Už mokinių ir darželinukų maitinimą tėvams reikia plačiau atverti pinigines
Ar ministrė suvokia realybę, tvirtindama kainas?
Rasa JAKUBAUSKIENĖ
Dar vasarą švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė savo sprendimu daugelį ne tik papiktino, bet ir privertė rimtai suabejoti ministrės realybės suvokimu. Pagal jos pasirašytą įsakymą, vienai dienai vienam mokiniui nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti nustatytos tokios sumos: 6–10 metų amžiaus mokiniams pusryčiams skiriama 0,95 Eur, pietums – 1,90 Eur; nuo 11 metų amžiaus mokiniams pusryčiams skiriama 1,10 Eur, pietums – 2,05 Eur. Tačiau verta atkreipti dėmesį, jog šios kainos patvirtintos tik valstybinėse mokyklose, t.y. tose, kurios tiesiogiai pavaldžios ministerijai. Kaip „Rinkos aikštei“ sakė Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė, tokių ugdymo įstaigų mūsų rajone tėra vos viena – Kėdainių profesinio rengimo centras (PRC). Visų kitų lopšelių-darželių bei mokyklų steigėja yra rajono savivaldybė. Todėl ir kainas nustato savivaldybės administracija.
Kainos pakilo apie 15 proc.
„Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintos kainos mūsų rajonui nėra aktualios, todėl jų nekomentuojame ir nevertiname“, – sakė V. Dobrovolskienė ir pateikė, kokias maitinimo kainas nustatė Kėdainių rajono savivaldybė: „Administracijos direktoriaus 2022 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu nustatyta, kad vienos porcijos pusryčių ar pavakarių kaina – 1,68 Eur, pietų – 2,99 Eur“.
Ji taip pat pažymėjo, jog kainos mokyklų valgyklose tiems mokiniams, kurie pusryčius, pietus ar pavakarius perka patys, nuo šių mokslo metų pradžios pakilo apie 15 proc. O paklausta, ar dėl pakilusių kainų nesumažės moksleivių, valgančių mokyklų valgyklose, nes galbūt jie atsineš savo maistą, eis pietauti į kokias nors kavines ar namus, kas arčiau gyvena, Švietimo skyriaus vedėja sakė: „Kainos pakilo visur, ne tik mokyklų valgyklose. Labai sunku spręsti, kas kaip pasirenka maistą. Mums svarbu, kad vaikai valgytų visavertį, sveiką ir skanų maistą“.
„Kainos pakilo visur, ne tik mokyklų valgyklose. Labai sunku spręsti, kas kaip pasirenka maistą. Mums svarbu, kad vaikai valgytų visavertį, sveiką ir skanų maistą.
V. Dobrovolskienė
Kėdainių PRC mokiniai papietauti gali už 2 eurus
Tuo metu vienintelės valstybinės rajono mokyklos Kėdainių PRC direktorius Dangiras Kačinskas švietimo ministrės patvirtintomis kainomis nesiskundžia ir tikina, kad tokia suma yra pakankama, norint pamaitinti alkstančius pilvus. Tačiau pabrėžia, jog tam yra sąlygų.
„2,05 Eur sriubai, antram patiekalui ir sultims užtenka. Praėjusiais metais už šią sumą moksleivis dar gaudavo ir bandelę, šiemet ji jau nebeišeina, bet kol kas viskas yra gerai. Už ministrės patvirtintą kainą mes dar puikiai pamaitiname savo moksleivius. Net ir tie mokiniai, kurie maistą perka už savo pinigus, mūsų valgykloje sočiai pavalgo už 2–2,5 Eur, – sakė D. Kačinskas. –
Taip yra todėl, kad mes į tą kainą neįskaičiuojame nei elektros, nei atlyginimų ir pan. Ji galioja tik maisto produktams įsigyti.“
Direktoriaus teigimu, jis negalintis pasakyti, kaip yra kitose mokyklose, bet yra girdėjęs, kad ten, kur dirba privatus verslas, kuris į produktų savikainą įskaičiuoja jų atvežimą, elektrą, darbuotojų užmokestį ir pan., už ministrės patvirtintas kainas mokinių nepamaitinsi.
„Akcentuoju tai, kadangi mes esame ministerijai pavaldi įstaiga, tai ji mums skyrė asignavimus energetiniams ištekliams, darbuotojų užmokesčiui, todėl mums į kotleto kainą nereikia įskaičiuoti tų dalykų ir mes skaičiuojame tik produktus“, – pabrėžė D. Kačinskas.
„2,05 Eur sriubai, antram patiekalui ir sultims užtenka. Praėjusiais metais už šią sumą moksleivis dar gaudavo ir bandelę, šiemet ji jau nebeišeina, bet kol kas viskas yra gerai. Už ministrės patvirtintą kainą mes dar puikiai pamaitiname savo moksleivius. Net ir tie mokiniai, kurie maistą perka už savo pinigus, mūsų valgykloje sočiai pavalgo už 2–2,5 Eur.
D. Kačinskas
Jis taip pat sakė, kad tiems, kas valgo už pinigus, Kėdainų PRC taip pat nėra brangu papietauti, nes brangiausias patiekalas čia kainuoja 2 eurus – jautienos ir žuvies patiekalai, o sriuba apie 0,2–0,3 Eur.
„Taip pat ateina pas mus pietauti ir žmonės iš „gatvės“, t.y. ne mūsų mokyklos mokiniai. Jiems yra 30 proc. antkainis, nes ministerijos yra nurodyta, kad už savikainą maitintume tik mokinius“, – kalbėjo Kėdainių PRC direktorius.
Išeitų tik pusė porcijos
Didžiajai daliai Kėdainių rajono mokyklų maitinimą tiekianti VšĮ „Bruneros“ iš pradžių „Rinkos aikštei“ pateikusi komentarą, po poros dienų nusprendė nuo jo susilaikyti ir apskritai atsisakė komentuoti situaciją.
Tuo metu Josvainių gimnazijos valgyklos vedėja Viktorija Pavlavičienė pastebėjo, kad už minėtas ministrės patvirtintas kainas, jei jos būtų taikomos visose ugdymo įstaigose, teišeitų pusė praėjusių metų pietų porcijos.
„Aš neįsivaizduoju, ką vaikui galima įdėti į lėkštę už tokią sumą. Tarkim, vyresniam vaikui, t.y. didelėje porcijoje, priklauso 50 g burokėlių, 50 g kopūstų salotų, 80 g kotletukas ir arba 100 g bulvių košės, arba 130–150 g kruopų košės. Aišku, jeigu tai būtų dienos pietūs – sriuba ir antras patiekalas – nežinau, ar tas didelis vaikas pavalgytų. Mažam, t.y. pradinukui, taip, užtektų, bet dideliam ir ypač berniukui, nemanau, – svarstė gimnazijos valgyklos vedėja. – Jeigu paliktume tas pačias kainas, kaip pernai, aš manau, kad už tokią kainą, ką dabar sako mūsų ministrė, porcija turėtų būti per pusę mažesnė, nes viskas brango apie 40 proc.
Aišku, mokyklų valgyklose kainos tiek nekilo, nes perkama didmeniniais kiekiais, tuomet pritaikoma nuolaida, tad kainos čia nėra kaip kavinėje.“
Yra galimybė rinktis
Pasidomėjus, ar dėl pakilusių kainų nesumažėjo vaikų, valgančių mokyklos valgykloje, jos vedėja sakė, kad kainos nepakilo tiek drastiškai, kad vaikai atsisakytų šilto maisto pietų metu.
„Mūsų mokykloje vaikai tikrai nešasi maistą iš namų. Tėveliai įdeda, ką jie mėgsta, o yra ir tokių, kurie eina į valgyklą. Labai abejoju, ar mažės moksleivių, valgančių mokyklos valgykloje. Pas mus, Josvainiuose, yra kavinė „Grūdinė“. Ten dienos pietūs vis tiek kainuoja brangiau nei mūsų mokykloje. Todėl nemanau, kad sumažės valgančių pas mus, – kalbėjo V. Pavlavičienė. –
„Vienos dienos maitinimosi darželiuose įkainiai vaikams nuo 3 iki 6 metų – 3,20 Eur, lopšelyje – 2,90 Eur. To pakanka, kad darželių vadovai užtikrintų maitinimo kriterijus ikimokyklinio ugdymo įstaigose atitinkančią tvarką, bet vaikai gausiai valgytų vaisių, daržovių.
A. Pakštienė
Gal tik vaikas, kuris galbūt nemėgsta mėsos, rinksis didesnę porciją garnyro, pavyzdžiui, bulvių košę arba gal kaip tik kotletuką su salotom be jokių kruopų. Yra tokių vaikų, kurie valgo tik bulvių košė su kefyru ir jam užtenka. Yra galimybė rinktis.
Net ir tie vaikai, kurie gauna nemokamą maitinimą, turi galimybę rinktis: jeigu jis nemėgsta kotleto, jis valgo bulvių košę su salotomis. Tegul vaikas geriau suvalgo tai, ką mėgsta, negu nevalgo to, ko nemėgsta.“
Skiriamų pinigų pakanka
Kalbant apie ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas ir maitinimą jose, lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktorė Audra Pakštienė sakė, kad šiuo metu nustatyta kaina priešmokyklinukų maitinimui, kol kas yra pakankama. Tačiau pripažįsta, kad smarkiai išaugus maisto produktų kainoms, buvo priversti prašyti rajono tarybos didinti vienos dienos maitinimosi įkainius.
„Mūsų rajone maistą vaikučiams darželiuose gamina pačios įstaigos. Ir tai yra labai pozityvu, kad mažieji kėdainiečiai gautų visavertį kokybišką, subalansuotą maitinimą. Esame atsakingi už maisto raciono parinkimą, maisto gaminimo technologijas ir t.t.
Nuo liepos 1 d. rajono taryba patvirtino naujus maitinimosi ikimokyklinio ugdymo įstaigose įkainius. Šie pakeitimai savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigose leido išlaikyti maitinimosi kokybę. Užtikrintas sveikos mitybos reikalavimus atitinkantis vaikų maitinimas. Darželiai dalyvauja vaisių ir daržovių, pieno programose. Tai galiu atsakingai pareikšti, kad rajono darželiuose mažieji alkani tikrai neliks“, – užtikrino ugdymo įstaigos direktorė.
Pasiteiravus, už kokią sumą būtų realu paruošti visaverčius pusryčius, pietus ir pavakarius darželinukui, A. Pakštienė sakė: „Vienos dienos maitinimosi darželiuose įkainiai vaikams nuo 3 iki 6 metų – 3,20 Eur, lopšelyje – 2,90 Eur. To pakanka, kad darželių vadovai užtikrintų maitinimo kriterijus ikimokyklinio ugdymo įstaigose atitinkančią tvarką, bet vaikai gausiai valgytų vaisių, daržovių“.
Kito Kėdainių lopšelio-darželio „Vaikystė“ direktorė Neringa Vaicekauskienė ,antrindama A. Pakštienei taip pat pridėjo: „Tiek kalbant apie nemokamą vaikų maitinimą, tiek apie mokestį už maitinimą darželyje, reikia turėti omenyje, kad yra skaičiuojama tik produktų kaina, neskaičiuojamos maisto gaminimo išlaidos (elektros kaina, darbuotojų užmokestis ir kt.).
Maistas darželyje yra visavertis, meniu parengtas atsižvelgiant į nustatytus reikalavimus, tik nuolat kylant produktų kainoms tenka sugaišti daugiau laiko, kad būtų išlaikytas balansas tarp maisto kainos ir kokybės. Maisto kainoms kylant darželiai vis dažniau susidurs su šia problema“.
Mokestis už darželį nesikeitė
Kaip sakė abiejų lopšelių-darželių direktorės, šiuo metu už ugdymą tėveliai per mėnesį moka 5 eurus, o maitinimo kaina kiekvieną dieną yra vis kita.
„Tai priklauso nuo to, kokie maisto produktai sudaro vienos ar kitos dienos valgiaraštį. Šiuo metu dienos vidurkis darželio vaikams skaičiuojamas apie 2,30 Eur, lopšelio – apie 2,00 eurus, – paaiškino A. Pakštienė. – Be maitinimo, vaikų tėveliai darželiuose moka 5 eurų mėnesio mokestį švietimo reikmėms. Ir šis mokestis nesikeitė. Reikia nepamiršti, kad mokestis už maitinimą yra skaičiuojamas tik už lankytą dieną. Suma už vaikų buvimą darželyje sieks apie 50 eurų per mėnesį, jei mažylis lankys 20 dienų.“
7 Komentarai
Bet užtai ukrams viskas nemokamai.
Atsakau, as nebeislaikau seimos. Nuaisiu ir pasikarsiu prie savivaldybes duru. Jau upiso viskas juodai. Svarbu haholams viskas nemeokamai o mes dirbanti sejma nebeissilaikom ble
Neatrodo, kad esi iš dirbančios šeimos, nes rašyti lietuviškai taisyklingai visiškai nemoki. Esi tikras pašalpinis, pastoviai komentarus prieš ukrainiečius rašantis kacapas.
kad esi ukrų nacistas!
Stiprybės jums ir nekalbėkite taip ,reikia gyventi kad ir kaip sunku būtų,jei turite šeimą tuo labiau,negalima visko „mesti“ ir „išeiti“,
Josvainių gimnazijos valgykloje pietūs vaikui kainuoja 3, 50 eu. Ir labai kuklūs pietūs, nes vaikams neužtenka.
Kono picoje pilnai ir sociai uz tiek net vyras gali pavalgyt 😉