Kylančios statybų kainos jau kelia grėsmę

 Kylančios statybų kainos jau kelia grėsmę

Nors tiek Kėdainių kultūros centro, tiek Šviesiosios gimnazijos priestato objektai kyla kaip ant mielių, statybininkams – nerimo dienos dėl papildomo jų finansavimo. /Aldo Surkevičiaus nuotr.

Prašo daugiau pinigų Šviesiosios gimnazijos priestato ir Kultūros centro statybų projektams

Jorūnė LIUTKIENĖ

Kaip ant mielių kylančios statybų kainos kelia grėsmę dviem strateginiams Kėdainių projektams – Šviesiosios gimnazijos priestatą statanti ir Kultūros centrą renovuojanti bendrovė „Vyteda“ jau kreipėsi į rajono savivaldybės vadovus prašydama šioms statyboms skirti daugiau pinigų nei buvo suplanuota. Rajono vadovai neskuba tenkinti statybininkų prašymų, tad klausimas, ar neužstrigs šių objektų statybos, lieka atviras.

Pakilo kainos

„Brango metalas, mediena, plastikas, polistirolas, betonas, o taip pat ir iš tų medžiagų pagaminti smulkūs gaminiai. Medžiagos brango net ne procentais, o kartais, tad mes kreipėmės į savivaldybę, prašydami padidinti statybų objektams skirtą finansavimą“, – „Rinkos aikštei“ sakė su iššūkiu susidūręs įmonės „Vyteda“ vadovas Justas Aleknavičius.

Tačiau „Vytedos“ prašymo Kėdainių rajono savivaldybė tenkinti neskuba.

Savivaldybės administracijos specialistai negali patvirtinti, kad statybos medžiagų kainos yra taip ženkliai išaugę, kad būtinai reikėtų didinti finansavimą. Jų manymu, daugiau pinigų skirti įsibėgėjusioms statyboms prašančių rangovų pateiktas argumentas, kad „rinkoje pasikeitė kainos“ nėra pakankamas, kadangi tiekėjai dar prieš pasiūlymų pateikimą susipažįsta su sutarties sąlygomis, su jomis sutinka bei prisiima su tuo susijusią riziką.

Juolab kad abi sutartys, tiek dėl Šviesiosios gimnazijos priestato statybų, tiek dėl Kultūros centro, pasirašytos 5 metų terminui, todėl kaip ir turėtų būti savaime suprantama, kad per tokį laikotarpį gali būti pačių įvairiausių pokyčių ir darbo, ir kainų rinkoje.

O dabar, panašu, kad būtent taip ir atsitiko: vos pradėjus darbus, kilo pandemija, kuri sutrikdė tiekimo grandines visame pasaulyje, darbuotojai sirgo, turėjo izoliuotis, dėl to rangovams ir verslui kilo įvairių nenumatytų sunkumų vykdant įsipareigojimus.   

Dėl išaugusių kainų ant plauko pakibo dviejų strateginių objektų Kultūros centro ir Šviesiosios gimnazijos likimas. Ar bus įmanoma tęsti darbus už tokias kainas, kurios buvo numatytos atliekant viešuosius pirkimus dar iki pandemijos?

Aut. past.

Įstrigo keliems mėnesiams 

Svarbiausius Kėdainių objektus šiuo metu statančiai „Vytedai“ nemalonūs jau daugiau kaip trys mėnesiai, nuo to laiko, kai birželį buvo patvirtintas projektų finansavimas, o kainos kaip tik šovė į viršų. Iki šiol situacija liko neišspręsta.

,,Šiuo metu kaip tik su savivaldybe ieškome bendro sutarimo ir išeities, kad galėtume įgyvendinti objektus, bet situacija nėra pati geriausia“, − sako J. Aleknavičius.

Sutartyje yra punktas dėl infliacijos. Numatyta, kad jei vidutinės metinės infliacijos/defliacijos rodiklis viršija 5 proc., galima perskaičiuoti kainas, bet dabartinėje situacijoje šis rodiklis tėra 1,4 procento, todėl praktiškai rangovas pasinaudoti šiuo punktu neturi galimybės.

Statistikos departamento skelbiamais duomenimis, bendra statybų darbų kaina yra padidėjusi 8 procentais, o negyvenamųjų pastatų darbų kaina padidėjusi net 11 procentų, bet anot J. Aleknavičiaus, tai dar nėra galutinė kaina, nes kyla ir darbo užmokestis, ir kuras, ne tik statybinės medžiagos ir prekės.

Viešųjų pirkimų sutartys dauguma analogiškos, todėl su panašiomis problemomis susiduria ir kitos statybinės organizacijos, todėl dabar svarbu, kokia susiklostys geroji praktika priimant sprendimus. Kol kas nei rangovas, nei užsakovas nežino, kaip tiksliai elgtis.

Uždaroji akcinė bendrovė „Vyteda“ dėl sparčiai kylančių statybos kainų kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybę, kad susitartų dėl dviejų strateginių objektų − Šviesiosios gimnazijos ir Kultūros centro likimo.

Aut. past.

Pasiūlė išeitį

Pasirašytos sutarties galutinė kaina juridiškai gali būti keičiama tam tikrais atvejais, bet tik pagal konkrečioje sutartyje numatytas kainodaros taisykles. Jose ir yra nustatyta, kada ir kokiais atvejais perskaičiuojama kaina, o visą kitą riziką prisiima rangovas.

Savivaldybės administracija, kaip ir visos perkančiosios organizacijos, privalo griežtai vykdyti sutarties sąlygas.

Net ir sutarties stabdymo atvejai paprastai yra nustatomi rangos sutartyse, kurių privalo laikytis abi šalys. Savivaldybės administracija šiuo metu neturi jokio pagrindo stabdyti nei vienos sutarties vykdymo.

Ta šalis, kuri nevykdo sutarties, atsako už jos pažeidimus ir net privalo atlyginti nuostolius, jei tokie būtų.

Gresia ir dar didesni nemalonumai − tiekėjai, kurie nevykdo sutarčių, gali būti įtraukti į nepatikimų tiekėjų sąrašą ir tuomet jie nebegali dalyvauti kituose viešuosiuose pirkimuose.

Visgi tam tikros metodikos kainos perskaičiavimui yra. Tokia galimybė numatyta Viešųjų pirkimų tarnybos naujoje metodikoje, kuri patvirtinta 2019 metais, todėl Kėdainių rajono savivaldybės administracija praėjusią savaitę surengė susitikimą su rangove „Vyteda“ ir aptarė situaciją bei pasiūlė padaryti skaičiavimus.

Jeigu rangovai pateiks svarius argumentus ir įrodymus dėl kainų pakilimo, savivaldybės administracija juos nagrinės. Tad šiuo metu rangovai, statantys tiek Šviesiosios gimnazijos priestatą, tiek Kultūros centrą, daro namų darbus perskaičiuodami, kiek realiai pabrango šių objektų statybos.

,,Tikiu, kad situacija išsispręs, nes šie objektai miestui labai svarbūs ir reikalingi“, − įsitikinęs J. Aleknavičius.

Dirba svarbiuose objektuose 

Bendrovė „Vyteda“ nuo 2020 metų vykdo darbus dviejuose rajonui labai reikšminguose objektuose. Jie iš esmės renovuoja ir plečia Kėdainių kultūros centrą, kurio renovacijos pradžia buvo nežmoniškai ilgai užsitęsusi, bei lygiai taip pat iš pagrindų renovuoja Šviesiosios gimnazijos priestatą, kuris kelis dešimtmečius buvo virtęs vaiduokliu miesto centre, o dabar pritaikomas šiuolaikinėms mokymosi reikmėms.

Per abu objektus statybos darbų yra atliekama daugiau kaip už  6 mln. 345 tūkstančius eurų. 

Kultūros centre įsisavinta jau daugiau kaip pusė visų numatytų lėšų − 2 mln. 308 tūkst. (iš 4 315 tūkst.), o Šviesiojoje gimnazijoje tik ketvirtadalis − apie 500 tūkstančių eurų iš sutartyje numatytų daugiau kaip 2 mln. eurų. 

2 Komentarai

  • man tai atrodo, kad viskas yra normalu. kyla algos, kyla kainos, žmonės nori didesnių namų ir daugiau elektronikos, taip pat didžiąją dalį darbų perleidžia kitoms įmonėms, pvz valymo paslaugas renkasi vis daugiau žmonių. patys užsisakinėjam vitaresta.lt, tą laiką išnaudojame sau, naudingai. reikia ne verkti dėl kylančių kainų, o galvoti kaip uždirbti daugiau.

  • jei gąsdina kainos, galit nuomotis įrangą statybinę iš ramirent.lt ir statytis patys. ir įdomu bus, turėsit kuo užsiimt ir nereikės pykti dėl kainų. o ir statinys bus mielas mielas širdžiai..

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video