Neleido kelti kainų

 Neleido kelti kainų

Evangelikų reformatų bažnyčios ir kunigaikščių Radvilų mauzoliejaus lankytojo bilietas suaugusiesiems būtų brangęs 2 eurais, gido paslaugos būtų brangusios 10 eurų, bet kol kas kainų kėlimui nepritarta./ Kėdainių krašto muziejaus nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Kėdainių politikai neleido Kėdainių krašto muziejui kone dvigubai pakelti bilietų kainų lankytojams. Pasigesta svarių argumentų, kurie galėtų įtikinamai paaiškinti, kodėl taip drastiškai norėta apmokestinti muziejaus lankytojus, tad kainų kėlimo klausimo svarstymas atidėtas.

Norėjo kelti daugiau nei dvigubai

Rajono tarybai teiktame sprendime buvo siūloma kai kurias Kėdainių krašto muziejaus teikiamų paslaugų kainas kelti net ir daugiau nei dvigubai.

Pavyzdžiui, siūlyta, kad Krašto muziejaus, Daugiakultūrio centro, 1863 m. sukilimo muziejaus ir Paberžės istorinio komplekso lankytojo bilietas suaugusiesiems kainuotų 4 eurus, o vaikams, mokiniams, studentams, pensininkams bei neįgaliesiems – 2 eurus. Iki šiol kainos siekė atitinkamai 1,6 eurus ir 80 euro centų.

Evangelikų reformatų bažnyčios ir kunigaikščių Radvilų mauzoliejaus lankytojo bilietas suaugusiesiems būtų brangęs 2 eurais, gido paslaugos būtų brangusios 10 eurų,

Edukacinės pamokos vaikams brangtų 50 euro centų, suaugusiesiems – vienu euru.

Rimantas Žirgulis teigė nemanantis, kad papildomi keli eurai sudarys didelių problemų tiems, kurie nori aplankyti muziejaus ekspoziciją./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Iš kainų šaiposi

Kaip sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis, kainas pasiūlyta pakelti dėl to, kad neretai muziejaus lankytojai iš dabar esančių kainų tiesiog šaiposi. Kainos nekeistos jau šešerius metus, o į muziejaus ekspozicijas investuota nemažai pinigų.

„Noriu pastebėti, kad mūsų kainos buvo nekeistos nuo 2015 metų. Jos dabar yra, tiesiai šviesiai kalbant, juokingos.

Sulaukiame net pašaipų, paklausimų, kodėl vaikams ir mokiniams bilietų kainos net vieno euro nesiekia.

Per pastaruosius šešerius metus visos kainos pakilo, be to, per pastaruosius metus įdėta daug investicijų, gerokai pakeistos ekspozicijos, jos tapo žymiai įdomesnės, informatyvesnės. Todėl manome, kad kainas reikia padidinti ir padaryti adekvačias.

Tokios kainos, kokias mes siūlome, yra Kauno, Panevėžio muziejuose“, – teigė muziejaus vadovas R. Žirgulis.

„Manome, kad galime sau leisti prašyti didesnę kainą už bilietą, juoba kad žmonės šaiposi iš mūsų bilietų kainų“.

R. Žirgulis

Be to, jis pridūrė, kad kasmet jam, kaip muziejaus vadovui, yra nurodoma pinigų suma, kurią muziejus turi užsidirbti pats, tad R. Žirgulio teigimu, jei jau nenorima kalbėti apie kainų kėlimą, tuomet reikėtų kalbėti apie kompensaciją muziejui. 

„Įgyvendinus projektus labai padidėjo ir elektros sąnaudos, – tęsė R. Žirgulis. – Evangelikų reformatų bažnyčioje įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema, grindinis šildymas. Mes iš biudžeto tikrai tiek paramos negauname, kad padengtume išaugusias išlaidas.

Manome, kad galime sau leisti prašyti didesnę kainą už bilietą, juoba kad žmonės šaiposi iš mūsų bilietų kainų“.

Kėdainių krašto muziejuje buvo atnaujinta nemažai ekspozicijų. Muziejaus vadovas norėjo pakelti kainas, nes investicijos lėmė ir tai, kad muziejus sunaudoja gerokai daugiau elektros energijos./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Už pamoką mokėti ir neturi

Kėdainių krašto muziejaus direktoriui R. Žirguliui prasitarus, kad buvo minčių įvesti tam tikras privalomas istorijos pamokas, kurias mokiniai praleistų ne mokyklos suole, o būtent muziejuje, buvo suabejota, ar už tokį dalyką pinigus imti leistų Lietuvos įstatymai.

Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Nijolė Naujokienė atkreipė dėmesį, kad mokiniams nemokamą mokslą garantuoja įstatymai ir yra neteisinga, jog mokiniai turi mokėti už pamokas, net jei jos vyksta muziejuje.

„Mintis, kad už istorijos pamoką muziejuje moka pats mokinys, net neatitinka Lietuvos įstatymų.

Mokiniui nemokamas mokymasis yra užtikrinamas įstatymais.

Popamokinė veikla – kas kita, bet jei vaikas ateina į istorijos pamoką, negali būti net kalbos kad vaikas pats iš savo kišenės turi susimokėti“, – akcentavo švietimietė.

Tačiau dabar edukacijos krašto mokiniams yra mokamos. Visgi dalis krašto politikų pasisakė, kad jos moksleiviams turėtų būti nemokamos.

Rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas sakė, kad tai būtų teisingas sprendimas.

Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Nijolė Naujokienė atkreipė dėmesį, kad mokiniams nemokamą mokslą garantuoja įstatymai ir yra neteisinga, jog mokiniai turi mokėti už pamokas, net jei jos vyksta muziejuje./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Siūlė nemokamai

Krašto politikams kilo klausimų ir dėl to, kad muziejus galimai suteikia per mažai galimybių ekspozicijas aplankyti nemokamai.

Nors yra numatyta, kad mokslo metų laikotarpiu kiekvieną trečiadienį visiems mokiniams muziejaus lankymas yra nemokamas (be gido ir edukatoriaus paslaugų), visgi Kėdainių krašto muziejus neturi jau visame pasaulyje įprasto nemokamo paskutinio mėnesio sekmadienio ekspozicijų lankymo.

Pasigirdo siūlymų, kad muziejus turėtų būti nemokamas ir atviras visiems kėdainiečiams.

„Kainų kilimas neadekvatus, o edukacijos turi būti nemokamos. Dėl vienos nemokamos dienos per mėnesį, manau, net diskutuoti nereikia, tai turi būti padaryta.

Mano giliu įsitikinimu, vaikai, tiek suaugę turi pažinti savo kraštą, tad manyčiau, kad atleisti nuo mokesčio reikėtų visus Kėdainių krašto gyventojus“, – sakė Gitana Kaupienė.

Gitana Kaupienė: „Tiek vaikai, tiek suaugę turi pažinti savo kraštą, tad manyčiau, kad atleisti nuo mokesčio reikėtų visus Kėdainių krašto gyventojus./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Mano, kad problemų nebus

R. Žirgulis, paklaustas, ar bandė prognozuoti, kokią įtaką pakeltos kainos turėtų turizmo plėtrai ir muziejų lankomumui, sakė, kad, jo manymu, euras ar du didelės įtakos padaryti neturėtų.

„Sunku pasakyti. Dabar labai pasijuto, kad suaktyvėjo muziejaus lankymas, nes atnaujintos ekspozicijos.

Apskritai matome, kad yra dalis žmonių, kurie iš principo eina miestu ir neužeina niekur. Na, o tie, kas nori, eina ir užeina. Nemanau, kad jiems tie 2 ar 4 eurai bus labai ženklus pokytis“, – svarstė muziejaus vadovas.

„Mes turėjome gauti motyvuotą ir pagrįstą sprendimo projektą su palyginamosiomis kainų lentelėmis, kur turėjo būti smulkiai paaiškinta, kodėl tos kainos keliamos“.

N. Naujokienė

Sprendimą atidėjo

Galiausiai dėl kilusių neaiškumų ir negautų atsakymų į pateiktus klausimus sprendimas dėl Krašto muziejaus kainų pakėlimo buvo atidėtas.

1 Komentaras

  • Kodėl rašoma netiesa? Reformatų bažnyčios lankymas didėtų nuo 2 eu iki 5 eu, daugiau negu 100 proc. Už 5 eur galima aplankyti Biržų pilį su arsenalu. Valdovų rūmų maršrutai svyruoja nuo 2 iki 4 eu. Perkant visus — 7,5 eur.

    Krašto ir Paberžės muziejų kaina 4 eur adekvati. Tik kai pagalvoji, kad dabar muziejus tuščias, kaip bus padidinus kainą?

    Daugiakultūris centras 4 eur — jūs rimtai??? Ką lankytojas gaus už tuos 4 eurus?

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video