Kraštietės sužibėjo „Makaronų tiltų“ čempionate
Šviesiojoje gimnazijoje vykęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) inicijuoto projekto „Makaronų tiltų čempionatas 2016“ atrankinis turas sulaukė didelio krašto ir rajono moksleivių dėmesio, tačiau tradiciškai laimėtojai buvo tik vieni. „Makaronų tiltų“ čempionate tąsyk triumfavo ir vienuolika komandų aplenkė dvi Josvainių gimnazijos aštuntokės Goda Spingytė ir Milda Vitkauskaitė.
Jaunosios inžinierės savo fizikos žinias bei kūrybingumą pademonstravo ne tik Kėdainiuose, bet ir Vilniuje – balandžio 6 d. vykusiame moksleivių makaronų tiltų statybų finaliniame etape iš devynių čempionate dalyvavusių komandų Josvainių gimnazijos moksleivės pelnė garbingą trečiąją vietą, sukonstravusios net 56,8 kg svorio išlaikiusį tiltą.
„Užėmėme trečią vietą ir labai dėl to džiaugiamės, nors jei atvirai, nesitikėjome nueiti taip toli“, –kuklinasi pirmą kartą tokiame konkurse dalyvavusios josvainietės Goda ir Milda.
Ne sunkesnis nei 1 kg
„Makaronų tiltai 2016“ – tradicinis VGTU organizuojamas Lietuvos čempionatas, kurio metu atliekami demonstraciniai čempionato dalyvių pagamintų tiltų iš makaronų bandymai, siekiant išsiaiškinti, kurios komandos tiltas atlaikys didžiausią apkrovą. Kūrybiško statybos konkurso taisyklės paprastos – reikia pagaminti kuo stipresnį tiltą iš 1 kg pasirinktos formos makaronų ir klijų.
Kėdainiams atstovavusių merginų pagamintas arkinis tiltas svėrė 734 g ir atlaikė 56,8 kg apkrovą, tai lėmė sėkmingą pasirodymą ir vietą geriausiųjų trejetuke.
Būtini skaičiavimai
Dalyvavimas „Makaronų tiltų“ čempionate ne tik smagi, bet kartu ir atsakomybės bei atsidavimo reikalaujanti užduotis.
„Čempionatui ruošėmės šiek tiek daugiau nei mėnesį. Daug laiko ir darbo įdėjome ne tik mes, bet ir mūsų didieji pagalbininkai – tėvai ir fizikos mokytojas Andrius Paškevičius. Galbūt viskas atrodo labai paprasta, kai žiūri į tiltą vizualiai. Tačiau realiai sunku įvertinti įdedamo darbo kiekį. Makaronai yra sąlyginai trapi medžiaga. Čempionate buvo svorio ir aukščio ribojimai, tiltas negalėjo viršyti kilogramo svorio. Laikantis visų šių reikalavimų turėjome sukonstruoti kuo tvirtesnį tiltą“, – pasakoja gimnazistės Goda ir Milda, pridurdamos, kad skaičiavimai buvo būtini, kad visas darbas nenueitų veltui.
Tikslas – saugiai transportuoti
Daugiau nei mėnesį tilto statyboms turėjusios merginos plušo iš peties – skaitė fizikinę literatūrą, atliko skaičiavimus, klausė paskaitos apie arkinius tiltus ir, žinoma, vienos iš komandos narių namuose konstravo „Makaronų tiltų“ čempionato finalo vertą tiltą.
Net ir išaušus finalui gimnazistės atsipūsti dar negalėjo – prieš akis laukė kelionė į sostinę, automobiliu saugiai transportuojant tiltą.
„Jaudinomės, kad tiltas nesulūžtų ir Vilnių pasiektų sveikas, todėl iš putų polistireno pagaminome dėžę, o tėtis ėmėsi specialių atramų gamybos. Visa laimė, čempionato finalą pasiekėme sėkmingai“, – pasakojo Goda.
Slaptas ginklas – epoksidinė derva
„Atlikome nemažai pasiruošimo darbų – atskirai gaminome detales, klijavome, laukėme, kol klijai išdžius ir atitinkamai konstravome. Tačiau priešingai nei visos finale susirinkusios komandos, naudojome ne karštus klijus, kurie greitai stingsta, o epoksidinę dervą, kuri stingsta apie parą. Tačiau tai buvo protingas žingsnis, tai patvirtino ir čempionato organizatoriai“, – sakė merginos, pridurdamos, kad epoksidinę dervą rinkosi dėl patvarumo ir elastingumo.
„Kadangi tiltas yra tempiamas, jis išlaiko didesnę apkrovą. Todėl epoksidinė derva ir turi pranašumą. O štai karšti klijai stingsta greitai ir neišlaiko tarpmolekulinio ryšio tarp makaronų. Čia visa paslaptis“, – pasakoja merginos.
Medaliais, diplomais ir pažymėjimais apdovanotos Josvainių gimnazijos moksleivės į klausimą, ko vis tik reikėjo daugiau – žinių, ar kūrybiškumo – atsakė plačiai besišypsodamos: „Kūrybiškumo!“
1 Komentaras
Kaip lengva išgarsėti ,kai tą tiltą padarė tėtis………….