Kur kreiptis dėl psichikos sveikatos sutrikimų?

 Kur kreiptis dėl psichikos sveikatos sutrikimų?

Asociatyvi BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Dovydas PASLAUSKAS

Atsiradus psichikos sveikatos sutrikimų gyventojai labai dažnai pirmiausia kreipiasi į šeimos gydytojus, manydami, jog jie galės išrašyti kokių nors vaistų nuo nemigos, nerimo ar kt. Tačiau kenčiantiems dėl psichikos sveikatos sutrikimų pagalbą gali suteikti ne tik šeimos gydytojas, bet ir psichikos sveikatos specialistas. Psichikos sveikata rūpinasi psichologai, psichoterapeutai, psichiatrai. Tik kaip žinoti, į kurį specialistą kreiptis ir kuo jis gali padėti? To pasiteiravome VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ projektų vadovės ir ekspertės Aurelijos Auškalnytės.

Svarbu laiku kreiptis pagalbos

Ekspertės teigimu, kai sunku, svarbu neatidėlioti ir kreiptis pagalbos, bet kokia pagalba bus vertinga, nesvarbu, ar bus kreipiamasi į psichologą ar psichiatrą.

„Kai sunku, bet kokia pagalba bus labai vertinga – nesvarbu, ar kreipsitės į psichologą ar psichiatrą, tai jau svarbus žingsnis. Siūlyčiau pirmiausia atverti tas duris, kurias atverti jums patiems yra lengviau.

Bėda paprastai būna ne ta, kad žmonės neteisingai pasirenka specialistą, o kad mėnesių mėnesius ar net metus kenčia ir atidėlioja kreipimąsi. Dažnai sakome „man dar ne taip blogai“, „turbūt kitiems, kurie kreipiasi, yra blogiau“. Tačiau visi žinome, kad įsisenėjusią žaizdą užgydyti sunkiau.

VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ projektų vadovė ir ekspertė Aurelija Auškalnytė./Joe Wood nuotr.

Taigi nereikia laukti, kol dėl patiriamų sunkumų visiškai nebegalėsite dirbti ar mokytis, konfliktai su artimaisiais peržengs visas ribas ar visiškai nukamuos sunkios mintys, apims juoda neviltis“, – teigė A. Auškalnytė.

Pasak specialistės, kreiptis pagalbos vertėtų dėl kurį laiką kamuojančių nemalonių emocijų, pakitusio elgesio, kuris trukdo atlikti kasdienes veiklas.

„Rekomenduoju pagalbos kreiptis (ar paskatinti kreiptis pagalbos kitus) net jei keletą savaičių be pertraukos elgesys ar mintys yra pakitusios, užgulė nerimas ar nemalonios emocijos, jos pradeda trukdyti miegoti, reguliariai maitintis, atlikti kasdienes veiklas, niekaip nebepatiriate džiaugsmo, vengiate susitikti su kitais“, – informavo A. Auškalnytė.

Svarbu – pasitikėti

„Bėda paprastai būna ne ta, kad žmonės neteisingai pasirenka specialistą, o kad mėnesių mėnesius ar net metus kenčia ir atidėlioja kreipimąsi“.

A. Auškalnytė

Tyrimai rodo, kad pirmiausia gydo geras ryšys tarp to, kuris teikia pagalbą, ir to, kuris jos sulaukia.

„Kaip žinoti, ar tikrai pasirinktas specialistas ar specialistė jums tinka? Labai paprasta. Jeigu jaučiate, kad galite pasitikėti žmogumi, su kuriuo kalbate ir nuoširdžiai papasakoti savo sunkumus – esate teisingoje vietoje. Daugybė tyrimų rodo, kad gydo pirmiausia geras ryšys tarp to, kuris teikia pagalbą, ir to, kuris ją gauna“, – atskleidė A. Auškalnytė.

Vienas iš keturių 

Pašnekovės teigimu, psichikos sveikatos sutrikimus gali patirti vienas iš keturių žmonių.

„Yra apskaičiuota, kad vienas iš keturių žmonių gyvenimo eigoje patiria tai, ką galime pavadinti psichikos sveikatos sutrikimu. Tai neišvengiama ir žmogiška patirtis.

„Rekomenduoju pagalbos kreiptis (ar paskatinti kreiptis pagalbos kitus) net jei keletą savaičių be pertraukos elgesys ar mintys yra pakitusios, užgulė nerimas ar nemalonios emocijos, jos pradeda trukdyti miegoti, reguliariai maitintis, atlikti kasdienes veiklas, niekaip nebepatiriate džiaugsmo, vengiate susitikti su kitais“.

A. Auškalnytė

Kai kurie randa stiprybės artimųjų palaikyme ar prasmingose veiklose, tačiau daug kam atsitiesti padeda minėti specialistai. Verta pagalbos kreiptis net tuomet, kai gyvenate su žmogumi, patiriančiu didelius sunkumus ir galbūt jo ar jos nepavyksta paskatinti kreiptis pagalbos.

Lietuvoje prieinama nemokama pagalba psichikos sveikatos centruose (prie poliklinikų), tačiau pandemija taip pat atvėrė galimybę konsultuotis su specialistais nuotoliniu būdu, tokiu būdu labai praplėsdami ir Lietuvos regionuose gyvenančiųjų galimybę rinktis pagalbą“, – informavo A. Auškalnytė.

Specialistai, į kuriuos galima kreiptis:

Šeimos gydytojas – gali diagnozuoti ir gydyti (prireikus pasitelkdamas kitus specialistus) lengvos ir vidutinės depresijos, nerimo, nemigos sutrikimus. Šeimos gydytojas taip pat gali įvertinti alkoholio vartojimo riziką trumpu klausimynu AUDIT ir esant rizikingam vartojimui nukreipti specialisto pagalbai.

Medicinos psichologas – sveikatos priežiūros įstaigose taip pat dirba medicinos psichologai. Jie atlieka psichologinę diagnostiką ir įvertinimą, teikia psichologinio konsultavimo paslaugas ir padeda spręsti bendravimo, santykių su aplinkiniais ir asmenines problemas,  šeimyninio gyvenimo sunkumus, tarpasmeninius konfliktus, teikia psichologinę pagalbą ir (ar) pirminio lygio psichologinės-psichoterapinės intervencijos paslaugas asmenims, išgyvenusiems krizines situacijas ir (ar) patyrusiems psichologines traumas.

Psichiatras gali oficialiai diagnozuoti visus psichikos ir elgesio sutrikimus bei skirti reikiamą gydymą vaistais ir (ar) psichologo konsultacijas ar psichoterapinį gydymą. Psichiatras taip pat gali išrašyti siuntimą į dienos stacionarą, ligoninę (stacionarą) ar psichosocialinę reabilitaciją.

Psichoterapeutas turi platų supratimą apie žmogaus psichiką ir gali gydyti pacientus psichoterapiniais metodais. Psichoterapijos metu paciento problemos yra analizuojamos ir priežastys šalinamos giliau nei psichologo konsultacijų metu, taikant konkrečią psichoterapijos paradigmą (kryptį).

Yra įvairių paradigmų: psichodinaminė, psichoanalitinė, kognityvinė-elgesio, humanistinė-egzistencinė ir kt. Psichoterapijos rūšį, kuri bus efektyvi konkrečiai jums, galima parinkti pagal jūsų asmenybę bei pagal jūsų patiriamas problemas. Psichoterapija gali būti gydomi visi psichikos sutrikimai bei kai kurie somatiniai susirgimai.

Gauk pagalbą

Psichologinę pagalbą ir psichikos sveikatos paslaugas galima gauti įvairiai:

  • Jei jauti emocinius sunkumus ir nori su kažkuo pakalbėti čia ir dabar, gali kreiptis į emocinės paramos tarnybas (parama telefonu ar internetiniu susirašinėjimu).
  • Nemokamas psichologo konsultacijas be gydytojo siuntimo gali gauti psichikos sveikatos centre arba visuomenės sveikatos biure.
  • Visuomenės sveikatos biure organizuojami streso ir emocijų valdymo ir kiti psichologinį atsparumą, gerovę stiprinantys užsiėmimai grupėse, vyksta savitarpio paramos grupių veikla.
  • Jei reikalinga pagalba dėl psichikos ir elgesio sutrikimo, kreipkitės į gydytoją psichiatrą psichikos sveikatos centre, kuris įvertins psichikos sveikatos būklę ir nustatys diagnozę, bei skirs reikiamą gydymą (vaistus ir/ar psichologines konsultacijas).
  • Esant reikalui, gydytojas gali siųsti gauti specializuotas paslaugas ligoninėje arba dienos stacionare, arba skirti psichoterapiją.
  • Esant ūmiai būklei, kai gresia pavojus sveikatai ar gyvybei, skambinti  112. Greitosios medicinos pagalbos specialistai pristatys asmenį į asmens sveikatos priežiūros priėmimo-skubios pagalbos skyrių, kur bus suteikta būtinoji pagalba.

Pagalbasau.lt informacija

2 Komentarai

  • geras straipsnis, aš ėjau pas privačią psichoterapeutę pagal rekomendacijas iš kitos merginos. labai džiaugiuosi padariusi tokį sprendimą, daug bėdų išsisprendė. o šiaip yra klinikos, rinkitės pagal pajautimą specialistą lotusmedica.lt

  • suaugę kaip suaugę, bet vaikų specialistą išsirinkti dažnai būna sunku, nes atrodo norisi tikrai geriausio. mano pažįstami turėjo bėdą, vaikas turėjo disleksiją, džiaugiasi atradę https://upesteka.lt/ ir jų online užsiėmimus. privažinėti nebūtų buvę laiko, o tokia galimybė.. labai gerai tos mūsų technologijos

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content