„Lifosai“ pagrindinis galvos skausmas – visai ne dujų krizė

 „Lifosai“ pagrindinis galvos skausmas – visai ne dujų krizė

1963 m. sausio 18 d. pradėjo veikti pirmoji, 100 tūkst. tonų per metus pagaminanti sieros rūgšties gamybos linija. Ši data laikoma oficialia įmonės gamybinės veiklos pradžia./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Europa ketina veržtis diržus ir mažinti dujų suvartojimą. Prognozuojama, kad šaltuoju metų laiku dujų gali pritrūkti, ne išimtis ir Lietuva. Kone pusę visų Lietuvos suvartojamų dujų sunaudoja Jonavos „Achema“. Iš pastarosios kai kurias žaliavas perka ir neseniai darbą atnaujinusi Kėdainių „Lifosa“. Ir vis dėlto „Lifosai“ šiuo metu ne dujų krizė galvoje – įmonės sėkmingam veikimui ir trąšų gamybai reikalingi dideli kiekiai amoniako, kurio gauti… praktiškai nėra iš kur.

Tik trumpam

Paaiškėjo, kad „Lifosa“ amoniako šiek tiek dar turi, tačiau tas kiekis sėkmingą įmonės darbą užtikrinti gali tik keletą savaičių. Kas bus paskui, jei amoniako nepavyks rasti kur nusipirkti?

Deja, laukiantis scenarijus ne pats maloniausias.

„Įmonė dirba pagal galimybes. Laimė, žaliavų buvo nupirkta anksčiau. Amoniako nupirko iš Jonavos – tik baisiai brangiai. „Achema“ pati moka už dujas labai daug, tad ir amoniako kaina išaugusi.

Tuo tarpu Europa sugeba ir dujas, ir trąšas gauti pigiau. Kažin ar beapsimokės dirbti, produkto kaina tiesiog bus per didelė.

Bet „Lifosoje“ visi pasiryžę dirbti, tad bus matyt, kaip seksis. Kažkiek gal padirbs į nuostolį“, – kalbėjo buvęs ilgametis įmonės vadovas Jonas Dastikas.

Jis pridūrė, kad žvelgiant realistiškai, jei nebus išspręstas amoniako klausimas, įmonė turės ir vėl stabdyti darbus. Kol nebus rasta, iš kur nusipirkti pakankamo kiekio amoniako už priimtinas kainas, tol ir darbai negalės vykti.

„Dujos fabrikui dabar mažiausias klausimas. Jų tiek per metus sunaudoja, kiek „Achema“ per dvi dienas.

Kita vertus, jei būtų šaltasis sezonas, miestą šildytume, nereikėtų Kėdainiams pirkti dujų tiek – juk miestas dujomis šildomas. Dabar kalbama, kad reikia mažinti dujų vartojimą, o Kėdainiams teks jį tik padidinti“, – sakė buvęs įmonės vadovas.

Savo ruožtu įmonės administracija informuoja, kad AB „Lifosa“ atnaujino gamybinę veiklą laikydamasi patvirtino plano ir yra apsirūpinusi gamybinei veiklai reikiamomis žaliavomis.

Kaip ir buvo numatyta, „Lifosa“ aktyviai tęsia derybas su galimais žaliavų, įskaitant amoniaką, tiekėjais.

Įmonės vadovybė sklandžiai bendradarbiauja su valstybės paskirtu laikinuoju administratoriumi ir drauge deda visas pastangas, kad užtikrintų tvarią, savarankišką ir ilgalaikę bendrovės veiklą.

„Žvelgiant realistiškai, jei nebus išspręstas amoniako klausimas, įmonė turės ir vėl stabdyti darbus“, – sako buvęs ilgametis įmonės vadovas Jonas Dastikas./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Nuo centrinės valdžios

„Europa sugeba kai kurias sankcijas apeiti, o mes, Lietuva, prieš traukinį bėgame ir aukojamės – tokia ta mūsų politika“, – skepsio neslėpė pašnekovas.

Jis teigė, kad koncernas turi cechą, kuris būtent skirtas amoniako gavybai ir eksportui, tačiau… jis yra vos keli kilometrai nuo Estijos sienos. Rusijoje.

Tad nenuostabu, kad iš jo gauti amoniako „Lifosa“ negali.

„Galima būtų iš Kazachstano pirkti, bet vėl – kaip atsivežti. Reikia per Rusiją, per Baltarusiją. Vėl negalima.

Bėda. Jei nebus šitas klausimas išspręstas, gamyba sustos“, – sakė J. Dastikas.

Reikia dabar sukąsti dantis ir pralaukti šitą etapą. Iškentėti.

J. Dastikas

Administratorius netrukdo, bet ir nepadeda

„Lifosą“ prižiūrinčio laikinojo administratoriaus komandoje įvykę pasikeitimai išties leidžia įmonei sklandžiau dirbti. Nei su „Lifosos“ vadovais, nei su kai kuriais politikais našaus kontakto nepajėgęs rasti Egidijus Kaselis, J. Dastiko žiniomis, „Lifosoje“ apskritai nebesirodo.

Tuo tarpu Rimvydas Vaštakas, visai neseniai papildęs laikinojo administratoriaus komandą, įmonei dirbti netrukdo.

Tiesa, ir nepadeda.

„Jis jau darbams nemaišo, dirba grynai tai, kas jam, kaip laikinajam administratoriui, paskirta.

Ankstesnysis buvo viską užblokavęs – reikia, nereikia – manė, kad jau bankrotas ir viskas, darbavosi kaip bankroto administratorius.

Tad šiuo klausimu dabar jau viskas tikrai geriau. Trukdyt netrukdo, bet kad padėtų – nieko nepadeda“, – sakė J. Dastikas.

Jis pridūrė, kad neišvengiamai visi svarbūs sprendimai yra derinami su laikinuoju administratoriumi, o šis savo ruožtu tikrina, kad pinigai ir pelnas nepatektų Rusijai.

„Bet jie ir taip ten nepatenka, ar yra, ar nėra administratorius. Juk trąšas užsieniui pardavinėja, o visi pinigai lieka „Lifosoje“ – algoms ir skoloms.

Valstybei mokesčių 20 mln. eurų reikia sumokėti. Reikės uždirbti tuos pinigus.

Faktiškai tai pinigų yra, bet dėl sankcijų dalis yra areštuota ir naudoti negalima“, – sakė pašnekovas.

Svarbu iškentėti

Nors kone visi „Lifosos“ darbuotojai jau sugrįžo iš prastovų, dalis jų į darbą keliauja visai ne džiugiomis nuotaikomis.

„Pabaigos pradžia“ puse lūpų kalba kai kurie, ir supranta, kad iš tiesų ramybė į įmonę grįžtų tik tada, jei karas Ukrainoje pasibaigtų.

„Darbuotojai viską jaučia ir žino. Žino jie, kas tas amoniakas ir kad be jos negali įmonė normaliai veikti.

Net ir jei vėl fabrikas sustos, gavus kur pirkti amoniako, bus galima nesunkiai vėl darbą užsukti. Svarbu tik, kad kolektyvas neišsibėgiotų.

Reikia dabar sukąsti dantis ir pralaukti šitą etapą.

Iškentėti.

O kai viskas pasibaigs, grįš į savo vėžes.

Visi supranta, kad reikia, jog baigtųsi karas, kad ateitų į protą pagaliau“, – sakė J. Dastikas.

Jis pridūrė, kad jei „Eurochem“ pagrindinis akcininkas sutiks mokėti darbuotojams 70 proc. atlyginimo dydžio prastovas, veikiausiai darbuotojai sutiks laukti ir nesieiškos kitų darbų, tad fabrikui atnaujinus veiklą, visi galės ramiai sugrįžti į darbus, o įmonės veikla vyks sklandžiai.

33 Komentarai

 • Valdžiai rūpi tik narkotikai ir pidarai.Kol konservai su savo varjotais vadovaus nieko perspektyvoje nenusimato(dar porą metų reikės laikyti dantis sukandus).

 • Ištuštins sąskaitas ir užsidarys… Čia ir arkliui buvo aišku, kad max 3 mėnesiams.

 • A ne laikas tam senoliui uzsiimt anukais? Yra fabriko vadovai, jiems ir spest. Atsirado visazinis.

  • Daugiau tokių visažiniu,tai gal ir gyventume,kaip žmonės.Kas iš to,kad piemenys valdžioj-gyvenam,kaip ruroj.

  • Pradirbk sėkmingai tokiose pareigose ir tu tapsi visa-inių. Jis gali sau leisti pasakyti tai apie ką kiti tyli

 • Vot štuka-Jonava 30 km,bet neįkandam jos dėl amoniako kainos.Vežėmės iš Baltarusijos,bet vieno pusgalvio iš urmo bazės iniciatyva ir bielorusiška karvė užtruko.Atsimenu kaip kadaise tris mėnesius sėdėjom be atlyginimų.Kantriai laukėm ir dirbom.Paskui gamyklos valdžiukei šovė mintis paskelbt ,,reorganizaciją“ ,po kurios bene šimtą išvarė iš darbo.Mat nebereikalingi pasidarėm.Norisi perspėt šiandie dirbančius,kad nepuoselėtų rožinių minčių dėl kalbose minimo ,,kolektyvo išlaikymo“.Bus Melničenkos komanda baigt balių,lėksit kaip bitės avily papurškus dichlofoso…Tr visa tai,aišku,dėl bukalaurų su Piše bei anūko fanaberijų.

 • pagaliau bankru.tuos si.ta nuo.du gamykla nebus trasu gyvens vaba.liukai kai kuriu politiku mintys

 • Dastikas ziuriu daug komentuoja bet kaip vadovas kazin ka padarytu.patogu buvo badovaut kai rusas viskuo rupinosi ir vadovavo dėl vaizdo,kaio ir dabar uztruko rusiska karvė ir viskas pasibaigė.tai leiskit paklaust ka administracijoj veikia tiek vadovų jai nesugeba surast skylių susitart is ko pirkt,nu ziauru.Tas pats rusas atvazeves gerai pakrapstytu garantuotai puse administracijos lėktu nafig is ten kaip neveiksnūs pinigų ėmėjai taskitojai nereikalingi.O Be To Eina Gandas Kad Pats Savininkas prasė islaikyt zmones ir mokėt 100%atlyginimo prastovose. Bet ta pati administracija pakėlė vėja kad jie dirba gauna algas o tie negrai budami prastovose negali gaut algos pilnos nedirbdami.Zodziu labai idomu vadovu pilna bet esant sunkiai situacijai nė vienas nesugeba sudirbt rast iseiciu be Melnicenkos pagalbos,tai nafig jie visi reikalingi?Tam kad namus naujus statytusi ir algas geras gautu ir vergam suvadovautu kaip ismaudyy ant algu ir t.t..Tikri vadovai ir pasirodė kokie jie esant tokiai padėciai.

  • Na gal nereikia taip piktai.Aišku,kad Jonui buvo lengviau vadovauti nei dabartinėmis sąlygomis Rimantui ar Regvitai.Bet ką jie gali padaryt Vilniaus durniams su iniciatyva ,o dar ypač pastariesiems vykdant amerikonų užsakymą pašalint konkurentus?Atsimenu apatito importą iš Afrikos ar dar iš kurios ten kitos pasvietės.Buvo problemų ir dėl fosforo kiekio jame,ir dėl trąšų lyginamojo svorio,kai hoperiai nebepaimdavo buvusio svorio…Visas kortas dabar maišo rusofobija.Ir kur tau nemaišys,kai ne tik verslą,bet ir kultūrą ėmėme saugot nuo jų.Stebiuosi kaip internete dar rusiškų filmų neuždraudė rodyt.Valdžiukę kietą turim,baudom ir kalėjimais valdomi esam.Va čia tai bent demokratija.

   • Truputį jus, kolega, pataisysiu. Filmai ne rusiški, o ukrainietiški. Tik kalba rusiškai juose.

    • Petriukai, matyt kad silpnai gaudaisi internete! Rusiškų filmų sočiai yra!
     Ten yra ir informacijos, kaip ukrų nacistai ir visokio plauko samdiniai gauna į skudurus ir bėga iš šalies, o per savo ruporus klykia, kad jie vis laimi.

     • Labai atsiprašau. Aš turėjau omenyje lietuviškus televizijos kanalus. O antra jūsų komentaro dalis labai teisinga.

   • tai kaip čia dar laisvas rašinėji? Jei būtų taip kaip sakai jau sėdėtum uždarytas. Bet ne, skiedi vėjus visažiniu apsimesdamas.

 • Dėkoju, korespondentei už straipsnį. Paprastai ir aiškiai. O Dastikui ačiū, kad pasidalina savo įžvalgomis. O tai būtų viena konservų nuomonė.

  • 777says.durneli nezinai nekukarekuok,kad sugriovė kolukius ir ne tik,ir toliau viska griauna ir griaus,net didesem debilui nei tu aisku.

  • Gerai tegul uzdaro ta suda,terseja miesto,kol nedirbo ir kvepuot maloniau buvo,o kas cia raso ir skundziasi tai tik tie gandonai kur dirba ten db aikit verksniai y kita darba nerasineja cia duhai

 • Oho kiek raudonos vatos komentaruose. Vėl Lansbergis dėl visko kaltas – tada kolūkius sugriovė, dabar Chemijos kombinatą griauna 🙂 Prasiblaivykit, jobano kaimo vargdieniai.

  • Eik toliau lansbergiui rura buciuot isgamom ir visiems kitiems galu varomiems ufonautams

  • tai, kad anūkas su seneliu taip pat raudoni buvo!

 • Landsbergis susirgo. Jei nudves didele svente Kedainiams. Vienu padla bus maziau. Svesim. Pazadu uzsakyti kavine arba koncerta padaryt.

  • Apart paplakimo liežuviu nei tu ką užsakysi,nei kažką gero padarysi .O dėl šventės esi teisus.Bet čia jau paties drg landsbergio nuopelnas.

   • Burliokų irštva uždaryt kuo skubiau.

    • O tu sėdi ir sėdėk savo irštvoj ir netaškyk savo fanatiškos tulžies ant normalių žmonių.

 • Supisti kakolai viskas per juos blet. Rusai tokia gamykla pastate. Dirbom turejom euru. Miestui gerai zmonems gerai. O cia blet sankcijos landsbergio. Kurv nudvestu greiciau senas padlas

  • Jūsų komentaras žiaurus, bet teisingas.

  • Tamstai dar nevėlu pasiėmus čemodaną keliaut į moskoliją – ten tokių trąšų gamyklų neuždarė… gal ir į televiziją pas Solovjovą ar Skabejevą pakliūsi – galėsi garsiai snargliuotis…

  • tai valink ruskynan jei ten taip gerai. ten daug ko pristatyta ir džiaukis. rublių gausi, nors subinę turėsi kuo nusivalyt. Ko čia loji.

 • nusmurgelių gamyklą uždar
  yt kuo skubiau 666 555 anonimai iš Lifosos

  • Sukio pavarde zinai ir pavydi isgama konsetvatorine

  • Koncervai yra pederai. Isdulkinkim juos per siknas!!!

 • Ruskių pakalikai,kad lietuviai perėmė jų šėryklą,kur visi prisiplakeliai ženteliai ,ardaviciai ir kt proto bokštai” dirbo”???

 • Pakalikai lansbergiu issizioja vapa nesamones, nori karo, patys pirmi soks i spartana ir nes mieles is Lietuvos su visais galu varomais ligoniais

 • Gerai lifosiniam subinlaiziam aikit rusui kota sveist su burna tada jai lietuvoj jum blogai

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video