Krašto ir rajono mokyklose mažėja mokinių
Štai ir atėjo spalvingiausias metų laikas iš po atostogų sugrįžusiems moksleiviams atnešęs naujus mokslo metus. Nors Kėdainių miestas tiesiog šurmuliuoja nuo visas gatves šturmavusių moksleivių, šiandien į Kėdainių rajono mokyklas sugužėjo mažiau mokinių nei praėjusiais metais. Apmaudu, tačiau mokyklų tuštėjimo metas tęsiasi jau daugiau du dešimtmečius.
Toliau mažėja
Pernai rajono bendrojo lavinimo mokyklose mokėsi 5 908 mokiniai. Džiugu, kad nors šiais mokslo metais mokyklose mokysis ir mažiau vaikų, tačiau mokinių mažėjimo tempai, panašu, tampa nebe tokie drastiški.
[quote author=““]Nuo rugsėjo 1 d. didėja mokytojų atlyginimų koeficientai.[/quote]
Rajono savivaldybės Švietimo skyriaus specialistai paskaičiavo, kad į mokyklas šį rugsėjį ateis tik apie 150 mokinių mažiau nei pernai (ankstesniais metais kasmet sumažėdavo apie 400–300), 2016–2017 mokslo metams yra patvirtinti 404 klasių (grupių) komplektai (7 mažiau nei pernai).
Mažiau pirmokų
Nors pirmokėlių pumpurėlių šiais metais ir mažiau, tačiau vos 5 mokiniais. Jų šiemet bus apie 475 (pernai buvo 480). Nežymiai kinta ir abiturientų skaičius – šiais mokslo metais su mokykla atsisveikins 410 dvyliktokų (pernai 450).
Džiugina ir tai, kad pastaraisiais metais ugdymo įstaigos sulaukia daugiau pirmokų nei išlydi abiturientų.
Logiška, kad mažėjant mokinių skaičiui reikia ir mažiau pedagogų. Jų šį rugsėjį bendrojo ugdymo mokyklose pasitiks 500, t. y. 13 mažiau nei pernai.
Dėmesys kokybei
Švietimo ir mokslo ministerija šiais mokslo metais žada skirti išskirtinį dėmesį ugdymo kokybei, taip pat individualiai kiekvieno mokinio pažangai, skaitymui ir rašymui mokant visų dalykų, praleidinėjimo ir vėlavimo į pamokas mažinimui ir kt.
Tam numatyta tikslinė parama mokykloms. Šiais metais Švietimo ir mokslo ministerija pradėjo projektą „Iniciatyva savivaldybėms“. Jo tikslas – profesionali pagalba mokykloms, kuriose mokinių pasiekimai žemesni. Taip pat numatoma skelbti Pažangos skatinimo projektų konkursą, kuriame galės dalyvauti savivaldybės ir jų mokyklos ir gauti tikslinę paramą kokybei gerinti.
[quote author=“Autorius“]Pastaraisiais metais ugdymo įstaigos sulaukia daugiau pirmokų nei išlydi abiturientų.[/quote]
Taip pat nuo rugsėjo 1 d. didėja mokytojų atlyginimų koeficientai.
Kita svarbi po kelių dienų prasidėsiančių mokslo metų naujovė – privalomas vienerių metų trukmės priešmokyklinis ugdymas.
Nuo šių mokslo metų jau pradedama mokytis pagal naujas, visoms mokykloms, taip pat ir tautinių mažumų, bendras 1–10 klasių lietuvių kalbos programas.
KĖDAINIŲ R. MOKYKLOS ŠIAIS MOKSLO METAIS
Šviesioji gimnazija
Šviesioji gimnazija planuoja, kad ugdymo procesą pradės 468 mokiniai (tikslus skaičius bus aiškus rugsėjo 1 d.), mokiniai mokysis 16 klasių komplektų. Neformaliojo ugdymo skyriuje Sėkmės ir lyderystės mokykloje veiks 5 grupės ir mokysis 104 mokiniai iš visų miesto progimnazijų (pernai mokėsi 71 mokinys 4 grupėse). Šiemet bus formuojamos VGTU, KTU, ASU klasių grupės.
Mokykloje veiklą pradės du nauji mokytojai, jie dėstys biologiją ir chemiją.
Šiuos mokslo metus įstaiga pradeda atlikę kosmetinį remontą kai kuriose edukacinėse erdvėse, aprūpinę vieną gimnazijos kabinetą naujais baldais bei mokymo priemonėmis, skirtomis biotechnologijoms mokyti.
Mokyklos bendruomenė džiaugiasi, kad vėl dirbama prie statomo gimnazijos pastato, o neramina, kad Švietimo ir mokslo ministerija vėl žada epizodinių naujovių ugdymo programose (lietuvių kalba), apie kurias mokyklų bendruomenės sužino tada, kai jas jau reikia taikyti.
„Atžalyno“ gimnazija
Čia šiais mokslo metais mokysis apie 580 mokinių (pernai per 600), juos ugdys apie 69 mokytojai (pernai 71). Gimnazijoje artėjantiems mokslo metams suformuoti 44 klasių komplektai.
„Ryto“ progimnazija
Šiemet rugsėjį didžiausia rajono ugdymo įstaiga pasitinka dar didesnė nei pernai. Čia 37 (pernai 36) klasėse mokysis 970 (940) mokinių, dirbs 82 (78) pedagogai.
Mokykla kosmetiškai atsinaujino: suremontuoti 4 kabinetai, sutvarkytos ir perdažytos visų klasių, kabinetų ir koridorių palangės, sienos, kai kur – grindys. Pertvarkyta rūbinė. Atlikti kiti smulkūs remonto darbai. Progimnazija įsigijo naujų baldų, vadovėlių, mokymo priemonių, informacinės technikos.
Svarbiausia artėjančių mokslo metų naujovė – anglų kalbos mokymas nuo pirmos klasės.
Progimnazija pradeda savo 37-ąjį rugsėjį. Bendruomenę neramina su finansinių išteklių trūkumu susijusios problemos: prastos būklės durys ir staktos, stadiono būklė, nerenovuota progimnazijos aplinka.
J. Paukštelio progimnazija
Mokykloje šiais mokslo metais mokinių skaičius išlieka beveik toks pats, kaip ir pernai, čia mokysis 527 mokiniai.
Mokykla džiaugiasi, kad pavyko naujai įrengti net keletą kabinetų, sukurti naujas poilsio zonas.
„Aušros“ progimnazija
Mokykla naujus mokslo metus pasitinka džiugiomis nuotaikomis. Mat rugsėjį į mokyklą sugužės daugiau mokinių nei pernai – 766 mokiniai (pernai 718), iš jų net 104 pirmokėliai. Čia šiemet dirbs 66 pedagogai.
Mokykla džiaugiasi pradėta progimnazijos išorės renovacija, atnaujinta kompiuterių klase, kuriamomis naujomis edukacinėmis bei poilsio erdvėmis.
Šėtos gimnazija
Šiais mokslo metais Šėtos gimnazijoje ir Pagirių Adomo Jakšto daugiafunkciame centre mokysis 331 (pernai 369) mokinys, iš jų 18 pirmokų. Mokykloje bus 15 klasių komplektų.
Gimnazijoje nuo rugsėjo dirbs net keletas naujų pedagogų. Įstaigos mokiniai, dosnių rėmėjų dėka turi galimybę savo kūrybiškumą lavinti naujai įkurtame robotikos būrelyje. Taip pat vaikų laukia naujai įrengta mokinių poilsio erdvė.
Akademijos gimnazija
2016–2017 m. m. Kėdainių r. Akademijos gimnazijoje ir skyriuose iš viso mokysis apie 480 (pernai 513) mokinių. Klasių komplektų skaičius nepasikeitė – 34. Dirbs, kaip ir pernai, 60 mokytojų.
Mokykla, pasitikdama rugsėjį, atnaujino keletą kabinetų, pirko kompiuterių bei kito inventoriaus.
Gimnazijos bendruomenę neramina mažėjantis mokinių skaičius, nekantraudami laukia gimnazijos priestato statybų pabaigos.
Josvainių gimnazija
Šiais mokslo metais gimnazijoje mokysis 305 mokiniai (pernai 306). Šiemet klasių komplektų skaičius nesikeičia – 14. Vaikus mokys, kaip ir pernai, 44 pedagogai.
Didžiausias mokyklos bendruomenės lūkestis – modernus lauko sporto aikštynas, kurio neturi.
Krakių M. Katkaus gimnazija
Planuojama, jog šiais mokslo metais įstaigoje bus panašus ugdytinių skaičius, kaip ir pernai, – 393. Iš viso bus 29 klasių komplektai, t.y. 1 mažiau nei pernai. Dirbs 44 pedagogai.
Didžiausi pasikeitimai – Meironiškio pradinio ugdymo skyriuje, kur maždaug po 40 metų pirmą kartą atliktas rimtas vidaus patalpų remontas. Iš dalies išvaizdą pakeitė ir Krakių gimnazija, nes dalis jos sienų per vasarą buvo renovuotos. Smulkūs vidaus remontai atlikti pačioje gimnazijoje, „Bitutės“ skyriuje.
Pasitikdama rugsėjį gimnazija džiaugiasi gana gerais šių metų abiturientų įvertinimais žurnalo „Veidas“ reitinguose – kaip ir kasmet, išlaikytos pirmaujančios pozicijos tarp rajono gimnazijų. Džiugu, kad mokyklos autobusų parkas pasipildys nauju mokykliniu autobusu. O labiausiai visą kolektyvą nudžiugino žinia, jog Švietimo ir mokslo ministerijos organizuotame geriausiai edukacines erdves tvarkančių švietimo įstaigų apžiūroje-konkurse Nacionalinė vertinimo komisija iš 60 dalyvavusių mokyklų Krakių gimanziją paskelbė nugalėtojais.
Mokyklos bendruomenę neramina tos pačios problemos, kaip ir visus, – mokinių motyvacija, jų skaičiaus mažėjimas, lėšų trūkumas.