Lyginamųjų posakių skyrybos pamokėlės
Rūta ŠVEDIENĖ
Taisyklė: lyginamieji posakiai, prisijungę prie būdvardiškųjų įvardžių toks (-ia), toks (-ia) pat, šitoks (-ia), koks (-ia), kitoks (-ia) ir pan., taip pat prie įvardinių prieveiksmių taip, taip pat, kitaip, tiek, tiek pat ir pan., išskiriami, jei norima parodyti jų prasminį ir intonacinį savarankiškumą, pvz.:
Naujasis skyriaus vadovas nėra toks demokratiškas(,) kaip ankstesnysis(,) ir mažiau bendrauja su pavaldiniais. Nuolatos pabrėžiamos tokios vertybės(,) kaip atsakomybė, darbštumas. Reikia rūpintis, kad tikėjimo neblaškytų tokie madingi reiškiniai(,) kaip astrologija(,) ir kad žmogus pajustų tikrą tikėjimo vertę.
Lyginamųjų posakių su poriniais būdvardiškais įvardžiais bei įvardiniais prieveiksmiais nereikia painioti su šalutiniais dėmenimis, turinčiais tokius pat ar panašius atliepiamuosius žodžius pagrindiniame dėmenyje, pvz.: Klausimas nėra jau toks netikęs, kaip gali pasirodyti iš karto. Šis žurnalo numeris yra šiek tiek kitoks, negu įprasta. Supratau maždaug tiek, kiek dabar paišoma „Bravissimo“ komikse.
2-a lyginamųjų posakių skyrybos pamokėlė
Taisyklė: palyginimai prie aukštesniojo laipsnio būdvardžių, dalyvių ar prieveiksmių, reiškiantys ne kiekį, o bendresnį lyginimą, gali būti suprantami kaip neišplėtoti į savarankišką struktūrą sakiniai, pasakomi atribojamąja intonacija ir išskiriami, pvz.:
Renginys bus gerokai ilgesnis(,) nei ankstesniais metais(,) ir tęsis iki kitos savaitės vidurio. Tokie butai yra brangesni(,) negu senos statybos būstas(,) ir perkami labiau pasiturinčių žmonių. Tokia komisija būtų kur kas efektyvesnė(,) negu prieš tai buvusios(,) ir suspėtų atlikti numatytus darbus.
Pastaba. Palyginimai prie aukštesniojo laipsnio būdvardžių bei prieveiksmių kiekiui reikšti neskiriami, pvz.: Ligos simptomai kartais nepasireiškia ilgiau nei 10 metų. Šuolininkė šiais metais bandys nušokti toliau kaip du metrus. Niekas ilgiau negu dvi savaites toje stovykloje neištveria.