Miesto vandenvalos projektui – per 4 mln. eurų

 Miesto vandenvalos projektui – per 4 mln. eurų

2018 metai buvo lemtingi Kėdainių vandenvalos sistemai. Europos Komisija užfiksavo faktą, kad vidurio Lietuvoje esanti savivaldybė – vienintelė šalyje, kuriai priklausančios bendrovės „Kėdainių vandenys“ eksploatuojami buitinių nuotekų valymo įrenginiai į gamtą išleidžia daugiau teršalų nei leidžia Europos Sąjungos (ES) norminiai aktai.

Be to, tuomet įvyko ir didžiausia ekologinė nelaimė – nelegaliai plūstelėjus į vandenvalos įrenginius nevalytiems pramoniniams teršalams, valymo įrenginiai galutinai išėjo iš rikiuotės ir į Nevėžį netrumpą laiką plūdo nevalyti teršalai su visomis fekalijomis.

Tuomet pirštais buvo baksnota į įmonę „Kėdainių oda“, o jos vadovas pats pripažino, jog jų nuotekos neatitinka normatyvų, tačiau vis dėlto galutinis ir aiškus kaltininkas rastas nebuvo, o patirti nuostoliai griuvo ant visų kėdainiečių pečių.

Maža to, tuomet pakvipo ir milžiniškomis ES baudomis, o situaciją sunkino tai, kad tuometiniai rajono valdantieji į kompromisus dėl skubios vandenvalos įrenginių rekonstrukcijos eiti nenorėjo.

Tačiau dabar Kėdainių miesto vandenvalai skirti keturi milijonai eurų jau „dirba“, o visus rekonstrukcijos darbus pabaigti ketinama iki šių metų galo.

Trys finansavimo šaltiniai

Pagrindinis 4,2 milijonų eurų vertės projekto finansuotojas – Europos Sąjunga. Ji skiria 80 proc. sumos, dar po dešimtį pridėjo patys „Kėdainių vandenys“ ir savivaldybė.

Kol kas galima pasidžiaugti, kad miesto nuotekų valykloje darbai vyksta sklandžiai.

„Darbai vyksta pagal suderintą grafiką. Kol kas problemų neturime, darbų pabaiga numatyta ir tikimės, bus įvykdyta iki šių metų gruodžio 30 dienos“, – sakė „Kėdainių vandenų“ vadovas Rimgaudas Praninskas.

Darbus vykdo AB „Panevėžio statybos trestas“.

Technologinės ir automatikos įrangos gamybą, tiekimą, montavimą, paleidimo derinimo darbus vykdo UAB „Ecoranga group“.

Vykdant įrangos montavimo paleidimo, derinimo darbus taip pat dalyvauja ir UAB „Kėdainių vandenys“ atsakingi darbuotojai, kurie nuolat mokomi, technologinės įrangos montavimo metu jiems rodomi technologiniai sprendimai.

Tam, kad valymo įrenginiuose nuotekos būtų išvalomos iki Europos Sąjungos nustatyto lygio, bus įdiegta nauja SCADA sistema, kuri leis efektyviau valdyti nuotekų valymo procesą. Planuojama naujai įrengti pramoninių nuotekų mechaninio valymo įrangą ir sukaupimo talpą, nuotekų priėmimo ir paskirstymo talpas su paskirstymo latakais. T

aip pat ketinama pastatyti 2 naujas biologinio reaktoriaus linijas, perteklinio dumblo talpą ir sumontuoti 9 naujas orapūtes, įrengiant joms oro vamzdynus.

Rekonstruojami bus du jau esami kompleksiniai mechaninio valymo įrenginiai ir įrengtas dar trečias bei rekonstruotos keturios jau esančios biologinio reaktoriaus linijos.

Kol yra vykdoma grandiozinė vandenvalos rekonstrukcija, nuotekų valymo procesas nenutrūksta.

[quote author=“Aut. past.“]Nors 2018 m. įvykusios ekologinės nelaimės kaltininkas teisiškai nebuvo nustatytas, besiplečiančios pramonės įmonės yra pagrindiniai teršėjai. Nuotekų kiekis ženkliai nepadidėjo, bet pati tarša išaugo stipriai. [/quote]

Nuotekų tiek pat, užterštumas – didesnis

Už vandenvalos įrenginių rekonstrukciją atsakingos bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktorius R. Praninskas akcentuoja, kad atliekant rekonstrukciją ypač daug dėmesio skiriama perspektyvai. Skaičiuojamas valymo įrenginių pajėgumas atsižvelgiant į tai, kad plečiantis pramonei, nuotekų užterštumas kai kur jau yra padidėjęs net daugiau kaip du kartus, o ateityje ir dar didės.

„Kėdainiai išsiskiria iš kitų regionų dėl didelės pramonės įmonių gausos, kurių apvalytas nuotekas priima Kėdainių miesto nuotekų valymo įrenginiai.

Sparčiai plečiantis pramonei, didėja ir nuotekų užterštumas, kuris lyginant su esamos valyklos projektiniais parametrais, išaugo dvigubai.

Atitekančių nuotekų kiekis nepakito, jis liko toks pats, tik ženkliai padidėjo atitekančių nuotekų užterštumas.

Tokiam užterštumo padidėjimui įtaką padarė sparti pramonės plėtra regione.

Siekiant tinkamai išvalyti nuotekas, numatyta beveik visų valymo įrenginių grandžių rekonstrukcija ir naujų įrenginių įdiegimas“, – informuoja „Kėdainių vandenys“.

Peržiūri sutartis

Europos Komisijos grasinimai baudomis privertė susiimti ir kitu kampu pažvelgti į aplinkosaugos svarbą.

„Bus siekiama, kad kiekvienas nuotekas išleidžiantis subjektas suprastų ir laikytųsi aplinkosauginių reikalavimų.

Valymo įrenginiai nėra viską priimantys ir valantys. Biologija yra jautri ir galinti išvalyti tik biologiškai skaidžias nuotekas. Tai nėra cheminiai valymo įrenginiai, kur papuolę bet kokie chemikalai bus išvalyti.

Be to, bus efektyviau kontroliuojamos pramonės įmonės dėl jų išleidžiamų nuotekų kokybės.

Bus peržiūrimos sutartys su abonentais, išleidžiančiais nuotekas į bendrovės tinklus dėl galimai pavojingų prioritetinių medžiagų, kurios galėtų pakenkti rekonstruotų nuotekų valymo įrenginių darbui“, – žada R. Praninskas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content