Ligoninės direktorė politikų egzamino neišlaikė

 Ligoninės direktorė politikų egzamino neišlaikė

Eglė KUKTIENĖ

Beveik metus laiko Kėdainių ligoninei vadovaujanti direktorė Edita Vaškevičienė pasiprašė būti atleista iš užimamų pareigų. Spalio 25 diena bus paskutinė jos darbo diena ligoninėje. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai penktadienio rajono tarybos posėdyje jonaviškė kone dvi valandas atsakinėjo į krašto politikų klausimus, ir, panašu, jų neįtikino. Nesugebėjo ji aiškiai nusakyti ir Kėdainių ligoninės vizijos, su kuria atėjo vadovauti šiai įstaigai. Tarybos nariai tiek iš valdančiųjų, tiek iš opozicijos neslėpė nusivylimo dėl to, koks emocinis klimatas yra Kėdainių ligoninėje, ir atvirai kaltino dėl to ligoninės direktorę. 

Išvardijo pliusus

Politikams E. Vaškevičienė pirmiausia išvardijo, ką nuveikė nuo sausio mėnesio, kai atėjo dirbti į Kėdainių ligoninę. 

Direktorė pasidžiaugė pakeista darbo apmokėjimo tvarka, leidžiančia daugiau užsidirbti tiek gydytojams, tiek slaugytojams, bei geriau įgyvendinamomis kvotomis.

„Siekiant gerų ligoninės darbo rezultatų ir didinant darbo užmokestį nuo 2022 m. balandžio 1 dienos apmokestintos virškvotinės paslaugos. 

Konsultacinėje poliklinikoje priimama daugiau pacientų, sudarytos paslaugos daugiau užsidirbti, ligoninė pradeda įgyvendinti kvotas“, – vardijo direktorė. 

Pasak jos, surinkti duomenys rodo, kad kai kurias kvotas ligoninė išpildo ir kone 150 proc.

Taip pat buvo padaryta ir daugiau techninių pertvarkų.

„Stebina leksikonas, toks, kokį jūs naudojate bendraudama su savo darbuotojais. Tai tikrai pribloškė.“ S. Barzdienė

„Atėjus man dirbti, konsultuojančių gydytojų kabinetai buvo susimaišę su PSPC gydytojų kabinetais. Pagrindinis tikslas buvo, kad ligoninės konsultacinėje poliklinikoje dirbtų tie ligoninės specialistai, kurie teikia antro lygio paslaugas – tam, kad ir pacientui būtų aišku, kokioje įstaigoje jis yra.

Padaryti pakeitimai registratūroje – dabar telefonu registruoja nebe viena, o dvi registratorės, taip pat gyvai prie bet kurio langelio priėjus galima užsiregistruoti pas bet kurį specialistą“, – vardijo E. Vaškevičienė. 

Ji pridūrė, kad ligoninė planuoja plėsti dienos chirurgijos paslaugas, įtraukti valstybės kompensuojamą akių vokų plastiką, taip pat atnaujinti kabinetų užrašus, bendrąją informaciją. 

Neteko žmonių

Ligoninės direktorė taip pat informavo, kad nuo sausio 17 dienos ji atleido 5 darbuotojus, taip pat reformuojant Akušerijos ir ginekologijos skyrių buvo atleisti dar 24 darbuotojai, patys savo noru išėjo 27 darbingo amžiaus darbuotojai ir 13 sulaukusių pensijos darbuotojų.

Direktorė priėmė 7 naujus gydytojus bei 15 kito personalo darbuotojų. 

Taigi iš viso Kėdainių ligoninė per mažiau nei metus neteko 69 darbuotojų.

Iškilo grėsmė Psichiatrijos skyriui

Tačiau čia dar ne pabaiga. Paaiškėjo, kad nuo spalio vidurio be medikų lieka ligoninės Psichiatrijos skyrius – o tai reiškia, kad dabar ten besilankantys pacientai nebegalės ligoninėje tęsti gydymo, nebent direktorei pavyks surasti naujus gydytojus.

„Situacija sudėtinga, pritraukti gydytoją dirbti pilnu darbo krūviu visą darbo dieną yra sunku.

Gydytojas ieškomas, ir ne vienas. Bet jei jis neatsiras, paslaugų negalėsime teikti“, – pasakė E. Vaškevičienė. 

Ši žinia politikams sukėlė tikrą šoką, juolab kad visi gerai žino, jog Kėdainių rajone problemos dėl žmonių psichikos sveikatos yra vienos iš didžiausių – iki šiol čia savižudybių skaičius yra vienas iš didžiausių šalyje. Tai turėtų būti puikiai žinoma ir naujai ligoninės direktorei, juolab kad ji pati jau su šia problema susidūrė – vienas pacientas baigė gyvenimą iššokęs pro Kėdainių ligoninės langą, o kai tai įvyko, ligoninei jau vadovavo būtent E. Vaškevičienė. 

„Neteksime dar vieno skyriaus, tai tiesiog nesuprantama“, – apmaudo neslėpė Gitana Kaupienė. 

Nuo sausio 17 dienos iš viso Kėdainių ligoninė neteko 69 darbuotojų, priimti nauji – 22.

aut. past.

Atleidžia senus darbuotojus

Iš Kėdainių ligoninės laboratorijos taip pat jau atleidinėjami žmonės. Tiesa, pirmiausia lauk lekia pensijos sulaukę medikai, nepaisant to, kad turi sukaupę didžiulę patirtį. 

Šeimos gydytoja, tarybos narė Vilma Šnurevičiūtė atkreipė dėmesį, kad atleidžiamos yra laboratorijos skyriaus vedėja ir itin didelę patirtį turinti medicinos biologė. Jų netektis gali paveikti teikiamų paslaugų kokybę. Bet direktorė tame problemos nemato, ji patikino, kad problemų nebus – ir kiti laboratorijos darbuotojai esantys pakankamai kvalifikuoti. 

Politikams taip pat užkliuvo ir tai, kaip yra atsisveikinama su ilgamečiais darbuotojais.

„Ar jums atrodo normalu, kad žmogus, 40 metų atidirbęs Kėdainių ligoninėje, gauna informaciją apie atleidimą elektroniniu paštu?“ – teiravosi PSPC dirbanti tarybos narė Jūratė Judickienė.

Ligoninės direktorės E. Vaškevičienės teigimu, elektroniniu paštu teikti tokią informaciją yra visiškai normalu. 

„Ar jums atrodo normalu, kad žmogus 40 metų atidirbęs Kėdainių ligoninėje gauna informaciją apie atleidimą el. paštu?“ J. Judickienė

Tiesa, vargu ar toks jos atsakymas politikus įtikino, mat direktorei buvo palinkėta mandagaus ir profesionalaus bendradarbiavimo su kolektyvu.

Tačiau tai, kad iš ligoninės atleidinėjami ilgamečiai darbuotojai, dar nėra viskas. Medikai piktinasi, kad senesni ligoninės darbuotojai pačios ligoninės direktorės yra pašiepiamai vadinami „muziejininkais“ ir „fosilijomis“.

Tiesa, šių žodžių ligoninės direktorė išsigynė, teigdama, esą kažkas kitas iš ligoninės personalo paskleidęs gandą, kad ji taip pravardžiuojanti kolektyvo narius. 

Bendravimas šokiravo

„Stebina leksikonas, toks, kokį jūs naudojate bendraudama su savo darbuotojais, tikrai teko išgirsti. Tai tikrai pribloškė, – neslėpė Sandra Barzdienė. – Kokius jūs žmogiškųjų išteklių metodus naudojate bendraudama su kolektyvu?

Ar nemanote, kad bendravimas elektroniniu paštu niekaip nepadeda pajusti kolektyvo mikroklimato. 

Ar nebijote, kad iki Šiaulių tragedijos prieisime?“

E. Vaškevičienė gynėsi teigdama, kad Kėdainių ligoninėje jokio mobingo nėra nustatyta ir teisinosi girdėjusi apie save kalbant visokiausių dalykų. Pasigirdus replikai, kad tai – ne kažkieno kalbos, o girdėtas padarytas pokalbio įrašas,  E. Vaškevičienė puolė teisintis esą ji žinanti, kad jos pokalbiai su kolektyvu yra įrašinėjami.

Ar išties dažna praktika, kad bendraudamas su savo vadovu darbuotojas darosi garso įrašą ir kokios priežastys lėmė, kad ligoninėje dirbantys medikai yra priversti imtis tokių savisaugos priemonių – apie tai plačiau diskutuota nebuvo. 

Tyrimas – niekinis

Visai neseniai Kėdainių ligoninėje mikroklimato tyrimą atliko ir Darbo inspekcija. Visgi paaiškėjo, kad tyrimo skaidrumu medikų bendruomenė abejojo ne veltui.

Ligoninės direktorė E. Vaškevičienė rajono tarybos nariams paaiškino, kad atvykę inspektoriai paprašė ligoninės administracijos išdalinti anketas. Tai ir buvo padaryta. Dalį anketų darbuotojai galėjo neštis namo ir jas užpildyti. Pasak ligoninės direktorės, apskritai anketų buvo galima prisispausdinti arba atsišviesti kiek tik nori ir užpildytas jas mesti į tam skirtą surinkimo dėžę.

„Darbo inspekcijos atliktas tyrimas yra absoliučiai niekinis, ir ypač niekinis jis yra tiriant mobingą įstaigoje“. P. Aukštikalnis

Tai, kad anketas, kuriose medikai neva ramia širdimi ir atvirai turėjo surašyti blogybes, esančias ligoninėje, dalino ir surinko, o vėliau inspektoriams perdavė pati ligoninės administracija, buvo dar vienas politikams žadą atėmęs dalykas.

„Darbo inspekcijos tyrimu vadovavausi kaip atliktu teisiškai ir patikimai, o dabar, pasirodo, kad anketų buvo kiek nori, anketų padalijimą ir surinkimą inspektoriai darė ligoninės administracijos rankomis. 

Tokiu atveju tyrimas yra absoliučiai niekinis, ir ypač niekinis jis yra tiriant mobingą įstaigoje“, – nusivylimo Darbo inspekcija neslėpė vicemeras Paulius Aukštikalnis

Vizijos trūksta

Ne vienas politikas klausė ligoninės direktorės apie tai, kokia yra jos vizija dėl ligoninės ateities. Pavyko gauti tik vieną konkretų atsakymą – kad ateities ligoninės paveiksle vaikų skyrius išliks.

Vis dėlto konkretesnių išvadų pasigesta.

„Mano vizija, dėl ko visi pokyčiai dabar ir yra daromi – kad visas paslaugas ir toliau turėtume. O pertvarkoje numatyti pokyčiai ne visada yra blogi. Puikiai suprantu ir pertvarką. Pokyčiai kažkokie ir turi būti“, – sakė E. Vaškevičienė.

„Kai kurie pokyčiai vyksta, ligoninė juda į priekį. 

Bet man pačiam tenka bendrauti su darbuotojais, o jų nuotaikos neapibrėžtos ir visiškai suprantu kodėl. 

Net ir čia kalbėdama kalbate aptakiai, esą įsivaizduojate, kad bus viskas taip, kaip dabar. Neužtenka pasakyti, kad „žiūrėsime, kaip vyks reforma“. Jūs turite žinoti visus įmanomus žingsnius ir visiems politikams juos paaiškinti. 

Rinkimai artėja, visi žmonės klausinės, kokia bus mūsų ligoninė, ar neuždarys, ar neliks tik slaugos ligoninė. 

Jūs ir tik jūs turėtumėte aiškiai ir suprantamai pasakyti, kaip viskas bus. 

Deja, bet strategijos mes nematome“, – sakė ir tarybos posėdyje dalyvavęs Seimo narys Viktoras Fiodorovas.

Apibendrino 

Su ligoninės kolektyvu per paskutinius metus betarpišką ryšį palaikiusi rajono tarybos narė Aušrelė Kaminskienė žodžių į vatą nevyniojo. Jos įsitikinimu, situacija ligoninėje yra bloga.

Dar blogiau yra tai, kad nežinios ir baimės sukaustyti medikai, matydami po ligoninę su direktore besiblaškantį merą Valentiną Tamulį, galiausiai supranta, kad iš tiesų kreiptis kažkur aukščiau – nėra kur. 

Tarybos narė Aušrelė Kaminskienė neslėpė, kad kalbantis su medikais darosi aišku, kad jie jaučia didelę įtampą ir net nenori eiti į darbą.

„Įtampa begalinė, į darbą eiti medikai nenori. Patys puikiai matė, kaip po ligoninę vaikščiojo ligoninės direktorė su meru. 

Tai visi supranta, kad ligoninės vadovė palaikoma mero ir jiems nebėra kur aukščiau kreiptis. Bijo jie kažką pasakyti, parašyti, pasirašyti. 

Bijo susidorojimo“, – reziumavo politikė.

Galiausiai ligoninės direktorės buvo paprašyta, kad artimiausiu metu pasirengtų atsakyti, kokiu keliu toliau eis jos vadovaujama įstaiga ir kokios paslaugos joje bus teikiamos. Meras Valentinas Tamulis ligoninės direktorei klausimų neturėjo ir posėdyje šios situacijos vertinimų nepateikė. 

Tačiau jau kitą antradienį jis nuvyko į ligoninę ir po valandą laiko trukusios jų diskusijos, direktorė pasiprašė atleidžiama iš darbo. 

2 Komentarai

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video