Minint Holokausto 80-metį Krakėse bus įmontuoti atminimo akmenys Stolpersteine

 Minint Holokausto 80-metį Krakėse bus įmontuoti atminimo akmenys Stolpersteine

Rugsėjo 2 d., ketvirtadienį, Krakėse bus minimos 80-osios Holokausto metinės. 1941 m. šalia Krakių esančiame Peštiniukų kaime buvo sušaudyti 1125 Krakių ir aplinkinių gyvenviečių – Gudžiūnų, Pociūnėlių, Baisiogalos, Grinkiškio, Dotnuvos žydai. Pagerbiant jų atminimą kartu su Krakių gimnazistais bus organizuojama eisena, šeimų pavardžių skaitymas šalia masinės kapavietės Peštiniukuose.

Minint Holokausto 80-metį ir siekiant įamžinti Krakėse gyvenusių žydų bendruomenės narių atminimą, trijose miestelio vietose, kur dirbo gydytojai B. Alperavičius (V. Kudirkos g.), A. M. Volpovičius (Kauno g.) ir vaistininkas A. Polunskis (Vasario 16-osios g.) bus įrengti atminimo akmenys (vok. Stolpersteine), kuriuos sukūrė vokiečių menininkas Gunteris Demnigas.

Stolpersteine – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas. Atminimo akmenys išvežtuosius į koncentracijos stovyklas, sušaudytus masinių žudynių vietose, nukankintus kalėjimuose ar kitaip nukentėjusius per Holokaustą simboliškai grąžina į miestų ir miestelių erdves, kuriuose jie gyveno, mokėsi ar dirbo, taip primindami, kad per masines žudynes nukentėjo ne abstraktūs skaičiai, bet konkretūs žmonės.

Stolpersteine – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas.

Šiuo metu pasaulyje įmontuota per 60 000 atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi. Lietuvoje šiuo metu yra virš 30 skirtinguose miestuose įmontuotų atminimo akmenų.

Skatinant viešą diskursą Holokausto tema, jaunimui bus surengta filmo „Batai” peržiūra ir atvira diskusija su Kauno dailės gimnazijos mokytoju Sauliumi Mikuckiu.

Renginio programa rugsėjo 2 d.:

10 val. Eisena nuo Krakių gimnazijos link Peštiniukų kaimo. Holokausto aukų pagerbimas šalia masinės kapavietės.

11 val. Stolpersteine akmenų, skirtų Krakėse gyvenusiems žydams atminti pristatymas Kauno, Vasario 16-osios, V. Kudirkos g.

12 val. Filmo ,,Batai“ peržiūra ir diskusija Holokausto tema su Kauno dailės gimnazijos mokytoju Sauliumi Mikuckiu.

Organizatoriai: Krakių kultūros centras Krakių M. Katkaus gimnazija

Renginiai finansuojami Kėdainių r. savivaldybės administracijos, įgyvendinant projektą „Žydų kultūros dienos Krakėse“.

1 Komentaras

  • Lietuvoje su pagarba bus minimos 80-osios Holokausto metinės. Kažkada AMB , nuvykęs į Izraelį, atsiprašė žydų už kai kurių lietuvių kolaboravimą su naciais. O kada Izraelis atsiprašys Lietuvos už sadistų dušanskių nusikaltimus, kolaboravimą su kgb? Kodėl apie žydus privaloma kalbėti verksmingu balsu, su ašarom akyse ir didžiuliu kaltės jausmu, juk daug lietuvių gelbėjo žydus, rizikuodami savo pačių gyvybėmis? Kodėl patys žydai, nacių žudomi milijonais, nesipriešino? Tik pabandyk kažką kritiškiau pasakyti apie žydus, tuoj ant drakono atskris Zuroffas ir apšauks naciais.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video