Nelietuviškų žodžių dėmenų rašymas (2-a pamokėlė)

 Nelietuviškų žodžių dėmenų rašymas (2-a pamokėlė)

BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Rūta ŠVEDIENĖ, kalbininkė

Jei šalia vartojami nelietuviški žodžio dėmenys reiškia atskirus dalykus, pagrindinis dėmuo turi būti kartojamas su kiekvienu iš jų, pvz., makroelementai ir mikroelementai, arba pirmasis dėmuo rašomas su brūkšneliu, o antrasis – kartu su pagrindiniu dėmeniu: makro- ir mikroelementai, makro-, mezo- ir mikroaplinka, audio- ir videokonferencijos.

Lietuvių kalboje sudurtinio žodžio dėmenys arba priešdėlis ir šaknis nejungiami brūkšneliu: multi-vitaminai (taisoma multivitaminai), makro-ekonomika (taisoma makroekonomika), post-produkcija (taisoma postprodukcija).

Kai kurie nelietuviški elementai turi rašybos variantų, pvz.: intro- „į vidų, viduje“, pvz.: introdukcija, introspekcija, introversija, introvertas, turi rečiau vartojamą variantą intra-, pvz.: intramolekulinis, intraveninis; proto- „pradinis, pirmapradis, pirminis; aukštesnysis“, pvz.: protodiakonas, protografas, protorenesansas, prototipas, turi variantą prot-, jungiamą prie balse a prasidedančio žodžio, pvz.: protagonistas, protaminas, protandrija.

Savarankiški nelietuviški nekaitomi žodžiai rašomi atskirai nuo žodžių, su kuriais sudaro žodžių junginius, pvz.: alfa dalelė, beta karotenas, bingo rezultatas, bruto pajamos, koronaviruso delta atmaina, delta stimulas, midi suknelė, neto masė, solo partija, veto teisė; alfa, beta ir gama spinduliuotė.

Parengta pagal „Lietuvių kalbos rašyba. Taisyklės, komentarai, patarimai“, V., 2022.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video