuotas apie susidariusią situaciją ir yra pateikti galimi variantai, kaip išspręsti ir pabaigti šiuos darbus“.

Po tokio „Dorestos“ direktoriaus pareiškimo kalbintas Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius patikino, kad jokie šaligatvio ir dviračių takų atnaujinimo darbai šiuo metu prie Šv. Jurgio bažnyčios nevyksta.

„Šaligatvio atnaujinimo darbai yra sustabdyti ir jų tąsa priklauso nuo KPD Kauno teritorinio skyriaus išvadų, kurių savivaldybė vis dar laukia ir galutinio sprendimo, ką toliau daryti, dar nėra. Tarp kitų pasiūlymų, mes pateikėme dar ir tokį, kad galbūt daugiau nieko toliau nekasti ir atstatyti buvusį šaligatvį – toks galėtų būti vienas iš variantų“, – kalbėjo A. Kacevičius.

Pasidomėjus, kiek laiko miestiečiai Šėtos gatvėje dar negalės vaikščioti šaligatviu, t.y. kada bus baigti šaligatvio atnaujinimo ir tiesimo darbai, D. Masiokas sakė: „Pagal rangos darbų sutartį, mes dar turim du mėnesius pabaigti darbus, jei bus rastas abiem pusėms priimtinas sprendimas“.

6 Komentarai

  • Manau, kad projektas buvo suderintas su visomis reikiamomis institucijomis ir gal čia per daug sensacingo triukšmelio, o ir vaikštome labai daug kur virš mūsų seniausių protėvių kaulelių…

  • Po barabanu..Kur vaikšto pinigai..Ten viskas px

  • Pataupe ant archeologų, dabar reikia taisyti padėtį, o kad archeologai už kiekvieną menknieki užsiprašo didelių pinigų, irgi visiems žinoma…. Taupus moka 2 kartus 🙂

  • Tik prokuratūroje sako (prisipamažižink ir sušvelninsim bausmė).O ar nors vienas prisipažista iš valdininkų?Pinigus po šikanu pakištus randa-nieko nežino,leidimą statyboms regioniniuose parkuose išduoda-vėl neprisimena,arba dokumentų neranda ir t.t.Žuvid genda nuo galvos.Tai,kad čia tokie maži žmogeliuka neprisipažista-nieko nuostabaus.

  • Gluša ta mūsų miesto valdžia. Juk ji yra užsakovas, todėl ir turėjo rūpintis archiologiniais tyrimais, o ir pinigų tam turėjo skirti (be to ir paveldo skyrius savivaldybėje yra). Negi statybos firmos dar ir arcioginiais tyrimais užsiiminės. Na bet ko norėti, kai valdžioje meras ponas Bynas ir kiti klounai

  • Darbus senamiesčio teritorijoje turėjo prižiūrėtį KVAD atestuotas statybos darbų vadovas///visa atsakomybė už lepsusus turėtų būti jam…Jis turėjo žinoti kaip dirbti…

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video