Mero fondo lėšomis alkoholio pirkti nebegalės

 Mero fondo lėšomis alkoholio pirkti nebegalės

BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Mero pareigybė turi savo privilegijų. Viena iš tokių – mero lėšų fondas, iš kurio iki šiol buvo galima apmokėti net ir alkoholinių gėrimų sąskaitas. Tačiau paskutiniame rajono tarybos posėdyje šio fondo nuostatai buvo pakoreguoti – galiausiai išbrauktas leidimas už mokesčių mokėtojų pinigus pirkti alkoholį, tačiau iš mero fondo lėšų ir toliau bus galima apmokėti darbinių susitikimų metu perkamą maistą ir nealkoholinius gėrimus.

Gali išleisti du vidutinio dydžio atlyginimus

Meras per mėnesį įvairioms reikmėms gali išleisti du vidutinius darbo užmokesčius.

Būtent taip ir yra skaičiuojamas bei sudaromas mero fondas – skirta ne konkreti pinigų suma, o du vidutiniai mėnesio darbo užmokesčiai, kurie periodiškai kinta ir yra skaičiuojami pagal Lietuvos statistikos departamento paskutiniojo paskelbto Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (toliau – VMDU) dydį.

Ankstesni mero fondo nuostatai leido per mėnesį nepanaudojus visų fondo lėšų jas perkelti į kitus mėnesius, tačiau po paskutinio nuostatų atnaujinimo tokios išlygos nebeliko.

Vis dėlto pats meras Valentinas Tamulis sako, kad mero fondo lėšomis apmokėtų maitinimo paslaugų pernai buvo visai mažai, tačiau kartais maitinimas ir gėrimai yra tiesiog neišvengiama jo darbo dalis./ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Per metus – daugiau kaip 20 tūkst. eurų

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis darbo užmokestis „popieriuje“ pastaruoju metu siekė 1 tūkst. 586 eurus.
Tai reiškia, kad per mėnesį meras gali išleisti 3 tūkst. 172 eurus „popieriuje“ (1 919 eurus į rankas).

Per metus susidaro maždaug 38 tūkst. eurų suma „ant popieriaus“ – apie 23 tūkst. eurų į rankas. Tiesa, prognozuojama, kad šiemet vidutinis atlyginimas didės beveik 9 proc., tad ir mero fondas gali išaugti beveik 9 proc.

Visų pinigų neišleido

Praėjusiais metais mero fondą sudarė 22,4 tūkst. eurų, iš jų nepanaudota buvo beveik 2 tūkstančiai eurų. Pastarieji pinigai liko savivaldybės reprezentacinių lėšų krepšelyje. Jie yra  perskirstyti ar perkelti į šiuos metus.

Kaip informavo mero patarėja Vilija  Mockuvienė, daugiausiai lėšų – 6,3 tūkst. eurų – meras panaudojo liepos mėnesį.

Mero fondas šiemet augs tiek, kiek augs vidutinis atlyginimas Lietuvoje. Preliminariai jis turėtų siekti apie 23 tūkst. eurų.

Aut. past.

Mokėjo premijas

„1,6 tūkst. eurų buvo skirta abiturientų šimtukininkų premijoms, 2 tūkst. eurų skirti 30-ojo  ralio „Aplink Lietuvą“ nugalėtojų pagerbimui ir išlaidoms padengti, dar tūkstantis eurų –  varžybų „Kėdainių Open 2021 mero V. Tamulio taurė“ išlaidoms iš dalies padengti, 1,4 tūkst. eurų sumokėta už knygą „Mūsų vaikas“.

Tą patį mėnesį buvo ir smulkių išlaidų“, – informuoja mero patarėja.

Meras visai nepanaudojo fondo lėšų sausio, vasario ir lapkričio mėnesiais.

„5,4 tūkst. eurų panaudota balandžio mėnesį TV3 televizijos projekto „Lietuvos garbė“ išlaidoms padengti, 5, 6 tūkst. eurų išleista gruodžio mėnesį. Daugiausiai – apie 4,5 tūkst. eurų – išleista suvenyrams, jie bus dovanojami šiemet“, – tęsė V. Mockuvienė.

Dar 2 tūkst. eurų išleista kovo mėnesį šokių klubo „Vilnis“ turnyro Kėdainių krašto atviro čempionato išlaidoms iš dalies padengti.

Alkoholio nebepirks

Tiek dar 2008 metais patvirtintuose nuostatuose, tiek šiai tarybai teiktame nuostatų variante, buvo galima rasti leidimą fondo lėšomis dengti darbo susitikimų išlaidas, tarp kurių yra ir maisto produktų, nealkoholinių ir alkoholinių gėrimų bei kitų prekių išlaidos. 

Galimybė fondo lėšomis pirkti alkoholį užkliuvo daugeliui tarybos narių, tad tarybos sprendimu fondo lėšomis bus galima dengti tik maisto ir nealkoholinių gėrimų pirkimą.

Taip pat fondo lėšas galima naudoti užsienio valstybių asmenų, delegacijų, svečių ir juos lydinčių asmenų priėmimo išlaidoms, užsienyje arba šalies viduje rengiamų oficialių priėmimų išlaidoms, išlaidoms atminimo dovanoms, suvenyrams, gėlėms, sveikinimo raštams, atvirukams, nuotraukoms, vizitinėms kortelėms, reprezentaciniams suvenyrams, lipdukams, leidiniams.

Taip pat fondas gali būti naudojamas išlaidoms, susijusioms su dalyvavimu labdaros, kultūros, sporto ir kituose visuomeniniuose renginiuose.

Meras: „Maistui ir gėrimams išleidžiama ir taip mažai pinigų“

Nors praėjusiųjų metų duomenys rodo, kad didelės sumos mero fondo pinigų nukeliavo toli gražu ne svečių priėmimams, šventiniams banketams ar verslo pietums, tačiau nepaisant to, mokesčių mokėtojams galimybė už jų pinigus merui vaišinti svečius neretai atrodo gana įžūliai.

Vis dėlto pats meras Valentinas Tamulis sako, kad mero fondo lėšomis apmokėtų maitinimo paslaugų pernai buvo visai mažai, tačiau kartais maitinimas ir gėrimai yra tiesiog neišvengiama jo darbo dalis, pavyzdžiui, kai į savivaldybę atvyksta svečių delegacijos. Vis dar yra priimta, kad svečius vaišina savivaldybės vadovas, žinoma, ne iš savo asmeninės kišenės.

„Nuo pat 2008 metų mero fondo nuostatai veikė, ir juose visuomet buvo ir galimybė fondo lėšomis apmokėti maistą, gėrimus, ir ne tik nealkoholinius – visus tuos ilgus metus buvo leidžiama pirkti ir alkoholį, ir niekam iki šiol tai neužkliuvo.

Dabar visiems parūpo šis klausimas.

Vėlgi, aš dėl to tikrai nematau jokios problemos ir pats tarybos posėdžio metu pasakiau, kad galimybę pirkti alkoholinius gėrimus tikrai reikia išbraukti, nes ši nuostatų dalis yra visai nereikalinga ir neprasminga. Man to visiškai nereikia.

O iš fondo pinigų, išleistų maisto produktams, yra tikrai labai nedidelė suma.

Kita vertus, to išvengti kartais tiesiog nepavyksta.

Dabar, kai buvo pandemija ir buvo ribojami kontaktai, didelių delegacijų ir susitikimų  nevyko. Tačiau užpernai į Kėdainius buvo suvažiavę miesto partneriai iš užsienio. Atvyko į miesto šventę, o juk juos reikia apgyvendinti, juos vaišinti pietumis, vakariene. Tai, kaip bebūtų, yra verslo, politinių susitikimų dalis.

Maža to, derėtų nepamiršti, kad aš pats mero fondą sumažinau 5 tūkstančiais eurų dar 2020-aisiais metais“, – akcentavo V. Tamulis.

9 Komentarai

 • Tai reikės už savo socdemams statyt, kad priimtų į komuniagų gretas.

  • Tikrai, įdomu, kas penktadienio pjankę Smilgoje apmokėjo. Ar pats meras, ar socdemai?

   • Sunaus gale paklaust

 • Svečiam girdyt už mokesčių mokėtojų pinigus nereikia . Gana jau visi kalba, kad valdiška mašina visur malasi su valdišku vairuotoju kai pabalevot nori. Nereik nei socdemų.

 • O ką meras išgert negali? Juk pats išgėręs lyg nevairuoja, lyg vairuotoją jis turi, tai ir vežioja.

  • Meras tegu geria kiek tik nori, bet už savus. Ką čia ką tik perskaičiau? Kad už mokesčių mokėtojų pinigus valdžiažmogiai baliavoja, pramogauja ir visaip kitaip linksminasi? Va kodėl taip brukasi į valdžią- ne dėl žmonių, o dėl savęs, kad galėtų sočiai ir linksmai gyventi.

 • Tai gerai dar kad pats išgėręs nevairuoja, o tai būtų dar blogiau

 • Prapyle Tamulis ligonine, prapyle akuserini, dar tokio mero neturejom, viska tuoj prapils… Gelbek Viespatie Kedainius.

 • Baisiau nėra kaip sunaikinta ligoninė. Kėdainių ligoninei 140 metų sueina ir va kokia pabaiga. Gimdimai buvo svarbiausia, o dabar nelieka. Vargšės moterys. Per begalvius turės per kelis daktarus lakstyt ir gimdyt savo rajone negalės. Tai tegu visai uždaro ligoninę. Geri daktarai jau kalbinami į Kauną, Jonavą ir kitur. O mes nabagai būsim.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video